"Egipt: Tajemnica grobowca". Jakich zaskakujących odkryć dokonali naukowcy w starożytnym grobowcu?

Sylwia Majcher
Sylwia Majcher
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Zespół archeologów odkrywa starożytny grobowiec, w którym znajdują się mumie. To pierwsze takie znalezisko od czasów natrafienia na miejsce spoczynku Tutanchamona. Kim byli zmarli i dlaczego ich szczątki znalazły się właśnie tam? Obejrzyj dokument "Egipt: Tajemnica grobowca" i poznaj tajemnice starożytnej krypty!

"Egipt: tajemnica grobowca” – premiera w niedzielę 9 czerwca o godz. 22:00 na kanale National Geographic! - sprawdź program tv

program tv

Zespół archeologów odkrywa starożytny grobowiec, w którym znajdują się mumie. To pierwsze takie znalezisko od czasów natrafienia na miejsce spoczynku Tutanchamona. W grobie złożono szczątki królowej i arystokratki. Obok naukowcy znajdują jeszcze co najmniej trzydzieści zabalsamowanych zwłok. Stopniowo odkrywają, kim byli zmarli i dlaczego ich szczątki znalazły się właśnie tam. Poznanie tajemnicy jest możliwe dzięki nowoczesnej technologii, a także żmudnej pracy ocierającej się o śledztwo detektywistyczne.

Do wielkiego odkrycia doszło w bardzo niepozornych okolicznościach, gdy około 10 lat temu do egipskiej Doliny Królów przybyła grupa archeologów z Bazylei. Poprosili o zezwolenie na eksplorację jednej z bocznych dolin, w której znajdowały się niezidentyfikowane, pozornie nieciekawe grobowce. Zespół kierowany przez profesor Susanne Bickel i Elinę Paulin-Grothe nie miał pojęcia, że może tam dokonać ogromnie ważnego odkrycia. Grobowce te znaleziono już w XIX wieku, ale uznano je wtedy za nieistotne i zaniechano ich eksploracji. Szwajcarski zespół szybko przekonał się jednak, że niektóre z krypt mogą stanowić archeologiczną perłę. Jednym z pierwszych miejsc, które zostało zbadane, był grobowiec pełen gruzu. W rozwiązaniu jego zagadki pomógł faraon Amenhotep III, dziadek Tutanchamona. Panował on około 1400 lat p.n.e., czyli w czasach, gdy Egipt znajdował się u szczytu bogactwa. Faraon hojnie rozporządzał majątkiem, a wiele z budowli kojarzonych dziś z potęgą tego kraju – świątyń, pałaców, kolosalnych posągów – wybudowano właśnie za Amenhotepa III. Jego dziedzictwo wciąż pozostaje żywe.

Dokładniejsze badania tajemniczej, zasypanej gruzem krypty pokazały, że wśród piasku i kamieni znajdowały się liczne drewniane elementy z symbolami odnoszącymi się do faraona. Na tej podstawie archeolodzy domyślili się, że zapomniana dolinka może być miejscem, w których chowano ludzi za czasów Amenhotepa III. W nowo odkrytym grobowcu spoczywało zmumifikowane ciało kobiety i wkrótce stało się jasne, że chodzi o królową. Tiaa była babcią faraona Amenhotepa III i praprababcią Tutanchamona. Jej grób był jednak dopiero pierwszym znaleziskiem naukowców z Bazylei. W tunelach tej samej krypty odnaleziono jeszcze ok. 30 zabalsamowanych zwłok. Kim byli ludzie pochowani przy królowej? W jaki sposób naukowcy odkrywali kolejne informacje o tożsamości zmarłych? O tym w programie „Egipt: tajemnica grobowca”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn