"Egzorcysta" - pełen wstrząsających scen film legenda [RECENZJA]

Bohaterką jest 12-letnia Regan, w którą wstąpił zły duch. Opętana dziewczynka jest agresywna, atakuje otoczenie, nie cofa się przed zabójstwem. Ojciec Merrin, egzorcysta, próbuje wypędzić diabła.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Film legenda, zdecydowanie dla widzów o mocnych nerwach. I bogatej wyobraźni – niektórzy po jego obejrzeniu, mogą trochę inaczej spojrzeć na swoje słodkie dziecko. Przesadzam? Wcale nie. Znam paru takich, co bali się wejść do ciemnego pokoju po seansie „Egzorcysty”. Ot, siła obrazu filmowego…Niby nic, a straszy.

Ale od początku. 12-letnia Regan zaczyna się dziwnie zachowywać – ma napady agresji, jej wybryki staja się nie do zniesienia. Zamiast wygłupiać się, czytać książki lub bawić się z koleżankami, Regan zaczyna nawiązywać kontakty z dziwnymi bytami, najwyraźniej nie z tej ziemi. Jej matka Chris jest w rozpaczy. Samotnie wychowuje córkę, jest do niej bardzo przywiązana, postanawia zaprowadzić ją do lekarza. Ten stwierdza, że dziewczynka dojrzewa, takie są prawa biologii i tyle. Będzie dobrze. Jednak nie jest dobrze. Regan staje się nieprzewidywalna, w końcu zaczyna się zmieniać i lewitować. To już nie jest dojrzewanie, ale horror w czterech ścianach. Matka wzywa więc na pomoc egzorcystę, ojca Merrina. Rozpoczyna się, na naszych coraz bardziej przerażonych oczach, fascynujący i straszny zarazem pojedynek dobra ze złem. Walka z ciemnością i jej siłami. Walka na śmierć i życie. Na tyle widowiskowa, że „Egzorcysta” podbił i widownię, i krytyków. Został obsypany nagrodami, zdobył m.in. Oscara za scenariusz adaptowany, Złoty Glob dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki Lindy Blair (Regan).

Aktorstwo w tym filmie to temat na osobną opowieść. Max von Sydow, Ellen Burstyn, Linda Blair dają popis najwyższej próby. Okazuje się, że w horrorze mają znaczenie nie tylko efekty specjalne, zresztą w tym filmie znakomite. Trzeba dobrych aktorów, którzy tę z pozoru niemożliwą historię uwiarygodnią. „Egzorcysta” jest pełen wstrząsających scen, tonie we krwi, wymiocinach i diabelskich dźwiękach, naprawdę przeraża. Nie oglądajcie go, gdy jesteście sami w domu, bo długo nie pójdziecie do kuchni zrobić sobie herbatę. I jeszcze ważna informacja: historia ta została oparta na autentycznych zdarzeniach. W 1949 roku w stanie Iowa złe moce opętały nastoletniego chłopca. Takie rzeczy zdarzają się naprawdę.

Karolina Korwin Piotrowska

Horror USA 1973, reż. William Friedkin

"Egzorcysta" w telewizji - sprawdź datę emisji.

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×