"Dan Snow i Wielki Kanion" od poniedziałku, 6 lipca na BBC Earth! [ZDJĘCIA]

Dan Snow podejmuje wielkie wyzwanie: ma odtworzyć jedną z najwspanialszych ekspedycji w historii – pierwszy spływ rzeką Kolorado na odcinku położonym w Wielkim Kanionie.

Multimedia

Położony w południowo-zachodniej części Ameryki Wielki Kanion pozostał niezdobyty aż do roku 1869, kiedy to grupa pionierów wyruszyła na tę ryzykowną wyprawę. Dziewięciu ludzi, którym przewodził jednoręki weteran Wojny Secesyjnej, major John Wesley Powell, weszło do jednego z najgłębszych w świecie wąwozów. Wszyscy uczestnicy wyprawy spojrzeli w twarz śmierci głodowej. Niektórzy z nich próbowali uciec z kanionu i przepadli bez wieści.

Dzięki ekspedycji Powella i jego badaniom geologicznym rzeki oraz otaczających jej terenów, obszar, który niegdyś nazywano „Wielką Niewiadomą” naniesiony został na mapy Ameryki. Jednak od 1869 roku nikt nigdy nie próbował przebyć całego, liczącego 450 km Wielkiego Kanionu w taki sposób, w jaki uczyniła to pierwsza wyprawa – aż do teraz. Zespół Dana składa się z doświadczonych rzecznych podróżników oraz naukowców, w tym: przyrodnika Mike'a Dilgera, historyka morskiego Sama Willisa i geologa Dougala Jerrama. Tak jak odkrywcy Powella, dziewięcioosobowa ekipa przepłynie cały Wielki Kanion w specjalnie zamówionych drewnianych łodziach wiosłowych, które bardziej nadają się do muzeum, niż na jedną z najdzikszych górskich rzek świata.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą oglądać kanion oczami dziewiętnastowiecznych odkrywców, wykonując pomiary przy użyciu sprzętu z tamtej epoki, robiąc zdjęcia ponad stuletnim aparatem stereoskopowym i korzystając z oryginalnych dzienników członków ekspedycji Powella. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać klimat tej przełomowej wyprawy.

Czeka ich trudna przeprawa. 18 dni dużego wysiłku fizycznego, trudno dostępny ląd, łatanie połamanych łodzi i szybko kończąca się żywność. Ale to rzeczne bystrza są najgroźniejsze dla życia uczestników - potężne fale, ostre skały, niebezpieczne wiry i niespodziewane głębie będą stawać na ich drodze nie raz.

"Dan Snow i Wielki Kanion" od poniedziałku, 6 lipca o godz. 20:00 na BBC Earth!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×