"Efekt Domina" 31.05.2015, odcinek 8. Zambia [WIDEO+ZDJĘCIA]

Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ponad połowa mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Najczęściej nie mają żadnej wiedzy na temat prowadzenia upraw i nie są w stanie utrzymać się z rolnictwa. Dlatego wielu Zambijczyków zajmuje się kłusownictwem i wypałem węgla drzewnego. Z tego powodu wycięto setki hektarów dżungli oraz zabito tysiące dzikich zwierząt.

Multimedia

Ponad 85% mieszkańców Zambii to niewykształceni rolnicy, którzy wytwarzają zaledwie 15% dochodu narodowego. W latach 70-tych i 80-tych w dolinie Luangwy z rąk kłusowników zostało zabitych ponad 100 tysięcy słoni afrykańskich, co nieomal doprowadziło do całkowitego ich wyginięcia w tym regionie.

W programie poznamy amerykańskiego biologa Dale Lewisa, który przed laty prowadził badania do pracy doktorskiej w dolinie Luangwy. Był świadkiem wielkiej rzezi słoni, z którą nie mógł się pogodzić. Poznał wielu miejscowych rolników/kłusowników, pojął ich motywy i zrozumiał, że do zabijania zwierząt zmusza ich ubóstwo. Postanowił to zmienić.

W 1998 roku wspólnie z członkami kilku plemion z doliny Luangwy stworzył Społeczne przedsiębiorstwo „Comaco”. Celem jego działalności nie jest zysk, lecz poprawa warunków życia członków spółdzielni i ochrona środowiska naturalnego. Dziś spółdzielnia skupia ponad 100 tysięcy drobnych rolników. Wśród nich jest wielu byłych kłusowników oraz ludzi, którym przed powstaniem „Comaco” groził głód.

W programie zobaczymy w jaki sposób, w ciągu niespełna 20 lat udało się odmienić los tak wielu ludzi. Naszymi bohaterami będą dawni i obecni kłusownicy, rolnicy, którzy odnieśli sukces i nie boją się już o los swoich rodzin. Poznamy też ekspertów „Comaco”, którzy wspierają Zambijczyków nie tylko w kwestiach dotyczących uprawy, ale też pomagają rozwiązywać istotnie problemy społeczne, takie jak wczesne macierzyństwo.

Ósmy odcinek "Efektu Domina" już 31 maja o godz. 11.00 w TVN!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×