Dokument „Góra Śmierci: Trzęsienie ziemi w Nepalu” 21 czerwca w TVP1

W niedzielę 21 czerwca o godzinie 22.10 w specjalnym wydaniu pasma Oglądaj z Andrzejem Fidykiem Jedynka pokaże film dokumentalny „Góra Śmierci: Trzęsienie ziemi w Nepalu”. Film powstał w zaledwie miesiąc po kataklizmie.

Multimedia

To wstrząsające i niezwykle gorące relacje z rejonu Azji ogarniętego ogromną tragedią. 25 kwietnia, w ciągu niecałych dwóch minut, wieki tradycji i kultury runęły w gruzy.

W sobotę, 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu doszło do trzęsienia ziemi o mocy 7.9 stopnia. Kataklizm spowodował śmierć i zniszczenie na niewyobrażalną dotąd skalę. Trafił w region, gdzie nie było takich nieszczęść od kilkudziesięciu lat. W dokumencie zobaczymy zapierające dech w piersiach zdjęcia.

Na Mount Everest trzęsienie ziemi wywołało potężną lawinę. Właśnie rozpoczął się sezon wspinaczkowy. W obozie głównym odpoczywało około sześciuset himalaistów. Inni rozpoczęli już podejście. Nie brakowało śmiałków z całego świata, którzy przybyli tam, gdyż postanowili spełnić marzenie życia wchodząc na najwyższe góry świata. Jeden ze wspinaczy opowiada: „Gdy lawina w nas uderzyła, nie mogliśmy oddychać. Rozpiąłem kurtkę i we trzech schowaliśmy się pod nią, żeby zaczerpnąć trochę powietrza. Po raz pierwszy w życiu pomyślałem: "Czy to już koniec? Umieram?"...

W Kotlinie Katmandu, u stóp Himalajów, tego dnia turyści podziwiali egzotyczne widoki. Nepal to kraj przepełniony duchowością – znajdują się tu setki hinduistycznych świątyń, tutaj urodził się Budda.

Gdy zatrzęsła się ziemia runęła wieża Dharahara, jeden z charakterystycznych punktów miasta. Wiele starożytnych świątyń dosłownie rozpadło się na kawałki. Zniszczeniu uległy stare i bardzo ważne zabytki. Na środku placu Durbar w Katmandu stał pensjonat, który zbudowano w 1142 roku. Przetrwał tyle lat a to trzęsienie ziemi zrównało go z ziemią.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się we wsi Barpak, w dystrykcie Gorkha, na północny zachód od Katmandu. W efekcie trzęsienia powstało pęknięcie, biegnące w kierunku stolicy. Fale sejsmiczne dotarły nawet 200 kilometrów dalej. Wioska Langtang, została całkowicie zniszczona. Działało w niej 55 hoteli i pensjonatów, które często odwiedzali amatorzy górskiego trekkingu.

W filmie poznamy relacje turystów, mieszkańców wiosek, ratowników. Interferogram dowodzi, iż trzęsienie ziemi miało taką siłę, że uniosło teren dookoła Katmandu prawie o jeden metr. Tymczasem największa góra na świecie zrobiła się nieco niższa. Dane GPS wskazują, że Mount Everest zmniejszył się o ponad dwa centymetry.

12 maja 2015 roku. Ponad dwa tygodnie po silnym trzęsieniu ziemi o sile 7,8 stopnia, Kotlinę Katmandu uderzają wstrząsy wtórne o sile 7,3.

W dokumencie wykorzystano niesamowite zdjęcia z telefonów komórkowych, nagrania prywatne i z helikopterów. Pokazano niewyobrażalną , niszczycielską siłę kataklizmu. Dokument zawiera również wyjaśnienia ekspertów, między innymi doktora Jona Kedrowskiego, profesora Rogera Bilhama z Uniwersytetu Kolorado i profesora Andy Hoopera z Uniwersytetu Leeds, które są bogato ilustrowane grafiką komputerową i odpowiadające na pytanie, jak do tego wszystkiego doszło i czy można się spodziewać powtórki?

Film jest dedykowany pamięci ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×