„Dom pod Dwoma Orłami”. Sonia Mietelica, Adrian Zaremba, Jan Frycz promują nowy serial TVP. To coś dla fanów „Stulecia Winnych”?

„Dom pod Dwoma Orłami” to najnowsze dzieło reżysera Waldemara Krzystka, które, po długim oczekiwaniu, w styczniu 2023 r. ma zadebiutować na antenie TVP. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania prasowego z obsadą i twórcami nowej produkcji, która może spodobać się fanom „Stulecia Winnych”.

Multimedia

„Dom pod Dwoma Orłami” - o czym jest serial?

Fabuła serialu „Dom pod Dwoma Orłami” skupia się na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu. Opowieść rozpoczyna się latem 1997, w roku wielkiej powodzi. Lokatorkami tytułowego domu są m.in. trzy pokolenia kobiet: babcia Zofia Szablewska (Małgorzata Zajączkowska), jej córka Helena (Agnieszka Mandat) oraz wnuczka Marianna (Sonia Mietielica).

Za sprawą znalezionego przez przypadek pamiętnika pierwszej właścicielki domu, Niemki Lisy Weber, fabuła przenosi się w czasie. Poznajemy zarówno przedwojenne historie mieszkańców Wrocławia, jak i losy przesiedlonych tu Kresowiaków. Z Kresów właśnie pochodzi babcia Zofia. W 6. odcinku serialu cofamy się w czasie. Jest wiosna 1923 roku, Zofia mieszka razem z rodzicami w dworku, jest młodą dziewczyną, panną na wydaniu. O jej rękę przyjeżdża się oświadczyć młody dziedzic Antoni Szablewski. Niestety ojciec dziewczyny na ślub się nie zgadza. Antoni jednak nie daje za wygraną i za rok, jesienią 1924 roku, znów się oświadcza. Tym razem zostaje przyjęty. W rolę młodej Zofii wcieliła się Karolina Gruszka. Jej męża, Antoniego Szablewskiego, zagrał Grzegorz Małecki, rodziców natomiast - Jan Frycz i Aleksandra Konieczna.

Ruszyły zdjęcia do nowego serialu TVP. W obsadzie m.in. Gruszka i SewerynZobacz więcej

Gdzie kręcono „Dom pod Dwoma Orłami”?

Sceny kresowe kręcono w dworku w Turowej Woli, tym samym, który „zagrał” w „Panu Tadeuszu”, „Nad Niemnem”, „Sławie i chwale”.

Z wielkim zaciekawieniem przeczytałem scenariusz. Myślę, że ta historia będzie ciekawa do obejrzenia. Okolica, w której kręciliśmy nasze sceny, jest urocza, filmowa wręcz. Wiele pejzaży aż prosi się, żeby je sfotografować. Polski pejzaż jest piękny! - zachwycał się na planie Jan Frycz, serialowy ojciec Zofii.

Gram matkę Zofii. W scenariusz moja bohaterka nie ma imienia, ale pasuje do niej Jadwiga. To kobieta zdominowana przez ojca, a potem przez męża. Wydana za mąż dla pieniędzy, niewielkich, o co żywi urazę małżonek. To nie miłość, tylko małżeństwo z układu. Mąż szybko oddaje się swoim prawdziwym pasjom czyli hazardowi i kobietom” - opowiada o swoim wątku Aleksandra Konieczna.

Film przepiękny i wzruszający - w dużej mierze inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - a jednocześnie trudny. Moja bohaterka Zofia przechodzi podczas wojny przez prawdziwe piekło. Akcja toczy się głównie we Wrocławiu, niemieckim Breslau, gdzie po wojnie osiedlają się ludzie z Kresów Wschodnich - dodaje Karolina Gruszka, młoda Zofia Szablewska. Jej bohaterka jako jedyna ocaleje z wołyńskiej rzezi.

Autor: AKPA

Sonia Mietelica, Adrian Zaremba, Jan Frycz promują „Dom pod Dwoma Orłami”

We wtorek (7.12) w Warszawie odbył się pokaz prasowy i spotkanie z obsadą i twórcami serialu „Dom pod Dwoma Orłami”. Serial będzie pokazywany w zimowej ramówce w niedziele, w TVP1, od 1 stycznia 2023 r.

Zobacz galerię

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×