"Czterej pancerni i pies". Życie Małgorzaty Niemirskiej to materiał na film. Zobacz, jak zmieniała się serialowa Lidka

Małgorzata Niemirska zyskała ogromną popularność dzięki roli radiotelegrafistki Lidki z serialu "Czterej pancerni i pies". Zobaczcie, jak dziś wygląda gwiazda kultowej polskiej produkcji. Publikujemy archiwalne zdjęcia.

Multimedia

Małgorzata Niemirska - Lidka z "Czterech pancernych i psa"

Małgorzata Niemirska to właściwie Małgorzata Wiśniewska. Aktorka nosi takie samo nazwisko, jak jej starsza o pięć lat siostra, Ewa Wiśniewska, gwiazda m.in. serialu "Doktor Ewa", filmów "Cudzoziemka" oraz "Ogniem i mieczem". Niemirska to nazwisko panieńskie matki.

Producenci serialu "Czterej pancerni i pies" znaleźli idealną odtwórczynię Lidki w warszawskim liceum, do którego uczęszczała Niemirska. Radiotelegrafistka miała być przeciwieństwem Poli Raksy - wcieliła się ona w radziecką żołnierkę Marusię, zwaną Ogoniokiem. Zdanie matury, potem egzaminów wstępnych na warszawską PWST, obrona dyplomu - to wszystko wydarzyło się w trakcie pracy nad serialem. Na jego planie młoda aktorka spędziła bowiem aż siedem lat. Przywiązani do tej postaci widzowie już zawsze kojarzyli ją właśnie z Lidką, tak jak Janusza Gajosa z Jankiem Kosem, Polę Raksę z Marusią, a Franciszka Pieczkę z Gustlikiem.

Wiesław Gołas miał udar! Jak się czuje legendarny aktor?Zobacz więcej

Małgorzata Niemirska i Marek Walczewski

Prywatne życie aktorki było zawsze ustabilizowane i spokojne, dopóki nie spotkała na swej drodze Marka Walczewskiego. Oboje pracowali nad rolami w trzyczęściowym spektaklu "Desperaci". Podczas prób do trzeciego odcinka aktor się oświadczył i został przyjęty. Nie byłoby w tym nic specjalnie ekscytującego, gdyby nie okazało się, że Walczewski był wówczas mężem Anny Polony. Niemirska była natomiast mężatką.

Ja o tym, że on jest żonaty i z kim, dowiedziałam się, kiedy już było za późno. To było jak chichot Pana Boga (...) Myślę, że większym grzechem byłoby się nam rozstać, patrząc z perspektywy na to, czym byliśmy dla siebie. Nie można było postąpić inaczej - powiedziała aktorka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Para bardzo pragnęła mieć dziecko, ale nie było im to dane.

Był taki czas, że bardzo, bardzo chcieliśmy mieć dziecko. Przeżyłam szereg ciężkich zabiegów - ja jestem taką recydywą szpitalną - ale na nic to się nie zdało. Ktoś tam rodzi szesnaste dziecko z kolei, nie chcąc ich mieć, a ktoś nie ma ani jednego. Tak widocznie miało być - zwierzyła się w wywiadzie dla "GW".

Marek Walczewski zmarł na chorobę Alzheimera w 2009 roku.

"Moje córki krowy". Wspólna modlitwa nad urną jednoczyZobacz więcej

Małgorzata Niemirska - od "Złotopolskich" do "Leśniczówki"

W latach 80. najważniejszym filmem, w którym zagrała Małgorzata Niemirska, było jedno ze sztandarowych dzieł "kina moralnego niepokoju" - "Indeks" Janusza Kijowskiego. Z najważniejszym aktorem tego nurtu, Bogusławem Lindą, aktorka spotkała się na planie dramatu "Seszele", który reżyserował.

Wiek XXI to już serialowe przeboje z jej udziałem, m.in.: "Złotopolscy", "Tak czy nie?", "Egzamin z życia", "Tancerze", "Barwy szczęścia", "Aż po sufit!", "Druga szansa", a obecnie "Leśniczówka", gdzie gra Annę, matkę Katarzyny. Wystąpiła też w "Moich córkach krowach" Kingi Dębskiej.

Zobaczcie w galerii, jak przez lata zmieniła się Małgorzata Niemirska.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Beata (gość)

    Kogo obchodzi ten kau żydowski

    26.02.2022 16:30
  • Kolos (gość)

    Jest mały błąd w artykule - na zdjęciu nr 4 z Aliną Janowską jest aktorka Grażyna Strachota, a nie Małgorzata Niemirska.

    12.04.2021 21:28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×