Eurowizja 2019. Tulia wycofa się z konkursu w ostatniej chwili? Znani apelują do zespołu o zbojkotowanie Eurowizji!

Tulia to polski reprezentant na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Izraelu. Podczas wtorkowego półfinału Tulia ma zaśpiewać „Fire of Love ( Pali się)", ale znani apelują do zespołu o zbojkotowanie Eurowizji! Czy Tulia wycofa się z konkursu w ostatniej chwili?

Multimedia

64 Konkurs Piosenki Eurowizji w Izraelu od samego początku budzi ogromne kontrowersje. Wszystko za sprawą napiętej sytuacji politycznej między Palestyńczykami a Izraelczykami. O rezygnację Polski ze startu w Eurowizji apeluje już ponad 40 artystów, działaczy i ludzi filmu i kultury. W sieci pojawił się list otwarty do zespołu Tulia, w którym wymieniono szereg nieprawidłowości związanych z organizacją konkursu przez Izrael, który łamie prawa palestyńskich kobiet, dzieci i mężczyzn.

Czy wiecie, że Palestyńczycy nie będą mogli wybrać się na finałowe koncerty Eurowizji, nawet gdyby chcieli? Że jednocześnie kilkuset izraelskich żołnierzy, których przemocy doświadczają na co dzień, bilety dostanie za darmo? Czy wiecie, że daty koncertów strona izraelska ustaliła w celach propagandowych – żeby zbiegała się z oficjalną rocznicą utworzenia Państwa Izrael w 1948, która dla Palestyńczyków oznacza serię masakr oraz wypędzenia siedmiuset tysięcy z nich z ich ziemi, wiosek i miast? Palestyńskie rodziny w sąsiadujących krajach, do których uciekały – Jordanii, Libanie, Egipcie – wciąż trzymają klucze do rodzinnych domów ku pamięci tej zbrodni.

Tulia czarnym koniem konkursu w Tel Awiwie? W którym półfinale wystąpi polski zespół?Zobacz więcej

W ostatnim czasie swoje występy w Izraelu odwołały m.in. Lana Del Rey i Lorde. W kulturalnym bojkocie bierze również udział zespół Massive Attack oraz Natalie Portman, która odmówiła przyjęcia izraelskiej nagrody oraz jakichkolwiek publicznych wystąpień w obecności przedstawicieli izraelskiego państwa.

Jako artystki łączące różne style, poszukujące nowych ścieżek dla łączenia tradycji i nowoczesności, jesteście głosem kultury i wrażliwości, oraz waszych fanów. Miejcie świadomość, że udział w tej imprezie oznacza symboliczne wsparcie dla reżimu apartheidu oraz brutalnej militarnej okupacji – już ponad pół wieku łamiącej notorycznie prawa palestyńskich kobiet, dzieci i mężczyzn" – czytamy w liście do otwartym do zespołu Tulia.

Autorzy listu uważają, że Izrael używa kultury jako propagandowej zasłony dymnej, mającej za zadanie tworzenie fałszywego obrazu 'otwartego', 'liberalnego', 'wolnego', 'demokratycznego', 'europejskiego' społeczeństwa. Znani apelują tym samym do zespołu Tulia o zbojkotowanie Eurowizji i nie uczestniczenie w maszynie propagandowego wydarzenia brutalnego reżimu rasowego apartheidu.

Hasło i logo konkursu jest już znane! Polska stawia na symbol wolności i radości!Zobacz więcej

Dziewczyny nie ustosunkowały się na razie do prośby sygnatariuszy listu. W Izraelu są już 11 dni. -Przez cały czas bierzemy udział w próbach, ćwiczeniach, spotkaniach, wywiadach, zwiedzaniu, i integracji z delegacjami ponad 40 państw. - informowały w mediach społecznościowych 13 maja 2019 roku.

Zobacz galerię

Associated Press/x-news

Komentarze

Skomentuj
 • Lelek (gość)

  A w ogóle to kto ich puścił na eurowizje? Tulja się spaliła ale jak mogło być inaczej. Jury w naszym kraju, które decyduje kto ma jechać na eurowizje mamy tak dobre jak zespoły które występują w ostatnich przynajmniej dwóch eurowizjach. DNO.

  15.05.2019 08:31
 • imho (gość)

  Tulie wyrzekły sie krzyża przydrożnego w teledysku i to nie pomogło. Na osłodę, po transmisji ukazała sie na chwilę reklama dokładnie opisująca po polsku stan naszych myśli. OSRAM, genialna firma

  14.05.2019 23:17
 • Slawek (gość)

  Leopold jestes odwazny,popieram Twoje rozumowanie ,ale zeby zrealizowac Europejski bojkot Izraela,to te panstwa musza miec spore zapasy gotowki ,by natychmiast splacic dlugi w banku swiatowym,jesli wiesz czyje sa najwieksze banki,sorry ,ale mysle ze niepredko ktokolwiek wyskoczy przed szereg

  14.05.2019 22:11
 • Leopold (gość)

  Wymagać od członkiń zespołu, by wzięły na siebie zmagania z machiną wpływów światowego Żydostwa to ogromna przesada. To nie ich wina, że konkurs Eurowizji odbywa się w Izraelu. To również nie jest zależne od sportowców, że w europejskich rozgrywkach biorą udział reprezentacje sportowe Izraela, mimo że Izrael w Europie nie leży. Kierując się tym rozumowaniem, sportowcy też powinni bojkotować europejskie rozgrywki z udziałem reprezentacji, czy klubów z Izraela. Ten apel powinien być skierowany do polityków, działaczy międzynarodowych organizacji i organizatorów europejskich imprez. Tak na marginesie - w sytuacji, kiedy wielcy tego świata, nie mają odwagi przeciwstawić się wpływom Izraela i jego poplecznikom, nie wymagajmy tego od maluczkich.

  14.05.2019 20:41
 • Jolka (gość)

  Od kiedy Izrael jest w Europie?????Czemu Eurowizja będzie w Izraelu?????? Tulia jak pojedziesz do Izraela to możesz tam zostać. Ja Polka już nigdy nie kupię twojej płyty.

  14.05.2019 18:08

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×