"Dom". Halina Rowicka była gwiazdą kultowego serialu TVP! Słynna aktorka jest matką dziennikarki Anny Kalczyńskiej! Jak dzisiaj wygląda?

Serial "Dom" to jedna z najlepszych odcinkowych produkcji, jakie powstały kiedykolwiek w polskiej telewizji. Produkcja ma swoich fanów do dzisiaj, w związku z czym jest cały czas powtarzana i chętnie oglądana przez widzów. Jedną z gwiazd serialu "Dom" była Halina Rowicka, która wcielała się w postać Ewy Talar. Jak dzisiaj wygląda aktorka? Gdzie można ją oglądać? Sprawdźcie!

Multimedia

Halina Rowicka była gwiazdą kultowego serialu TVP! Słynna aktorka jest matką dziennikarki Anny Kalczyńskiej!

"Dom" to prawdziwy serialowy fenomen. Wyprodukowany w latach 80. XX wieku serial, opowiadający o ludziach próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości powojennej Polski, okazał się przebojem. Do dzisiaj wielu widzów pamięta charakterystyczne powiedzonka bohaterów i emocjonuje się losami swoich ulubionych postaci, chociaż w większości zapewne znają fabułę serialu na pamięć.

Głównym bohaterem serialu "Dom" był Andrzej Talar (Tomasz Borkowy), młody chłopak ze wsi, który najpierw został oskarżony o dezercję z armii, a następnie zakochał się w pięknej Basi (Jolanta Żółkowska), z którą próbował wspólnie żyć w Warszawie. Niestety, Andrzej i Basia nie byli sobie przeznaczeni i właśnie wtedy na drodze młodego Talara pojawiła się piękna Ewa Szymosiuk, która początkowo była obiektem westchnień innego Talara, tragicznie zmarłego Bronka (Krzysztof Pieczyński). Finalnie Andrzej i Ewa zostali małżeństwem. Co ciekawe, wielu widzów uważa, że wątek małżeństwa Talarów, w którym Andrzej nie do końca odwzajemniał uczucia żony, był najbardziej przykrym wątkiem w całym serialu. Zauważyli to także twórcy, co ma swoje odzwierciedlenie we wzruszającym zakończeniu serialu "Dom".

Tomasz Borkowy był gwiazdą, ale zrezygnował z aktorstwa! Jak dzisiaj wygląda i czym zajmuje się serialowy Andrzej Talar?Zobacz więcej

W rolę Ewy Szymosiuk początkowo wcielała się Joanna Pacuła, jednak jeszcze przed stanem wojennym wyjechała z Polski. W 1982 roku, gdy ruszyła kolejna transza zdjęć do "Domu", postanowiła zostać w Stanach Zjednoczonych, a twórcy serialu musieli znaleźć nową Ewę. Wybór padł na Halinę Rowicką, która do postaci pięknej Ewy wprowadziła dużo potrzebnego dramatyzmu oraz melancholii, a także potrafiła doskonale oddać i podkreślić różnice klasowe, jakie dzieliły Ewę oraz Andrzeja.

HALINA ROWICKA, CZYLI EWA TALAR Z SERIALU "DOM" - KIM JEST?

Halina Rowicka urodziła się 15 września 1951 roku w Czerwonce. W 1973 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie i natychmiast dostała angaż do zespołu Teatru Narodowego, z którym była związana do 1985 roku. W latach 1985 - 1992 należała do Teatru Nowego. Halina Rowicka przed kamerą zaczęła pojawiać się w 1973 roku. Zaczęło się od mniejszych i większych ról w spektaklach telewizyjnych, ale na pierwszą poważniejszą rolę kinową nie musiała długo czekać. Już w 1975 roku aktorkę można było podziwiać w filmie "W te dni przedwiosenne". Później przyszedł czas na kolejne spektakle oraz małą rolę w serialu "Życie na gorąco". W 1980 roku zagrała w serialu "Królowa Bona".

Gdy Halina Rowicka w 1982 roku przyjmowała rolę Ewy w serialu "Dom", z pewnością nie była świadoma, że bierze udział w produkcji, która kilka lat później będzie uważana za kultową. Dzisiaj wszyscy widzowie pamiętają aktorkę właśnie z tej roli. Na szczęście Halina Rowicka nie pozwoliła się zaszufladkować i w kolejnych latach starała się grać jak najwięcej, pojawiła się w takich produkcjach jak m.in. "Magma", "Ucieczka z kina wolność" czy "Kuchnia Polska". W połowie lat 90. Rowicka praktycznie przestała być aktywna filmowo i w zasadzie można było ją znaleźć tylko w obsadzie serialu "Dom".

Coś ruszyło na początku lat dwutysięcznych. Najpierw znalazła się w obsadzie serialu "Samo życie", a następnie mogliśmy ją oglądać także w m.in. "Na Wspólnej", "M jak miłość" czy serialu "Pogodni". Aktorsko Halina Rowicka jest aktywna do dzisiaj, chociaż większość jej nowych ról to zaledwie epizody. W ostatnich latach na chwilę pojawiła się w "Leśniczówce" oraz "Na sygnale".

Halina Rowicka była przez całe lata związana z jednym mężczyzną, aktorem Krzysztofem Kalczyńskim. Poznali się na obozie studenckim w Olsztynku, gdzie Rowicka pojechała jako studentka, a on był instruktorem. To była miłość od pierwszego wejrzenia, więc para wzięła ślub w 1973 roku. Trzy lata później doczekali się pierwszego dziecka, córki Anny, która dzisiaj jest jedną z najbardziej znanych dziennikarek telewizji TVN. W 1977 roku urodził się syn Filip, natomiast w 1990 roku na świat przyszła Maria. W 2018 roku Krzysztof Kalczyński otrzymał tragiczną diagnozę; okazało się, że ma raka płuc, którego lekarze nie byli w stanie w żaden sposób leczyć.

Lekarz poinformował mnie, że nie ma żadnej opcji leczenia. Nie można podać chemii, bo Krzysztof był za słaby, nie zalecano radioterapii, ponieważ miał wodę w płucach. Trzeciej drogi nie było – powiedziała Halina Rowicka w rozmowie z "Dobrym Tygodniem".

Niestety, Krzysztof Kalczyński zmarł 10 września 2019 roku. Miał 82 lata.

Jakiś czas temu Halina Rowicka i Anna Kalczyńska zdecydowały się na wspólną sesję i rozmowę w magazynie "Viva". Wówczas Anna Kalczyńska zdradziła, co odziedziczyła po mamie:

Miłość do książek, wrażliwość na słowo. Właściwie wszystko. Delikatność, czułość, zainteresowanie światem. Życzliwość, gościnność, towarzyskość - wyznała dziennikarka.

Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Krystyna (gość)

    Batdzo lubie pania Kalczynska to kobieta z klasa a przy tym bardzi ladna,

    21.07.2021 21:21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×