"Dom z papieru". Polak w 4. sezonie "La Casa de papel"? Kim jest Polaco?

Polacy w zagranicznych produkcjach zawsze budzą duże zainteresowanie. Ostatnio głośno zrobiło się o bohaterze serialu "Dom z papieru", który ma być Polakiem. Czy jednak aby na pewno? Kim jest górnik Polaco, który pojawił się w 4. sezonie "La Casa de papel"?

Multimedia

Polak w 4. sezonie "Domu z papieru"?

Polskich wątków w zagranicznych serialach jest całkiem sporo. Ostatnio media rozpisywały się o "Barce", czyli ulubionej pieśni Jana Pawła II, która została wykorzystana w 4. sezonie "Domu z papieru". Warto jednak przypomnieć, że utwór ten to hiszpańska pieśń religijna, której autorem jest ksiądz Cesáreo Gabarain. Na język polski została przełożona przez salezjanina Stanisława Szmidta.

Ulubiona pieśń Jana Pawła II w serialu Netfliksa! Kto i dlaczego śpiewa "Barkę"?Zobacz więcej

Polskich akcentów w hitowej produkcji Netflixa może być więcej. Uważni widzowie zauważyli bowiem, że wśród górników zatrudnionych przez Profesora w 7. odcinku 4. sezonu "Domu z papieru" znalazł się Polak, a przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Kiedy Benjamin przedstawia Profesorowi swoją grupę mówi:

To górnicy, wszyscy z Asturii... oprócz niego. On jest Polakiem.

Zwrot ten mógł jednak zostać błędnie zinterpretowany przez lektora/tłumacza serialu Netflixa, a twórcom "Domu z papieru" wcale nie chodziło o obywatela naszego kraju. Polakami potocznie w Hiszpanii nazywa się też Katalończyków, czyli mieszkańców jednego z autonomicznych regionów, których cechuje oszczędność i silne aspiracje wolnościowe. Pochodzenie tego przezwiska trudno jednak wyjaśnić. Wspomniana w serialowym dialogu Asturia również jest wspólnotą autonomiczną.

Widzowie wytykają błędy i krytykują twórców. "To był rozczarowujący sezon"Zobacz więcej

Prawdziwy zamysł i intencje twórców "Domu z papieru" nie są znane, ale jest spore prawdopodobieństwo, że zwrot "On jest Polakiem" oznacza tak naprawdę "Ten z okolic Barcelony" niż "Ten z Polski".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • janek (gość)

  Obrażają nasze wartości. Kropka.

  02.05.2020 02:59
 • janek (gość)

  to atak na Polskość

  02.05.2020 02:56
 • Sebastian (gość)

  Doskonale wiadomo dlaczego Katalończyków nazywa się Polaco. Ten przydomek został nadany przez kibiców Realu Madryt po wojnie. W zamyśle miał być obraźliwy.

  13.04.2020 03:25
 • Hdhdb (gość)

  Polaco to obraźliwa forma o kalatonczykach nie ma czym się podniecać

  09.04.2020 16:21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×