Dwa Teatry - Sopot 2015. Święto teatru w telewizji i radiu pod znakiem trzech jubileuszy

XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry – Sopot 2015" obywać się będzie w dniach 27-29 czerwca. Wydarzenie relacjonować będą: TVP1, TVP2, TVP Gdańsk, TVP Kultura i TVP Polonia, Anteny Polskiego Radia i strona dwateatry.tvp.pl.

Multimedia

XV Festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2015" będzie największym z dotychczasowych jeśli chodzi o liczbę konkursowych spektakli (18) i słuchowisk (29). Nowością, godną jubileuszowej edycji, będzie gala otwarcia festiwalu w sopockiej Operze Leśnej, gdzie wystąpi Leszek Możdżer i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Ponadto, w tym roku obchodzimy dwa inne, znacznie ważniejsze jubileusze – 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce i 90. urodziny Polskiego Radia – wokół których zbudowaliśmy w tym roku program imprez towarzyszących – zapowiada Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu ze strony TVP.

Wyróżnikiem festiwalu jest ogólna dostępność. Wstęp na pokazy konkursowe w sopockim Multikinie i wszystkie imprezy towarzyszące (z wyjątkiem gali otwarcia) jest bezpłatny.

Aż 18 spektakli w konkursie telewizyjnym i 29 słuchowisk w radiowym rywalizować będzie o tegoroczne Grand Prix. Dwa zespoły jury przyznawać będą także nagrody indywidualne w poszczególnych – artystycznych i zawodowych – kategoriach. W jury telewizyjnym zasiądą: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mikołaj Grabowski, Marek Kuczyński, Marek Pruchniewski i Adam Sikora. Słuchowiska oceniać będą: Krzysztof Gordon, Jerzy Limon, Maria Pakulnis, Edward Pałłasz i Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa.

Wyniki obrad jury ujawnione będą podczas gali zakończenia festiwalu (29 czerwca – transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godz. 19:00; w nocy z 29/30 czerwca – skrót w TVP1 o godz. 00.10 i 30 czerwca – w TVP Polonia o godz. 15:50). Zanim to jednak nastąpi, podczas gali otwarcia (27 czerwca – transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk o godz. 19:00; 28 czerwca – skrót w TVP2 o godz. 23:05 i 29 czerwca – w TVP Polonia o godz. 14:15) wręczona zostanie Wielka Nagroda Festiwalu. Za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze TV i Teatrze PR otrzymają ją tym razem Maja Komorowska i Marian Opania.

Tradycją stało się już, że festiwal będzie miał swój aspekt międzynarodowy. Gościem tegorocznego festiwalu będzie tureckie RADIO ANKARA, które zaprezentuje swoje słuchowisko. Akcenty tureckie znajdą się także w programie imprez towarzyszących. W poprzednich latach festiwalowa publiczność miała okazję zapoznać się ze spektaklami i słuchowiskami Arte France (2014 r.), z Rosji (2013 r.) i angielskiej BBC (2012 r.).

Po raz drugi festiwalowi towarzyszyć będzie przedstawienie teatralne z projektu "Internetowy Teatr dla szkół". To nowatorska inicjatywa TVP, wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia z kulturą do masowej młodej widowni. 26 czerwca w studiu TVP Gdańsk Teatr Miniatura wystawi spektakl „Zostań przyjacielem”, który przez kodowane łącza internetowe transmitowany będzie do setek szkół w całej Polsce. Ponadto uczestnicy festiwalu, 27 czerwca w sopockim Teatrze Wybrzeże, zobaczą spektakl "Gniazdo" Teatru PUK-PUK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku – zwycięzcy konkursu TVP w "Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych 2014".

W ramach obchodów 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce, podczas festiwalu, zaprezentowane zostaną spektakle w cyklu "Teatr Narodowy w Teatrze Telewizji" oraz "W roli głównej: Bogusławski".

Na czas festiwalu Telewizja Polska uruchomi kanał wirtualny "TVP Festiwal Dwa Teatry" dostępny na Platformie hybrydowej TVP, w Internecie na tvpstream.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Stream.

XV festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2015" odbędzie się pod patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio SA, a współorganizatorami: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta: Sopot, Gdańsk i Gdynia. Producentem wykonawczym festiwalu jest TVP Gdańsk. Funkcję dyrektorów artystyczno-programowych powierzono: Krzysztofowi Domagalikowi z ramienia TVP i Januszowi Kukule ze strony Polskiego Radia. Sponsorem Głównym festiwalu jest Grupa Lotos.

Komentarze

Skomentuj
  • el.mutant (gość)

    Gdzie są dostępne dla ludzi - płyty/cd-romy/wideo ze słuchowiskami przez te wszystkie lata!?

    28.06.2015 12:43

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×