Dwa Teatry. Grand Prix XIX Festiwalu Dwa Teatry -Sopot 2019 dla "Wesela"! Jakie jeszcze spektakle nagrodzono?

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zostało uhonorowane Grand Prix dla najlepszego spektaklu na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019”. Wielką Nagrodę Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznano Halinie Łabonarskiej i Janowi Englertowi w uznaniu za mistrzowskie kreacje na polskiej scenie radiowej i telewizyjnej.

Multimedia

DWA TEATRY 2019 - WYNIKI

Po obejrzeniu 28 konkursowych spektakli Jury: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz uznało, że Grand Prix trafi do Wawrzyńca Kostrzewskiego za mistrzowską kreację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Nagroda ufundowana przez Prezesa Zarządu TVP decyzją Jury trafiła do reżysera inscenizacji, a także do Agnieszki Suchory za rolę Radczyni, Michała Czerneckiego za rolę Czepca, Tomasza Schuchardta za rolę Dziennikarza, do Adama Bajerskiego za zdjęcia i Jakuba Motylewskiego za montaż.

Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza.

Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

"Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy". Julia Wieniawa debiutuje w Teatrze Telewizji! W końcu udane przedstawienie na antenie TVP?Zobacz więcej

Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss, a nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego trafiła do reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz do autora zdjęć Adama Sikory za „Generała” Jarosława Jakubowskiego. Za montaż spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” doceniono Marka Króla.

Dominika Kluźniak za role: Mai w „Lecie” oraz Gospodyni w „Weselu” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza zostały uhonorowane ex aequo nagrodą aktorską za rolę kobiecą.

Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo przyznano Grzegorzowi Małeckiemu za role: Goldersa w spektaklu „Lato” i Gospodarza w „Weselu”, Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysławowi Stippie za role: w monodramie „Jednocześnie” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

"Czapa, czyli śmierć na raty". Cezary Pazura, Andrzej Grabowski i Piotr Fronczewski w Teatrze Telewizji. Oceniamy!Zobacz więcej

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego. Nagroda za debiut autorski w TTV trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka za rolę Aszantki w spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, Lidia Sadowa za rolę Zofii Soboty w spektaklu „Człowiek, który zatrzymał Rosję” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz Marcin Franc za rolę Torupa w spektaklu „Lato”.

Ponadto Jury wraz z Dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę dla inscenizacji „Pchły Szachrajki” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie, zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.

Jury młodzieżowe Teatru Telewizji Polskiej, w którym zasiedli: Sandra Wróbel, Antoni Majewski, tegoroczni maturzyści i Konrad Graczyk, student historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, po obejrzeniu spektakli konkursowych przyznało nagrodę dla spektaklu Teatru Telewizji „Cena” Waldemara Łysiaka w adaptacji i reżyserii Jerzego Zelnika za poważne i odważne podejście do tematu wyboru mniejszego zła podczas ekstremalnego okresu II wojny światowej.

Jerzy Zelnik wyreżyserował Teatr Telewizji na podstawie powieści Waldemara Łysiaka. Kiedy premiera?Zobacz więcej

Nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną po raz drugi w historii Festiwalu, otrzymała Ewa Wiśniewska za rolę Pani Pouchard w spektaklu „Lato” i za rolę Nelly Sarzyńskiej w „Paradiso”. Statuetkę 100-lecia ZASPu – Nagrodę Prezesa Pawła Królikowskiego otrzymał za wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności Teatru Telewizji Jan Maria Tomaszewski, doradca Zarządu do spraw Teatru Telewizji Polskiej.

Publiczność XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019" swoją nagrodę przyznała spektaklowi „Paradiso” Andrzeja Strzeleckiego.

Dyrektorem XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019” jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelna Oddziału TVP3 Gdańsk. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu „Dwa Teatry” są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×