Ewa Bem, czyli "pierwsza dama polskiego jazzu". Jak się zmieniła? Przeżyła ogromną tragedię, ale udało jej się wrócić na scenę

Ewa Bem do dziś uchodzi za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek. Choć specjalizuje się ona głównie w repertuarze jazzowym, który w naszym kraju nadal jest uznawany za niszowy, to z pewnością nie ma osoby, która nie słyszałaby o Ewie Bem. Pokazujemy, jak na przestrzeni lat zmieniała się słynna artystka, która życie okrutnie doświadczyło.

Multimedia

Ewa Bem - przegląd kariery

Ewa Bem urodziła się 23 lutego 1951 w Warszawie. Obecnie jest uważana za jedną z najznamienitszych polskich jazzowych wokalistek wszechczasów. Przez lata swojej artystycznej działalności dorobiła się ona tytułu "pierwszej damy polskiego jazzu".

Początki jej kariery sięgają końcówki lat 60. ubiegłego wieku. Kilka lat później pierwszy raz zrobiło się o niej głośno. Wszystko za sprawą jej występów w zespole "Bemibek", z którym stworzyła przeboje takie jak „Kolorowe lato”, „Sprzedaj mnie wiatrowi” czy „Podaruj mi trochę słońca”. W 1974, gdy grupa się rozpadła, rozpoczęła karierę solową. Rok później, w 1975 wystąpiła z utworem „Miłość jest jak niedziela” na koncercie „Premier” podczas 13. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 4 lata później, podczas kolejnego festiwalu w Opolu za wykonanie utworu „Żyj kolorowo” otrzymała nagrodę w plebiscycie „Studia Gama”. W następnym roku udało jej się już wygrać na koncercie "Premier" z utworem „Z Tobą bez ciebie”.

W kolejnych latach Ewa Bem stale zyskiwała na popularności. W latach 1983–1984 i 1986–1987 została okrzyknięta wokalistką roku w plebiscycie polskiego magazynu „Jazz Forum”.

W 2000 roku Ewa Bem świętowała 30-lecie pracy artystycznej. Wystąpiła z kompilacją swoich największych hitów na 37. KFPP w Opolu. Rok później artystka wydała album "Mówię tak, myślę nie", za który otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku – pop. Odebrała także statuetkę dla wokalistki roku. W latach 2000–2003 była przewodniczącą jury w programie TVN "Droga do gwiazd". W 2007 wydała album "Kakadu", za który rok później odebrała status złotej płyty. W 2015 wzięła udział w nagraniu albumu "Albo Inaczej", na którym wykonała w jazzowej aranżacji hip-hopowy utwór zespołu Stare Miasto „Minuty”.

Tragedia Ewy Bem

W 2017 roku Ewa Bem musiała się zmierzyć z niewyobrażalną tragedią. Jej ukochana córka Pamela Niedziałek na skutek ciężkiej choroby nowotworowej zmarła w wieku 39 lat. Od tego czasu artystka przez długi czas nie potrafiła sobie poradzić z odejściem Pameli. Wokalistka wówczas odwołała wszystkie koncerty i wycofała się życia publicznego, skupiając się na wychowaniu wnuków.

Jednak 4 lata po śmierci córki Ewa Bem zaczynała odzyskiwać radość z życia, tworzyć i ponownie pojawiać się na scenie. W lipcu 2021 roku obchodziła 50-lecie pracy artystycznej podczas Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, a miesiąc później wystąpiła w koncercie TVN24 #Nasze20Lecie w ramach Top of the Top Sopot Festival 2021. W międzyczasie wydała utwór „Wyrzeźbiłam twoją twarz w powietrzu” zapowiadający wydany pod koniec 2021 roku album koncertowy "Live".

Ostatnio można było podziwiać talent Ewy Bem podczas koncertu będącego częścią obchodów 25-lecia telewizji TVN na Top of the Top Sopot Festival 2022. Artystka zachwyciła wówczas swoim występem zgromadzoną w Operze Leśnej publiczność, która zgotowała jej owacje na stojąco.

Zobaczcie naszą galerię i sprawdźcie, jak przez lata zmieniała się Ewa Bem!

Zobacz galerię

Ewa Bem dostała owacje na stojąco! Tak wyglądał 3. dzień festiwalu w SopocieZobacz więcej

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Wercyn Getoryks (gość)

    Ella Fitzgerald Bem , Polskiej sceny jazzowej . !

    21.08.2022 13:04

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×