Dwa lata temu zmarł Ryszard Kotys, gwiazdor „Świata według Kiepskich”. Publikujemy archiwalne zdjęcia aktora

Choć większość widzów znała go głównie z roli Mariana Paździocha w „Świecie według Kiepskich”, to Ryszard Kotys mógł się pochwalić wyjątkowo bogatą filmografią, sięgającą lat 50. Już po jednej z pierwszych ról, krytycy wieszczyli mu wielką karierę. Spora w tym zasługa jego twarzy, którą określono jako „twarz przez wielkie T”.

Multimedia

Ryszard Kotys - „twarz przez wielkie T”

Zmarły przed dwoma laty Ryszard Kotys do dziś jest uważany za twórcę jednej z najsłynniejszych aktorskich kreacji w historii polskiej telewizji. Mowa tutaj oczywiście o roli Mariana Paździocha ze „Świat według Kiepskich”. Jednak jego filmografia nie ogranicza się jedynie do jego występów w popularnym sit comie.

Początki jego aktorskiej kariery sięgają jeszcze lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas zaledwie 22-letni Kotas (po latach zmienił nazwisko na Kotys) wystąpił w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy z 1954 roku. Rok później widzowie mogli go oglądać w „Trzech startach” Czesława Petelskiego. To po występie w tej produkcji Kotas został zauważony przez krytyków filmowych, którzy zachwycili się nie tylko jego talentem aktorskim, ale również i twarzą!

Warto zwrócić uwagę na aktora, który [w filmie 'Trzy starty'- przyp. red] gra jednego z trenujących chłopaków i którego przypadkowo nokautuje bohater - słabeusz. Aktor ten nie jest chyba wymieniony w czołówce; nazywa się Ryszard Kotas, grał już w "Pokoleniu" i zdaje się, że jest piekielnie zdolny. Ma on w każdym razie twarz, twarz przez wielkie 'T' co się zowie aktorską; mocną, brutalną, męską - dla tego chłopaka warto by napisać scenariusz, niech pokaże, co potrafi! - napisał wówczas Marek Hłasko w felietonie dla „Po prostu” (nr wyd. 3/1956).

Koniec kultowego serialu. To wydarzyło się w ostatnim odcinku „Kiepskich”. Fani komentująZobacz więcej

Dalszy przebieg kariery

Wbrew przewidywaniom krytyków Ryszardowi Kotysowi nie udało się dostać głównej roli w żadnym znaczącym filmie. Mimo to, aktor regularnie wcielał się w postacie drugoplanowe lub epizodyczne w wielu słynnych produkcjach. Widzowie mieli okazję go zobaczyć m.in. w „Czterej pancerni i pies", „Sami swoi”, „Stawka większa niż życie”, „Lalka”, „Kogel Mogel”, „Vabank”, „Wielki Szu”, „Och, Karol”, czy „Kingsajz”.

W 1999 roku nastąpił przełom w karierze Ryszarda Kotysa. Aktor dostał angaż do roli Mariana Paździocha w „Świecie według Kiepskich”. Miliony telewidzów pokochały graną przez niego postać, doceniając przy tym talent artysty, który aktorsko wreszcie mógł rozwinąć skrzydła. Ze „Światem według Kiepskich” Ryszard Kotys był związany przez następne 20 lat - do czasu jego śmierci w 2021 roku.

Ryszard Kotys - życie prywatne

Prywatnie Ryszard Kotys był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była scenografka Barbara Wojtkowska, z którą po czasie jednak postanowił się rozwieść. Para doczekała się urodzonego w 1956 syna Piotra, który jest kapitanem żeglugi wielkiej. W latach 80. aktor postanowił ponownie się ożenić. Tym razem jego wybranką była o 26 lat młodsza Kamila Sammler, która również była aktorką. Małżeństwo wydało na świat urodzonego w 1986 roku syna Eryka.

W galerii publikujemy mnóstwo archiwalnych zdjęć uwielbianego aktora

Zobacz galerię

Renata Pałys opłakuje zmarłego Ryszarda Kotysa. Co tak naprawdę czuła po jego śmierci?Zobacz więcej

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Ktoś (gość)

    Lubiłem Mariana :-)

    28.01.2023 14:28
  • darba76 (gość)

    Ryszard Kotys miał od kogo się uczyć. Jego kolegami na roku PWST był Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela czy Kalina Jędrusik

    20.11.2022 14:51

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×