"Fanatyk". Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat [RECENZJA]

Film zdobył nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Sundance i w Moskwie.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Podczas lektury biblijnej opowieści o Abrahamie, który w imię wiary ofiarował Bogu syna Izaaka, rodzi Danny Balint (świetny Ryan Gosling) - żydowski nastolatek - przeżywa wstrząs. Przypowieść tę odbiera jako dowód pychy i siły niszczącej ludzką miłość. To odkrycie prowadzi go do otwartej wojny z Bogiem, a co za tym idzie do przeciwstawienia się własnej społeczności.W konsekwencji wychowany w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej chłopak staje się antysemitą. Dołącza do skinheadów.

"Danny niewątpliwie jest skrajną postacią, ale moim zdaniem wielu z nas doświadcza podobnego rozdarcia, jakie w nim widzimy, choć nie przeżywamy go aż tak dramatycznie. Mam nadzieję, że mój film przedstawia drogę wyzwolenia się z nienawiści do samego siebie, wyzwolenia z całą pewnością kontrowersyjnego" - tak mówił o swoim dziele reżyser Henry Bean.

"Fanatyk" został zainspirowany wydarzeniem mającym miejsce w 1964 roku w Nowym Jorku - okazało się, że wśród członków Ku-Klux-Klanu, którzy zaatakowali żydowską dzielnicę, był żydowski wyrostek. Film zdobył nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Sundance i w Moskwie.

Lidia Tyczyńska-Świdrak

Dramat USA 2001, reż. Henry Bean

"Fanatyk". Sprawdź datę emisji w telewizji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • a gdzie jest Sundance?:) (gość)

    "Film zdobył nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Sundance i w Moskwie" Sam film może i niezły ale jeśli stolica byłego związku radzieckiego ma być jakimś wyznacznikiem czegokolwiek to brawo dla autorów tego postu...

    15.02.2015 03:00

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×