Emil Karewicz nie żyje! Brunner z serialu "Stawka większa niż życie" i ukochany Basi z "M jak miłość" miał 97 lat

Emil Karewicz nie żyje. Wybitny polski aktor zmarł w środę nad ranem (18.03) w wieku 97 lat. Widzowie zapamiętają go z ról w takich kultowych produkcjach jak: "Stawka większa niż życie", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Krzyżacy" oraz "M jak miłość".

Multimedia

Emil Karewicz nie żyje. Miał miał 97 lat

Emil Karewicz zmarł w środę, 18 marca 2020 roku. Jak przekazała redakcji Polsat News rodzina aktora, jego śmierć była nagła. Aktor mimo sędziwego wieku był w doskonałej kondycji.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiejszej nocy, w wieku 97 lat, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie Emil Karewicz" - czytamy na stronie internetowej Związku Artystów Scen Polskich.

Karewicz był wybitnym polskim aktorem, nazywanym przez wielu mistrzem filmowych epizodów. Urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. Zagrał w około 150 filmach i serialach, ale nigdy nie była to główna rola. Największą popularność przyniosły mu epizody. Karewicz wcielił się m.in. w króla Władysława Jagiełły w filmie "Krzyżacy", Hermana Brunnera z serialu "Stawka większa niż życie" oraz oficera gestapo w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". W "M jak miłość" wcielał się w pierwszą miłość Basi Mostowiak (Teresa Lipowska) - Zenona Łagodę. W późniejszych latach występował także w "Barwach szczęścia" i "Na dobre i na złe".

W "Stawce większej niż życie" wystąpiłem tylko w pięciu odcinkach, a i tak zostałem zapamiętany. Brunner był postacią marginesową, obijającą się o głównego bohatera. Nie odczułem tego, żeby ta postać była wroga dla widza – wspominał w jednym z wywiadów Karewicz.

Teresa Lipowska o podwójnym jubileuszu, książce i Grabinie bez Lucjana Mostowiaka [WYWIAD]Zobacz więcej

Po przejściu na emeryturę w 1983 roku Emil Karewicz skupił się głównie na odpoczynku i malarstwie.

Dbamy o to, by tata dużo przebywał na świeżym powietrzu. Na szczęście nie trzeba go namawiać na spacery i ćwiczenia. Żeby zachować kondycję, regularnie gimnastykuje się i jeździ na rowerku stacjonarnym – mówiła jeszcze w 2018 roku córka aktora w rozmowie z "SE".

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • rado (gość)

  wspaniały aktor,niedoceniony,rewelacyjnie grał Swoje role

  15.04.2020 23:36
 • darek j 23 (gość)

  Nie zapomniane - a co ty jesteś taki ponury Hans? szkoda że odszedł ale zostanie w naszej pamięci

  18.03.2020 20:09
 • Magda (gość)

  Bardzo lubię filmy z udziałem Karewcza. Kiedyś oglądałam wywiad z Panem Emilem fantastyczny człowiek. Wyrazy współczucia dla rodziny.

  18.03.2020 12:43

Dodaj komentarz

 • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×