„Dom”. Tomasz Borkowy jako Andrzej Talar był kochany przez wszystkich Polaków. Tak się zmienił przez ostatnie lata. Zobacz zdjęcia!

Tomasz Borkowy to dla wielu nikt inny, jak Andrzej Talar z serialu „Dom”. Choć miał sławę i rodzinę, postanowił wyprowadzić się z Polski i robić karierę w Wielkiej Brytanii. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje? Zobaczcie, jak zmienił się Tomasz Borkowy. W galerii publikujemy zdjęcia!

Multimedia

Tomasz Borkowy był kochany przez wszystkich Polaków jako Andrzej Talar, ale postanowił wyjechać. Czym zajmuje się dzisiaj?

„Dom” to prawdziwa serialowa perełka w historii polskiej telewizji. Chociaż serial Jana Łomnickiego swoją premierę miał w 1980 roku, to doskonale ogląda się go także dzisiaj. Trudno nie pasjonować się losami głównych bohaterów, którzy przeżywają swoje pierwsze miłości, rozczarowania oraz dramaty, a do tego muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości powojennej Polski.

Głównym bohaterem serialu jest młody i prosty chłopak ze wsi, Andrzej Talar, którego poznajemy w momencie, gdy zostaje posądzony przez swoich przełożonych z armii o dezercję. Później obserwujemy jego kolejne losy, w tym ogromną miłość do Basi, jego nieudane małżeństwa, narodziny dzieci oraz pracę w FSO. W rolę Andrzeja Talara wcielał się Tomasz Borkowy, który przed laty wyznał, że... wcale nie chciał zagrać w serialu!

Zadzwoniłem do Łomnickiego i powiedziałem mu, że nie mogę wziąć tej roli, bo jestem strasznie zajęty. Zaproponowałem mu aktora z mojego teatru, Krzysztofa Pieczyńskiego. Łomnicki zaprosił Krzysia na próbne zdjęcia i dał mu rolę brata Andrzeja Talara, Bronka - powiedział Tomasz Borkowy w rozmowie z Arnoldem Ochmanem z portalu emito.net.

Tak dziś wyglądają bohaterowie „Daleko od noszy”. Ich postacie bawiły miliony widzów! Zobacz więcej

Finalnie jednak Tomasz Borkowy przyjął rolę Andrzeja Talara, a wszystko za sprawą nacisków ojca swojej narzeczonej, Wilhelma Hollendera, producenta filmowego, który zagroził, że jeżeli aktor nie przyjmie tej roli, to zrobi wszystko, aby nie mógł się spotykać z jego córką, Basią. Tomasz Borkowy nie miał wyboru, przyjął rolę. Jako ciekawostkę warto dodać, że dzisiaj Barbara Hollender jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych polskich krytyczek filmowych.

Tomasz Borkowy mógł grać u Fassbindera

Zdjęcia do serialu „Dom” przerwano wraz z wybuchem stanu wojennego. W 1980 roku ekipa zdołała nakręcić 7 epizodów. Tomasz Borkowy czuł, że może robić aktorską karierę za granicą i nie chce ograniczać się wyłącznie do polskich produkcji. Jak sam wyznał, w grudniu 1981 roku był umówiony na spotkanie ze słynnym niemieckim reżyserem Rainerem Wernerem Fassbinderem, który chciał zaangażować go do swojego nowego filmu. Niestety, wybuch stanu wojennego pokrzyżował plany zagrania w niemieckim filmie, ale Borkowy już wiedział, że nie chce zostać na stałe w Polsce. Użył podstępu, aby wyjechać. Jak wyznał w rozmowie z Arnoldem Ochmanem:

Trzynastego grudnia ogłoszono Stan Wojenny i zamknięto granice. Wtedy postanowiłem, że muszę wyjechać. Mój przyjaciel, Filip Dargiewicz, który mieszkał w Wielkiej Brytanii, zaaranżował dla mnie przez HandMade Films George’a Harrisona (byłego Beatlesa), fikcyjny kontrakt filmowy. Siedemnastego sierpnia 1982 roku wyjechałem do Londynu. Gdybym wyjechał dwunastego grudnia do Niemiec, pewnie po filmie u Fassbindera wróciłbym do Polski najpóźniej w '83 roku. Ale po co gdybać.

Gwiazdor disco chce sprzedać swój azyl? Cena za rezydencję zwala z nóg! Zobacz więcej

Tomasz Borkowy za granicą. Od zera do reżysera

Wtedy Tomasz Borkowy znalazł się w Londynie, gdzie właściwie musiał zaczynać od zera. Uczył się języka angielskiego, pracował na budowie, następnie, jako elektryk, zatrudnił się w jednym z hoteli. W Polsce natomiast została jego żona oraz półtoraroczny syn, którzy nie mogli opuścić kraju. To załamało gwiazdora serialu „Dom”, a ponadto przestał wierzyć, że jeszcze będzie aktorem. Szczęście jednak do niego się uśmiechnęło i otrzymał pracę asystenta inspicjenta w Cafe Theatre Upstairs, najmniejszym teatrze w centrum londyńskiego West Endu, gdzie Borkowy błyskawicznie awansował. W końcu, po dwóch miesiącach, sam zaczął tam reżyserować, aż w końcu dramaturg Michael Almaz, zaproponował mu posadę współdyrektora artystycznego! Już w 1984 roku Tomasz Borkowy zaprezentował na festiwalu teatralnym w Edynburgu sztukę Almaza „Rozmowy z umierającym” według Markiza de Sade w swojej reżyserii i jednocześnie zakochał się w mieście.

Rok 1984 okazał się przełomowy, bo wtedy też Tomasz Borkowy znalazł w Wielkiej Brytanii agenta i na nowo zaczął grać! Zagrał ponad 20 ról i epizodów w brytyjskich i amerykańskich filmach i serialach telewizyjnych, w tym w tak głośnych i cenionych produkcjach jak chociażby "Doktor Who", a w międzyczasie na chwilę wrócił do Polski, gdzie realizowano kolejne transze serialu „Dom”. Tomasz Borkowy, który zaczął podpisywać się Tomasz Bork, czuł jednak niedosyt i zapragnął sam reżyserować oraz produkować filmy. Poszedł do szkoły telewizyjnej, gdzie najpierw poznał tajniki sztuki operatorskiej i montażu, a następnie reżyserii filmowej. Produkcja filmowa i telewizyjna pochłonęła go całkowicie do tego stopnia, że praktycznie rzucił aktorstwo. Czasem tylko, jak mocno zainteresuje się scenariuszem, pojawia się na ekranie; ostatni raz zagrał w 2013 roku w krótkometrażowym filmie pt. „Jak głęboki jest ocean” w reżyserii Filipa Syczyńskiego.

Maryla Rodowicz nie zagra na Sylwestrze Marzeń TVP! Polacy przywitają Nowy Rok bez jej przebojów?Zobacz więcej

Do tego Tomasz Borkowy poświęcił się teatrowi, chociaż sam przyznaje, że to była konieczność spowodowana czekaniem na role. Film jest moją miłością, a teatr moim życiem - wyznał aktor. Dzisiaj Tomasz Borkowy jest dyrektorem organizacji Universal Arts w Edynburgu, która obejmuje szkołę aktorską, agencję oraz firmę zajmującą się produkcją spektakli teatralnych i filmów o sztuce. Pozmieniało się w życiu osobistym Tomasza Borkowego; jego pierwsze małżeństwo się rozpadło z powodu wyjazdu z Polski, ale od wielu lat polski aktor jest szczęśliwym mężem Szkotki - Laury Mackenzie Stuart.

W najnowszym wywiadzie, który dla portalu Onet przeprowadziła Dagmara Romanowska, Tomasz Borkowy opowiedział o swojej pasji, którą są... zegarki!

Od 25 lat zbieram zegarki – zacząłem od kieszonkowych. To prawdziwe dzieła sztuki mechanicznej. Zegarki mechaniczne to męska, a i damska biżuteria, i wiele osób do nich wraca. To zupełnie coś innego niż wszystkie te smartbandy, smartfity i smartowatche, które nie tylko nie mają duszy, ale są też mało eleganckie... W czasie pandemii, razem z zaprzyjaźnionym zegarmistrzem Colinem Grahamem, pracowałem nad uruchomieniem naszej wspólnej firmy – microbrandu Scotland Watch Company. 25 i 26 września przedstawimy projekty naszej pierwszej kolekcji na Festiwalu Zegarów i Zegarków „It’s All About Watches” w Łodzi. Zapraszam. W planach mam zegarek poświęcony Klementynie Sobieskiej i rodowi Stuartów. Takie polsko-szkockie przedsięwzięcie…

Zobacz galerię

Joanna Racewicz nie przypomina dawnej siebie. Przez lata zmieniła się nie do poznania!Zobacz więcej

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
 • Facebooka Basia (gość)

  Facebooka Basia Barbara

  30.07.2022 19:49
 • Dlaczego tutejsi rosyjscy "komentatorzy" internetowi tak ciężko "pracują" dla Tuska: (gość)

  tvn24 pl / swiat / gazeta-ru-nasz-czlowiek-tusk-ra48624

  "Największa afera od 1989r." wg dziennikarzy z energetyka24 . pl, Tusk w 2010r. polecił Pawlakowi wynegocjować umowę obowiązującą do 2037r. z ceną gazu o połowę większą niż dla reszty Europy:

  * energetyka24 com / gaz / niekompetencja-naruszanie-prawa-nierzetelnosc-miazdzacy-raport-nik-o-umowach-gazowych-z-2010-roku

  * energetyka24 com / gaz / thriller-polityczny-bez-zakonczenia-szokujace-kulisy-negocjacji-gazowych-z-2010-roku

  * energetyka24 com / gaz / rewolucja-na-jamale-kuriozalna-umowa-z-gazpromem-przechodzi-do-historii-analiza

  * energetyka24 com / kaczynski-mial-racje-gaz-z-usa-znacznie-tanszy-od-rosyjskiego-analiza

  * nik gov pl /aktualnosci / umowy-gazowe-raport-nik-w-calosci-jawny

  * money pl / gospodarka / wiadomosci / artykul / nik-ujawnil-raport-o-umowach-gazowych,199,0,2410183

  * money pl / gospodarka / wiadomosci / artykul / gazprom-polska-przesyl-gazu,218,0,2411994 23.07.2022 20:57

  23.07.2022 21:19
 • hilterówa (gość)

  @Beata, i dlatego Tusk wtrącił do więzienia na 3 lata bez sądu i nawet bez postawienia zarzutów lidera kibiców za "Donald matole, twój rząd obalą kibole"??? To się nazywa reżim Tuskolandu z sędziami na telefon z kancelarii premiera.

  no ale hitlerówy tak mają...

  23.07.2022 21:16
 • Jerzy (gość)

  Narcyz

  22.07.2022 21:38
 • Beata (gość)

  Podejrzewam,ze ludzie krytykujący wszystko i wszystkich dowartościowują siębie bo czują się gorsi od tych opisywanych ludzi,a tak może komuś przypiąć łatkę i czuje się lepszy.Jest to bardzo niskie ale takie są zasady obecnej władzy,aprzykład idzie z góry.

  26.12.2021 12:33
 • Pipi (gość)

  Dom i Polskie drogi to najlepsze polskie seriale. Pan Tomasz Bork(owy) zagrał rewelacyjnie, podobnie, jak wszyscy aktorzy - nie celebryci, obu filmów. Nie oceniajmy zbyt pochopnie, bo czasy były trudne, natomiast uczelnie kształciły na wysokim,a nawet najwyższym poziomie.

  27.11.2021 04:35
 • Derek (gość)

  Tak, nie miał serca bo nie wrócił do żony i dziecka

  09.10.2021 04:48
 • Zenek z Powiśla (gość)

  Nie zostawiłbym tak małego dziecka......Nigdy.....

  22.09.2021 23:50
 • Pamiętam krzywdy PRL-u (gość)

  Te złe oceny wypisują sieroty PO Stalinie, szare myszki PO-dgryzaczki innych. Za okupacji sowieckiej ZACNI LUDZIE byli PO-niżani tak jak przez te 30 lat niby wolności. Prostactwo, rozdarte ulicznice, PO-tom-KOwie tych POP Pełniących Obowiązki Polaka , ta o-PO-zycja PO-KO-munie dalej szarga dobre imię POLAKÓW i niw szanuje POLSKI.

  13.08.2021 16:24
 • Zakochana (gość)

  Czyż można wyobrazić sobie innych aktorów w obsadzie serialu Dom? NIE !!! I fajnie, że jest emitowany na PL i nie trzeba wykupywać jakieś premium na nędznych platformach filmowych. Pan Tomasz Borkowy i wszyscy inni aktorzy to "gwiazdy" polskiego kina. Polecam

  07.08.2021 03:42
 • Waldi (gość)

  Witam Nie rozumiem dlaczego wszyscy oceniacie pana Tomasza Borkowego przecież nie wiecie jak wyglądała jego sytuacja i dlaczego musiał wyjechać z Polski a przecież wyraźnie w artykule piszę że był smutny że jego żona i syn musieli zostać w Polsce kiedy on wyjechał a jak mniemam potem chciał żeby żona z synem przyjechali do niego ale może już oni oboje mieli inne priorytety i to małżeństwo się rozpadło prawdę znają sami zainteresowani nie my dlatego proszę was nie piszcie takich rzeczy i zajmijcie się własnym życiem.

  14.07.2021 15:00
 • Pjotr (gość)

  No cóż Andrzej Talar to był kozak ale Tomek Bork już nie...

  13.07.2021 12:51
 • Art (gość)

  Dobry aktor ale nie dźwignął odpowiedzialności za swoją rodzinę. Kariera stała się ważniejsza. Szkoda...

  12.07.2021 12:09
 • Sfustrowany (gość)

  Po trupach,do celu.!!!..tacy są niektórzy idole.

  12.07.2021 11:21
 • Krzysiek (gość)

  Uciekł z Polski i zostawił żonę i małe dziecko, smutne za tacy ludzie są idolami mas.

  09.07.2021 15:04

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×