Eurowizja 2022. Skandal na 66. Konkursie Piosenki Eurowizji. Europejska Unia Nadawców publikuje dowody!

Nie milkną echa po ostatniej Eurowizji 2022. Skandal wokół przyznawania punktów przez niektóre kapituły nabiera na sile. Wynik 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022- zwycięstwo zespołu Kalush Orchestra z utworem "Stefania" - wzbudził skrajne reakcje. Teraz głos zabrała Europejska Unia Nadawców, publikując oświadczenie i tabele, w których wykłada, co wzbudziło niepokój organizatorów.

Multimedia

Eurowizja 2022. Skandal wokół głosów jury

Nie milkną echa po 66. Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, jak właściwie brzmi nazwa wydarzenia znanego w mediach jako Eurowizja 2022. Tegorocznej Eurowizji towarzyszyły ogromne emocje - polacy kibicowali młodemu Krystianowi Ochmanowi, którego występ zachwycił opinię publiczną. Jednak finalnie wygrał zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania".

Finał Eurowizji. Wygrał zespół z Ukrainy! Krystian Ochman dał z siebie wszystko!Zobacz więcej

Wyniki wzburzyły opinię publiczną w wielu krajach. Powodów do oburzenia było wiele - począwszy od ilości punktów, które jury jednego kraju przyznało innemu, po finalny wybór zwycięzców.

Skandal na Eurowizja 2022

Wzburzenie zwróciło uwagę organizatorów, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej całej sprawie. Wtedy wybuchł skandal wokół głosów jury. Teraz EBU publikuje oświadczenie, wskazując, w których krajach dopatrzyło się nieprawidłowości.

Jak ogłoszono w sobotę 14 maja, niezależny paneuropejski partner Europejskiej Unii Nadawców wykrył nieprawidłowy sposób głosowania u jury sześciu krajów biorących udział w drugim półfinale: Azerbejdżanu, Gruzji, Czarnogóry, Polski, Rumunii, San Marino - podaje centrum prasowe Eurowizji.

Co Krystian Ochman sądzi o utworze ukraińskiej reprezentacji?Zobacz więcej

Nieprawidłowości w głosowaniu na Eurowizja 2022

Zaznaczono, że w trosce o zachowanie integralności głosowania, którą wskazano jako kluczową dla sukcesu konkursu, "każde naruszenie zasad w związku z tym jest traktowane bardzo poważnie". Wyjaśniono również, co wywołało podejrzenia organizatorów.

W drugim półfinale zauważono, że cztery z sześciu składów jurorskich umieściły pięć innych krajów w swojej pierwszej piątce (biorąc pod uwagę, że nie mogły głosować na siebie), jedno jury zagłosowało na te same kraje w swojej pierwszej szóstce, a ostatni ze składów jurorskich umieścił cztery inne kraje w pierwszej czwórce, a piąty w pierwszej siódemce. Cztery z sześciu otrzymały przynajmniej jeden raz 12 punktów, co jest maksymalną notą, jaką można przyznać - publikuje tłumaczenie oświadczenia serwis Pudelek.pl.

Eurowizja 2022: finał: wyniki, skandale, kontrowersje

Podkreślono, że "nieregularność schematu głosowania jury na taką skalę jest bezprecedensowa".

EBU omówiło schematy głosowania z odpowiednimi nadawcami i dało im możliwość przeprowadzenia dalszego śledztwa w sprawie głosowania jury z ich krajów. EBU potwierdza swoją decyzję, by zastąpić głosy jurorów z tych sześciu krajów wynikiem zastępczym zarówno w przypadku drugiego półfinału, jak i wielkiego finału - czytamy w oświadczeniu na stronie Eurowizji.

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Co Krystian Ochman sądzi o utworze ukraińskiej reprezentacji?Zobacz więcej

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×