"Eroica". Odeszła Barbara Połomska, nazywana polską Brigitte Bardot. Współtworzyła legendę filmowej Łodzi. Miała 87 lat

Odchodzą legendy polskiego kina, pozostawiając za sobą wspaniałe role na dużym ekranie i wybitne kreacje sceniczne. Nie żyje Barbara Połomska. Była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Multimedia

Barbara Połomska nie żyje

Wybitny talent, aktorskie umiejętności najwyższej klasy, wielka uroda, dzięki której krytycy filmowi lat 50. i 60. przyrównywali ją do Brigitte Bardot... Po studiach na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie postanowiła związać swoje życie z Łodzią. To tam rozwijało się powojenne polskie kino, owocując najbardziej interesującymi produkcjami w całej swojej historii.

Barbara Połomska zadebiutowała na dużym ekranie w filmie innej legendy naszego kina - Wandy Jakubowskiej - w publicystycznym obrazie "Opowieść atlantycka" w 1954 roku. Za partnerów miała m.in. Damiana Damięckiego i Renatę Kossobudzką. Potem współpracowała m.in. z Andrzejem Munkiem (żona Dzidziusia Górkiewicza w "Eroice", Zosia w "Zezowatym szczęściu"), Aleksandrem Fordem ("Ósmy dzień tygodnia"), Janem Rybkowskim (Basia w "Inspekcji pana Anatola"), Januszem Morgensternem ("Dwa żebra Adama"). Występowała w serialach - "Kapitan Sowa na tropie", "Doktor Ewie", a w 2012 roku w "Paradoksie".

Nie żyje Jan Pęczek. Aktor telewizyjny i teatralny miał 71 latZobacz więcej

W ubiegłym roku, 1 października, na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę aktorki w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia"). Otrzymała także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Debiut teatralny to główna rola Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa w 1957 roku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. Grała niemal do końca. Niedawno widzowie mogli ją tam oglądać w „Branczu” Juliusza Machulskiego i „Wytwórni piosenek”.

Nic dziwnego, że właśnie ten teatr poświęcił aktorce bardzo piękny wpis na Instagramie:

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×