"Efekt Domina". Dominika Kulczyk opowie o działalności Polskiej Misji Medycznej w Tanzanii

Tanzania to kraj o bardzo złych wskaźnikach dostępności do usług medycznych. Służba zdrowia jest częściowo płatna, a niskie zarobki większości mieszkańców nie pozwalają na korzystanie z usług lekarzy i szpitali. Jak w tym kraju wyglądają porody? Dlaczego ciąża jest jednym z głównych zagrożeń dla życia kobiet? Już w najbliższą niedzielę Dominika Kulczyk odwiedzi Małgorzatę Olasińską-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Premiera „Efektu Domina” 21 marca o godz. 11:30 w TVN.

Multimedia

"Efekt Domina" - sprawdź program TV!

W kraju o powierzchni trzy razy większej od Polski i zamieszkanym przez blisko 60 mln ludzi pracuje zaledwie 260 chirurgów. W szpitalach brakuje wszystkiego: jak choćby sprzętu medycznego, fartuchów, krwi, podstawowych leków, rękawiczek jednorazowych, a przede wszystkich lekarzy specjalistów i infrastruktury.

Dlatego ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia i zdrowia młodych kobiet w tym kraju. Tanzanki – zwłaszcza na terenach wiejskich – ciepią w wyniku rozpaczliwych braków przeszkolonego personelu medycznego zdolnego odebrać poród z komplikacjami, braku podstawowych narzędzi diagnostycznych do stwierdzenia nieprawidłowości ciąży, a także karetek czy inkubatorów do ratowania życia wcześniaków. W efekcie śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń.

OGLĄDAJ! Premiery seriali i programów, na żywo, płatne pakiety TV bez reklam w Player!

Chlubnym wyjątkiem jest szpital w miejscowości Nyangao, w południowo-wschodniej części kraju, który odwiedza Dominika Kulczyk. Od trzech lat działa tutaj Polska Misja Medyczna (PMM), która z ratowania życia i zdrowia matek oraz noworodków uczyniła swój priorytet. Organizacja wprowadziła tu kluczowe szkolenia personelu, rozbudowała oddział ginekologiczno-położniczy, sfinansowała oddział intensywnej terapii noworodków, dzięki czemu śmiertelność okołoporodowa niemowląt zmalała aż o 30 procent.

Dominika Kulczyk spotyka się w Nyangao z Małgorzatą Olasińską-Chart z PMM, która wprowadza ją w problemy tutejszych matek i w miejscową działalność organizacji. Prezeska Kulczyk Foundation poznaje młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad swoimi szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×