Czwartkowy hit CBS Europa: "Godziny" - nie przegap dziś wieczorem!

"Godziny" to jeden z najgłośniejszych tytułów 2002 roku, film uznany za arcydzieło. Stephen Daldry przeniósł na ekran nagrodzoną Pulitzerem powieść Michaela Cunninghama, opowiadającą o dniu z życia trzech kobiet z różnych czasów, które łączy książka Woolf.

Multimedia

Akcja filmu rozgrywa się w trzech różnych okresach i miejscach. Losy bohaterek są w misterny sposób powiązane z powieścią "Pani Dalloway".

W 1941 r. w angielskim hrabstwie Sussex Virginia Woolf popełnia samobójstwo. Reżyser cofa akcję do początku lat 20., gdy mieszkająca z mężem Leonardem w Richmond młoda Virginia zaczynała prace nad "Panią Dalloway". Jej siostra Vanessa z dziećmi składa państwu Woolfom wizytę, ale szybko wraca do Londynu, gdzie wydaje wieczorem przyjęcie. Nie zaprasza na nie cierpiącej na chorobę psychiczną siostry, chociaż ta bardzo chciałaby dostać zaproszenie. Próbuje w końcu pojechać tam ukradkiem sama, ale mąż dogania ją na dworcu i zawraca, przypominając o jej dolegliwościach, o chorobie, która stała się dla Virginii swoistym więzieniem. Ten jeden dzień z jej życia przeplata się na ekranie z wydarzeniami jednego dnia z życia dwóch pozostałych kobiet.

Laura Brown mieszka w Los Angeles. W 1951 r. ta matka kilkuletniego synka Richarda i żona Dana jest po raz drugi w ciąży. Za cztery miesiące ma rodzić. Laura jest w depresji, kończy czytać powieść Virginii Woolf. Jej z pozoru poukładane, mieszczańskie i szczęśliwe życie budzi w niej raczej przerażenie i rozpacz niż poczucie spełnienia. Wizyta sąsiadki i przyjaciółki, która informuje ją, że właśnie udaje się do szpitala na operację, wytrąca ją z utrzymywanej z trudem równowagi emocjonalnej. Zostawiwszy synka pod opieką znajomej, Laura jedzie samochodem do hotelu z zamiarem popełnienia samobójstwa.

Jest rok 2001. Clarissa Vaughan mieszka w Nowym Jorku z przyjaciółką Sally. Pracuje w wydawnictwie, ma dorosłą córkę. Tego dnia wydaje przyjęcie z okazji przyznania prestiżowej nagrody poetyckiej przyjacielowi i niegdyś kochankowi, Richardowi, który od kilku lat umiera na AIDS. Z tej okazji do Los Angeles przyjeżdża także jego dawny kochanek, Louis Waters. Clarissa od dawna opiekuje się Richardem, coraz mniej samodzielnym, wymagającym pomocy. On docenia jej starania, ale uświadamia powierzchowność jej życia, dla którego dalszego trwania on wydaje się głównym pretekstem.

Liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Oscar, Złoty Glob, BAFTA dla Kidman, Srebrny Niedźwiedź dla Streep, Moore i Kidman oraz nagroda specjalna dla Stephena Daldry'ego na festiwalu w Berlinie, BAFTA dla Philipa Glassa.

"Godziny" 19 lutego, godz. 21:00, CBS Europa

FILM https//youtu.be/pyeHT6Eqlds

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×