"Elizjum". Zrobiony z rozmachem futurystyczny obraz postapokaliptycznego świata [RECENZJA]

Rok 2154. Zdewastowaną i wyniszczoną wojnami Ziemię zamieszkują setki milionów ludzi pracujących za nędzne stawki i tłoczących się w rozpadających się slumsach.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Jest głodno, chłodno i właściwie bez żadnej możliwości zmiany swojego statusu. Tymczasem na orbicie, w wielkiej stacji orbitalnej, tytułowym Elizjum, stosunkowo mała grupa uprzywilejowanych i najbogatszych cieszy się życiem w spokoju i luksusie. Oczywiście, na dole co pewien czas wybuchają bunty i działają grupy konspiracyjne, których celem jest dotarcie na górę i opanowanie Elizjum. O to, aby do tego nie doszło, dba ambitna i bezwzględna minister obrony Delacourt (Jodie Foster). Jednak przeciw sobie ma nie tylko partyzantów, lecz przede wszystkim zdesperowanego Maksa (Matt Damon), któremu po napromieniowaniu pozostało niewiele życia. Chyba, że dotrze na Elizjum, gdzie medycyna potrafi czynić prawdziwe cuda…

Pochodzący z RPA reżyser Neill Blomkamp zadebiutował znakomitym, nominowanym do Oscara w czterech kategoriach "Dystryktem 9". Ta brutalna antyutopia o ludzkości urządzającej obcym, którzy trafili na Ziemię w wyniku awarii statku kosmicznego, prawdziwy obóz koncentracyjny, nie ma optymistycznego wydźwięku. W tym przypadku kostium science fiction i historia kontaktu z innymi - tak przecież wypatrywanymi - to był jedynie pretekst do dywagacji na temat kondycji ludzkości, bardzo miernej kondycji. W "Elizjum" fantastyka została potraktowana o wiele bardziej serio, a niektóre efekty mogą naprawdę zachwycać. Zresztą tempo akcji jest też inne, gdyż jest to przede wszystkim thriller s.f., rzeczywiście trzymający w napięciu przez cały czas. Jednak, by to osiągnąć, scenarzyści musieli pójść na pewien kompromis, upraszczając fabułę i rysując cały świat czarno-białą kreską. Dzięki temu szybko orientujemy się, kto jest kim, i dajemy wciągnąć się akcji. Refleksja przychodzi później i ostatecznie jest dość podobna do tej z "Dystryktu 9" - że egoistycznej ludzkości tylko cud pomoże przetrwać.

Piotr Radecki

"Elizjum" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×