„Dziady” Mickiewicza w realiach amerykańskiej popkultury. Tego jeszcze nie było!

31 października o godzinie 19:05 zapraszamy do TVP Kultura na transmisję "Dziadów" z Teatru Nowego w Poznaniu.

Multimedia

„Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówi innym językiem. Dziady też trzeba dziś wymówić - i usłyszeć - inaczej. Bo Dziady to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika.” - tak tłumaczy swój wybór sztuki sam reżyser spektaklu, Radosław Rychcik.

Ten młody twórca, który dał się już poznać jako zbuntowany i eksperymentujący z formą artysta i tym razem znalazł efektowną, choć nieoczywistą koncepcję inscenizacyjną dla Dziadów. Przeniósł poetycką wizję słowiańskich obrzędów kultu zmarłych w realia amerykańskiej popkultury, nadając w ten sposób dziełu Mickiewicza uniwersalny wymiar opowieści o buncie wobec zła i walce o wolność. Teatr Nowy w Poznaniu od 40 lat należy do czołowych polskich teatrów. W ostatnim czasie, pod dyrekcją Piotra Kruszczyńskiego, jest miejscem, w którym pracują reżyserzy młodszego pokolenia.

Transmisję spektaklu poprzedzi krótkie wprowadzenie Łukasza Drewniaka. W przerwie spektaklu porozmawia on z dyrektorem Teatru Nowego, Piotrem Kruszczyńskim. Po zakończeni transmisji odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem oraz aktorami spektaklu.

Reżyseria: Radosław Rychcik Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska Muzyka, Multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

Występują: Gabriela Frycz, Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba, Grzegorz Gołaszewski, Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Mateusz Ławrynowicz, Andrzej Niemyt, Tomasz Nosinski, Bartosz Nowicki (Gościnnie), Mariusz Puchalski, Maciej Zabielski (Gościnnie), Mariusz Zaniewski oraz statyści. Produkcja: Teatr Nowy, Poznań.

Emisja 31 października, godz. 19:05, TVP Kultura

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×