Eurowizja 2016. Zobacz, kto reprezentował Polskę na poprzednich konkursach Eurowizji [GALERIA]

Do rozpoczęcia 61. Konkurs Piosenki Eurowizji możemy już odliczać godziny. W tym roku Polskę reprezentuje charyzmatyczny Michał Szpak, który na sztokholmskiej scenie wykona kompozycję „Color of Your Life”. Zanim jednak wokalista wystąpi warto przypomnieć sobie, kto w poprzednich latach reprezentował Polskę na Eurowizji! Sprawdźcie naszą galerię!

Multimedia

Chociaż Telewizja Polska transmituje Konkurs Piosenki Eurowizji od 1985 roku, to Polska po raz pierwszy na Eurowizji pojawiła się w 1994 roku i był to wręcz debiut marzeń. Młodziutka wówczas Edyta Górniak zachwyciła wszystkich swoim wykonaniem kompozycji „To nie ja”, którą skomponował Stanisław Syrewicz, a słowa napisał Jacek Cygan. Nie sposób nie było się zakochać w tym wykonaniu, więc nic dziwnego, że reprezentantka Polski zgromadziła 166 punktów i zajęła 2. miejsce w konkursie! Tego sukcesu nie powtórzył już żaden inny reprezentant naszego kraju.

Więcej, w kolejnych latach trudno było innym polskim wykonawcom zdobyć miejsce chociaż w pierwszej dziesiątce konkursu. Sztuka ta udała się tylko zespołowi Ich Troje, którzy w 2003 roku w Rydze, za sprawą piosenki „Keine Grenzen – Żadnych granic”, zdobyli 90 punktów i zajęli 7. miejsce w rywalizacji.

CZYTAJ TAKŻE:

Eurowizja 2016. W którym półfinale wystąpi Michał Szpak? [WIDEO+ZDJĘCIA]
Eurowizja 2016. Michał Szpak wygra w Sztokholmie? TVP pokaże wszystkie koncerty [WIDEO+PLAN TRANSMISJI]
Eurowizja 2016. Michał Szpak będzie reprezentował Polskę w Sztokholmie!

Inni artyści nie mieli tyle szczęścia. Nawet grupa Ich Troje, która trzy lata później ponownie postanowiła spróbować swoich sił, musiała przełknąć gorycz porażki – wówczas formacja pod wodzą (wtedy) zielonowłosego lidera nie zakwalifikowała się nawet do finału. Nic więc dziwnego, że dla wielu artystów Konkurs Piosenki Eurowizji jest zagrożeniem; w przypadku potencjalnie słabego pod względem dorobku punktowego wyniku artysta może nie tylko stracić swoich fanów, ale przede wszystkim stać się chwilowym pośmiewiskiem.

Inną sprawą jest fakt, że dla wielu uznanych polskich wykonawców zwyczajnie udział w Eurowizji nie jest do niczego potrzebny – nie wpływa na większą sprzedaż płyt czy biletów na koncerty, a szansa na zauważenie na arenie międzynarodowej jest bardzo nikła. Dlatego też tacy artyści jak Andrzej Piaseczny czy Justyna Steczkowska niezbyt chętnie wracają pamięcią do swoich eurowizyjnych występów.

Sprawdźcie, kto w ubiegłych latach reprezentował Polskę na Eurowizji!

EUROWIZJA - 1. PÓŁFINAŁ WE WTOREK O GODZINIE 21.00 NA TVP1

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×