Dla takiego księdza warto pójść do kościoła! Ojciec Mateusz, proboszcz Kozioł i inni. Kto najlepiej wcielił się w rolę kapłana?

Postać księdza często jest fundamentem, na którym budowany jest serial. Jak w przypadku „Ojca Mateusza", czy „Plebanii", lub w „Ranczu", gdzie ksiądz pełni bardzo ważną, drugoplanową rolę. Polacy uwielbiają dynamicznych i przyziemnych kapłanów! Oto ci najwspanialsi!

Multimedia

Księża w polskich serialach

W kilku polskich serialach mogliśmy zobaczyć księży. Najczęściej są to postacie zbudowane w taki sposób, by widzowie ich polubili i są to księża, jakich chcielibyśmy znać. Dzięki tym bohaterom, scenarzyści wprowadzają niektóre problemy społeczne, w których pomagają właśnie kapłani.

Barbara znajdzie w Magdzie spowiedniczkęZobacz więcej

W serialu "Plebania" wielu aktorów zagrało księży. Przez prawie dwa tysiące odcinków serialu, przewinęło się mnóstwo księży czy wikarych, ale najbardziej znanym kapłanem jest proboszcz, ksiądz Antoni, w którego wcielił się Włodzimierz Matuszak. Oczywiście w "Ojcu Mateuszu" występuje Artur Żmijewski w roli tytułowego księdza-detektywa. Dodatkowo w serialu "Ranczo" główną rolę gra Cezary Żak, który stworzył postać księdza Pawła Kozioła, do którego dołączyli później wikarzy.

W kilku innych serialach możemy również znaleźć duchownych, ale są to raczej role drugo- czy nawet trzecioplanowe. Są to takie produkcje jak: "M jak miłość", "Barwy szczęścia" czy "Blondynka".

Mimo że role księży nie są najłatwiejsze, to ci aktorzy dobrze sobie z nimi radzą. Który z serialowych księży jest najsympatyczniejszy? Zobacz nasz ranking!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Emeryt 2007 (gość)

  Ojciec Mateusz powinien być wzorem dla wszystkich księży. Wydaje mi się że wielu go ignoruje. Świetny w tej roli jest aktor Artur Żmijewski.

  23.12.2022 21:07
 • Gąsior (gość)

  do spisEK Chłopie daj spokój, można tylko pomarzyć co najwyżej. Sam zobacz np. to, co działo się po "Klerze" - oczywiście kościół wielce niezadowolony, bo oni zadowoleni są tylko wtedy jak im się laurki robi, a ten film był bardzo dobry (w odróżnieniu od "Polityki", gdzie Vega chciał po prostu jak najmocniej dokopać PiS-owi), podejmujący - i to przez Smażoskiego - mega trudny i "pulsujący" temat i wcale nie było tam jakiegoś celowego opluwania itd., bo choćby postacie Więckiewicza i Jakubika to przecież bylu dobrzy ludzie ze swymi słabościami, no ale co tu dużo mówić, jak się pokazuje zachowanie arcybiskupa (Gajos) i jego postępowanie albo "komisje" klechów na czele z tymże abebe, przed którymi staje skrzywdzony dawniej przez księdza mężczyzna, a oni bezczelnie mu mówią, że takim oskarżeniem może skrzywdzić człowieka i złamać mu życiorys to wiadomo, że kościół będzie pluł na taki film, no bo przecież kościół kat. i księża są święci, no tak ? A prawda jest taka, że ten film naprawdę bezstronnie pokazuje historie tego sku*wysyństwa, które się w tej "firmie" dzieje i to bardzo dobry film. Oczywiście pojawiają się głosy typu, że jak Smażoski robi film, a wiadomo - Smażoski jest "związany" z pewnymi kręgami i nie lubi kościoła - to nie będzie to bezstronny film (z wyjątkiem może "Wołynia") , a przepraszam, kto inny miałby zrobić dobry, rzetelny i bezstronny film o ciemnej stronie kościoła kat. ? No chyba nie dzisiejsza TVP, TV Trwam, Republika czy Eva Stankiewitsch, bo to byłby właśnie mega NiERZETELNY film będący laurką dla kościoła kat., więc już wolę, by takiego tematu podjął się Smażoski albo TVN jak choćby Sekielski zrobił dwa świetne dokumenty o księżach pedofilach i wiadomo, różne szczekacze opluwają te obrazy, ale czy media, które wymieniłem wcześnie podjęłyby wgl taki temat ? Oczywiscie, że nie ! Zresztą jeśli mowa o filmie to przez 30 lat ukazało się wiele seriali czy filmów, w których byli np. akowcy czy żołnierze wyklęci, a czy zrobili choć jeden nowoczesny kinowy film o tej drugiej stronie, czyli np. o 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ? Nie, a myślę, że taki film woyenny o kościuszkowcach zrobiony nowocześnie jak choćby "Bitwa Warszawska" czy "Dywizjon 303" mógłby naprawdę odnieśc sukces, ale nie, o tamtych przez polityke i stereotypy się zapomina, a przeciez oni również walczyii o Polskę i oczywiście wielu postawiłoby teraz pytanie "O jaką Polske ?". Po pierwsze to sami nie wiedzieli jak to dokładnie będzie, a po drugie liczy się to, że walczyli z Niemcami i ich zabijali, bo to oni chcieli pozbyć się nas całkowicie jako całego narodu, unicestwić nas po prostu i fakt, Armia Czerwona, a szczególnie ZSRR to zbrodnicze państwo, ale jednak gdyby nie sowieci, gdyby zamiast iść na zachód tylko siedzieli gdzieś za Uralem to nas jako narodu już by nie było, bo Niemcy mieliby bardzo dużo czasu i po Żydach spokojnie wykończyliby i nas zostawiając niewielką część nardodu jako współczesnych niewolnikow

  22.12.2022 11:47
 • SpisEK (gość)

  Czekamy na role księży pedofilów i gejów. Wszak jest ich sporo... Takie życie. A podobno to właśnie życie jest inspirają dla losów serialowych bohaterów. W Polsce to jednak nie przejdzie, dopóki u władzy dą PiSdzielcy ze swoją Kurwizją.

  05.04.2021 11:34
 • woj.lip. (gość)

  Filmy, w których występują postaci duchownych są bardzo różne. Są zrealizowane w różnych konwencjach i opowiadają różne historie. Poważne i mniej poważne. Trzeba pewnie zobaczyć je w kategoriach tej właśnie konwencji. Mówimy o filmach popularnych, telewizyjnych. Moim zdaniem bardzo ciekawa była rola duchownego, który był bratem Jerzego Zielnika w filmie "Rezydencja". Rola - jak pamiętam - ciekawie napisana i dobrze zagrana. Przez szczęśliwy przypadek mogłem powiedzieć to aktorowi, który grał te postać.

  05.04.2021 10:29
 • Kulek 84 (gość)

  W ranczu najlepszy no i wiadomo u pana Boga w ogródku

  04.04.2021 15:22
 • Renata (gość)

  Każdy z nich zagrał swoją rolę bardzo dobrze. Chociaż ja osobiście oglądałam tylko Ojca Mateusza, Ranczo i U Pana Boga za piecem. Inaczej grali, bo każdy z tych seriali jest inny...

  04.04.2021 12:26
 • Stanley (gość)

  Ja juz kiedyś napisałem, dwóch wzorowych ksiezy ,Piotr Kozioł i Mateusz Zmigrodzki dodać trzeba ksiezy fikcyjnych z seriali

  04.04.2021 02:06
 • Czytelnik (gość)

  Panie niedouczony redaktorzyno! Jak chce się coś pisać, to trzeba wiedzieć co się pisze. Tym bardziej, że bierzesz za to pieniądze. Księdzem jest Piotr, a nie Paweł Kozioł. A teraz profanie powinieneś przeprosić Czytelników, jeśli masz choć trochę kultury.

  03.04.2021 23:07
 • Frania (gość)

  Cezary Żak , Mateusz Rusin i Bartek Kasprzykowski z Rancza, to wiadomo.

  03.04.2021 21:18
 • Anonim (gość)

  Najlepszy to Cezary Żak w roli Księdza i wójta jednocześnie. Ale Ojciec Mateusz to też coś z czym mam miłe wspomnienia

  03.04.2021 20:14
 • Pablo (gość)

  Najlepiej księży zagrali Artur Żmijewski w serialu ojciec mateusz i Cezary żak w serialu ranczo

  08.07.2020 19:44
 • Iza (gość)

  Nie!!! dla serialu bez A. Żmijewskiego. Jednocześnie masakra, gdy ten sam aktor gra parę razy, raz przestępca , którego wsadzili , w następnym odcinku, już następnego dnia przedsiębiorca , też aktorki. Najpierw na wózku , jako matka syna przestępcy, potem matka zdrowa syna w śpiączce. To jest wariactwo. Ponieważ telewizja daje na różnych kanałach odcinki nie po kolei, to jest to bardzo irytujące, gdy ten sam aktor parę różnych ról.

  05.04.2020 16:43
 • Jacek (gość)

  Ksiądz w filmie u Pana Boga za piecem no i oczywiście ksiądz Kozioł w Ranczo a najlepsza scena z księdzem - Ranczo spotkanie księdza z prokuratorem. Pozdrawiam

  08.01.2020 13:18
 • Ada (gość)

  Najlepszy ksiądz Krzysztof Dzierma, U Pana Boga za piecem

  16.02.2019 05:59
 • gość (gość)

  Najlepszy Ksiądz Andrzej Błażejczyk z serialu Obyczajowego Blondynka gdzie gra od 7 sezonów i czekam na 8 sezon Blondynki zimą 2019/2020 roku z Natalią Rybicką

  09.02.2019 22:40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×