Dwa Teatry. Grand Prix XIX Festiwalu Dwa Teatry -Sopot 2019 dla "Wesela"! Jakie jeszcze spektakle nagrodzono?

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zostało uhonorowane Grand Prix dla najlepszego spektaklu na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019”. Wielką Nagrodę Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej przyznano Halinie Łabonarskiej i Janowi Englertowi w uznaniu za mistrzowskie kreacje na polskiej scenie radiowej i telewizyjnej.

DWA TEATRY 2019 - WYNIKI

Po obejrzeniu 28 konkursowych spektakli Jury: Wojciech Tomczyk (przewodniczący), Andrzej Haliński, Michał Kotański, Wojciech Nowak i Jacek Raginis-Królikiewicz uznało, że Grand Prix trafi do Wawrzyńca Kostrzewskiego za mistrzowską kreację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Nagroda ufundowana przez Prezesa Zarządu TVP decyzją Jury trafiła do reżysera inscenizacji, a także do Agnieszki Suchory za rolę Radczyni, Michała Czerneckiego za rolę Czepca, Tomasza Schuchardta za rolę Dziennikarza, do Adama Bajerskiego za zdjęcia i Jakuba Motylewskiego za montaż.

Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną w Teatrze Telewizji, ufundowaną przez Telewizję Polską, otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Marek Bukowski odebrał nagrodę za reżyserię spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza.

Za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz do „Lata” Jana Englerta nagrodę otrzymał Piotr Wojtowicz. Wojciech Żogała został uhonorowany za scenografię do spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, a Katarzyna Adamczyk za kostiumy (przyznawaną po raz pierwszy) do spektaklu „Ekspedycja” w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss, a nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego trafiła do reżyserów Aleksandry Popławskiej i Marka Kality oraz do autora zdjęć Adama Sikory za „Generała” Jarosława Jakubowskiego. Za montaż spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” doceniono Marka Króla.

Dominika Kluźniak za role: Mai w „Lecie” oraz Gospodyni w „Weselu” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza zostały uhonorowane ex aequo nagrodą aktorską za rolę kobiecą.

Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo przyznano Grzegorzowi Małeckiemu za role: Goldersa w spektaklu „Lato” i Gospodarza w „Weselu”, Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysławowi Stippie za role: w monodramie „Jednocześnie” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego. Nagroda za debiut autorski w TTV trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka za rolę Aszantki w spektaklu „Aszantka” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, Lidia Sadowa za rolę Zofii Soboty w spektaklu „Człowiek, który zatrzymał Rosję” w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz Marcin Franc za rolę Torupa w spektaklu „Lato”.

Ponadto Jury wraz z Dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę dla inscenizacji „Pchły Szachrajki” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie, zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.

Jury młodzieżowe Teatru Telewizji Polskiej, w którym zasiedli: Sandra Wróbel, Antoni Majewski, tegoroczni maturzyści i Konrad Graczyk, student historii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, po obejrzeniu spektakli konkursowych przyznało nagrodę dla spektaklu Teatru Telewizji „Cena” Waldemara Łysiaka w adaptacji i reżyserii Jerzego Zelnika za poważne i odważne podejście do tematu wyboru mniejszego zła podczas ekstremalnego okresu II wojny światowej.

Nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną po raz drugi w historii Festiwalu, otrzymała Ewa Wiśniewska za rolę Pani Pouchard w spektaklu „Lato” i za rolę Nelly Sarzyńskiej w „Paradiso”. Statuetkę 100-lecia ZASPu – Nagrodę Prezesa Pawła Królikowskiego otrzymał za wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności Teatru Telewizji Jan Maria Tomaszewski, doradca Zarządu do spraw Teatru Telewizji Polskiej.

Publiczność XIX Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2019" swoją nagrodę przyznała spektaklowi „Paradiso” Andrzeja Strzeleckiego.

Dyrektorem XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2019” jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelna Oddziału TVP3 Gdańsk. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu „Dwa Teatry” są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz z Polskiego Radia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn