"Era czołgów". Jak narodziła się nowa broń zmieniająca taktykę na polu bitwy? Gdzie oglądać?

Wrzesień 1914 roku. W okopach każdego dnia giną dziesiątki tysięcy europejskich żołnierzy. Francuzi i Anglicy rozpoczynają prace nad skonstruowaniem pojazdu opancerzonego, którego zastosowanie na polu bitwy odmieniłoby losy wojny.

Multimedia

"Era czołgów" w poniedziałek, 20 maja, godz. 23:55 na Fokus TV - sprawdź program tv

Opowieść o dziejach XX wieku to również historia niespotykanego wcześniej rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Autorzy serii ukazują, jak zastosowanie czołgów podczas pierwszej wojny światowej odmieniło taktykę na polu bitwy.W czasie I wojny światowej brytyjski pułkownik Ernest Swinton doszedł do wniosku, że skuteczną osłoną atakującej piechoty mógłby być opancerzony traktor na gąsienicach. Dzięki poparciu Winstona Churchilla powstał pojazd nazwany „Mały Willy”. Osiągał prędkość 3,2 km/h przy wadze 18,3 ton i długości ponad 4 m (z tylnymi kołami pomocniczymi długość wyniosła 8 m), a co najważniejsze, był w stanie przejechać przez okopy i rowy strzeleckie o szerokości do 1,35 m.

Z racji podobieństwa „Willy’ego” do zbiornika na benzynę i w celu zmylenia wywiadu niemieckiego pułkownik Swinton nadał maszynie kryptonim „tank”, czyli dosłownie zbiornik. Nazwa ta do dzisiaj w wielu językach oznacza czołg. W przeszłości używane było też w innych państwach, w tym w Polsce w latach 20. XX wieku.

Dowiemy się, kto stał za pierwszymi projektami gąsienicowych wozów bojowych i jak te maszyny bojowe ewoluowały przez dziesięciolecia. Dokumentaliści szukają też odpowiedzi na pytanie, jak czołgi wpłynęły na kształt naszej historii oraz jak nowoczesna technologia uformowała współczesne pojazdy pancerne. W programie występują m.in. weterani i żołnierze, którzy opowiadają, jak wygląda walka z pomocą tych stalowych potworów.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×