Ewa Wiśniewska była gwiazdą PRL, ale kariera odbiła się na jej relacji z córką. Serialowa doktor Ewa ma dziś 80 lat. Jak wygląda?

Ewa Wiśniewska elektryzowała publiczność i rozpalała męskie serca w PRL. Widzowie pokochali ją za rolę doktor Ewy w pierwszym polskim serialu medycznym. W pewnym momencie praca przysłoniła aktorce cały świat, co mocno odbiło się na jej relacji z córką. "Czy za pasję można przepraszać?" - zastanawiała się Ewa Wiśniewska w jednym z wywiadów. Co dziś słychać u aktorki, która skończyła w tym roku 80 lat? Tak zmieniała gwiazda polskiego filmu i telewizji.

Multimedia

Ewa Wiśniewska, jedna z najpiękniejszych i najwybitniejszych polskich aktorek, siostra Małgorzaty Niemirskiej, czyli Lidki z serialu "Czterej pancerni i pies" 25 kwietnia skończyła 80 lat. Niezwykły talent i nienaganna uroda szybko uczyniły ją sławną. W PRL rozpalała męskie serca, a jej burzliwe życie miłosne bulwersowało opinię publiczną. Aktorka nadal — mimo upływu lat — zachwyca wyglądem i elektryzuje widownię. Co dziś u niej słychać?

Tak zaczęła się kariera Ewy Wiśniewskiej

Niewielu wie, że Ewa Wiśniewska jako dziecko była chorobliwie nieśmiała. Jej ojciec był skrzypkiem i chciał, aby córka została pianistką. Ona rozważała studia na Akademii Sztuk Pięknych.

[...] kompletnie się do tego nie nadawałam. Było we mnie mnóstwo lęków, obaw i niepewności. Tremy, którą miałam podczas występów w szkole muzycznej, nie da się porównać z niczym innym. Ona powodowała u mnie paraliż umysłowy. Nie umiałam jej w żaden sposób przezwyciężyć. W końcu zbuntowałam się i średniej szkoły już nie dokończyłam. Co ciekawe, mimo że poszłam inną drogą, ten fortepian co jakiś czas do mnie wraca. Grałam na nim w filmie "Cudzoziemka", a także w spektaklu Teatru Telewizji "Król". Poza tym, uwielbiam muzykę poważną - tłumaczyła w rozmowie z "Plejadą".

Mimo nieśmiałości, Ewa Wiśniewska do świata filmu wkroczyła przypadkiem, w wieku zaledwie 14 lat. W 1959 r. wygrała konkurs czasopisma Film "Piękne dziewczyny na ekrany!" -Chodziłam z koleżanką na ulicę Dolną na Mokotowie, gdzie kręcono "Kanał" i wciągnięto mnie na chwilę na plan jako statystkę. Podobnie było z "Zezowatym szczęściem", gdzie wchodziłam w kapeluszu na głowie przez bramę uniwersytetu filmowana od tyłu — wspominała w wywiadzie dla "Trybuny".

Ewa Wiśniewska, czyli słynna "Doktor Ewa"

"Doktor Ewa" to pierwszy polski serial medyczny. Tytułowa Ewa Lipska, w którą wcieliła się Ewa Wiśniewska, tuż po studiach podejmuje pracę w wiejskim ośrodku zdrowia. Wychowana w mieście, atrakcyjna kobieta, musi zdobyć zaufanie swoich pacjentów i zmierzyć się z obyczajami niezupełnie zgodnymi z wiedzą medyczną.

Była jedną z największych gwiazd w PRL-u. Dlaczego zniknęła? Dziś ma 80 lat i nadal zachwyca!Zobacz więcej

Serial "Doktor Ewa" otworzył Ewie Wiśniewskiej drzwi do dalszej kariery. Aktorka przez lata zagrała w wielu popularnych filmach i serialach. "Stawka większa niż życie", "Janosik", "Wiedźmin", "Stara Baśń", "Cudzoziemka", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Ogniem i mieczem" to tylko niektóre z nich.

Dla Ewy Wiśniewskiej zawód był zawsze na pierwszym miejscu

Praca była dla niej bardzo ważna, w pewnym momencie przysłoniła jej cały świat. Odbiło się to na relacji z córką Grażyną, którą Ewa Wiśniewska urodziła na czwartym roku szkoły teatralnej. Aktorka przyznała w jednym z wywiadów, że nie radziła sobie z macierzyństwem. -Inkę urodziłam na czwartym roku szkoły teatralnej. Do zawodu wchodziłam z bagażem. Nie radziłam sobie z macierzyństwem. Byłam dumna, że mam dziecko, ale gdy pojawiały się zawodowe zobowiązania, zastępowała mnie niania. A był to czas, kiedy grałam bardzo dużo. Zawód był zawsze na pierwszym miejscu. Byłam matką, taką jak to ojcowie bywają, co to przyleci, poklepie pogłowie, sprawdzi, czy wszystko dobrze i wylatuje do pracy. Matką na przychodne - wyznała w rozmowie z Dziennikiem Polskim w 2012 roku.

Czy żałuje, że była "matką na przychodne"?

Trudno dziś to powiedzieć, bo zawód jeszcze mnie nie zdradził. Zresztą czy za pasję można przepraszać? - wyznała w wywiadzie dla "Pani", który cytuje m.in. "Viva".

U szczytu sławy porzuciła aktorstwo. Co dziś robi i jak wygląda?Zobacz więcej

Przez lata wielu mężczyzn ulegało wdziękom Ewy Wiśniewskiej. Aktorka była trzykrotnie zamężna. Z Robertem Polakiem doczekała się córki, ale zawarte w bardzo młodym wieku małżeństwo szybko się rozpadło. Mężem aktorki był także włoski przedsiębiorca oraz Krzysztof Kowalewski, z którym była związana 20 lat.

Zobacz, jak Ewa Wiśniewska wyglądała w młodości. Mamy archiwalne zdjęcia z początków jej kariery!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Ada (gość)

  Uwielbiam ta aktorke

  01.12.2021 21:48
 • sdtgf (gość)

  Wygląda jakby czas się dla niej zatrzymał.

  17.08.2021 13:00
 • Olga (gość)

  Wciąż ładna.

  03.05.2021 10:29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×