"Dawno temu w Ameryce" - jeden z najważniejszych filmów współczesnej kinematografii [RECENZJA]

David i Max kierują grupą przestępczą, robią wielkie pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem. Wraz z końcem prohibicji w 1933 r. gang przeżywa kryzys finansowy. Zgrana grupa powoli się rozpada.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Gangsterska saga Sergia Leone z wielkimi rolami Roberta De Niro i Jamesa Woodsa oraz genialną muzyką Ennia Morricone. Dziś uważany za jeden z najważniejszych filmów współczesnej kinematografii, na początku został wyśmiany przez krytyków, pocięty i przemontowany przez producenta.

Nowojorski Bronx, początek lat 20. Nastoletni David "Noodles" Aaronson (Scott Tiller) zaprzyjaźnia się z Maksem Bercoviczem (Rusty Jacobs). Razem tworzą gang zajmujący się drobnymi przestępstwami. Działają na terenie Bugsy’ego (James Russo), który chce ich usunąć. Jednak to Noodles go zabija i trafia do więzienia. Gdy po 10 latach David (Robert De Niro) odzyskuje wolność, Max (James Woods) już czeka na niego.

Znowu razem pracują, a ponieważ jest prohibicja, największe zyski czerpią z obrotu alkoholem. Współpracują z potężnym gangsterem Frankie Moldanim (Joe Pesci), wspomagają polityka Jimmy’ego O’Donnela (Treat Williams). Noodles znowu spotyka Deborah (Elizabeth McGovern), w której kocha się od dzieciństwa - kiedyś chciała być tancerką, teraz marzy o karierze aktorskiej. Tymczasem kończy się prohibicja i gang zaczyna tracić dochody. David i Max zaczynają się kłócić o wizję przyszłości. Dochodzi do dramatycznych rozstrzygnięć...

To nie jest tylko prosta historia o dwóch kumplach-gangsterach. To także gorzka przypowieść o przyjaźni, wierności sobie i zasadom oraz rozliczenie z mitem Ameryki jako ziemi obiecanej dla emigrantów marzących o lepszym życiu.

Piotr Radecki

Dramat włosko-amerykański 1984, reż. Sergio Leone

WRÓĆ DO PROGRAMU TV ====

Komentarze

Skomentuj
  • wojtek (gość)

    i to jest to jeden z najwiekszych filmow a tu caly jeden komentarz , bo gdyby jakas doda albo inny od mody albo cos tam podsluchali to milion komentarzy a tu giordano bruno

    18.06.2015 19:03
  • miki.. (gość)

    jeden z piękniejszych filmow jakie widziałam

    26.12.2014 20:27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×