Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. "Cicha noc" ZWIASTUN. Kiedy laureat Złotych Lwów w kinach? [WIDEO+ZDJĘCIA]

"Cicha noc" najlepszym filmem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego został wyprodukowany przez Studio Munka SFP w koprodukcji CANAL+. Nagrodę za główną rolę męską otrzymał Dawid Ogrodnik.

Multimedia

"Cicha noc" zachwyciła krytyków oraz widzów na festiwalu i już od pierwszej projekcji w Gdyni była typowana na faworyta 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oto wybrane cytaty z recenzji "Cichej nocy" po konkursowych projekcjach.

Złote Lwy rozdane! Jakie filmy zostały nagrodzone? [WYNIKI+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

W końcu doczekałem się na 42. festiwalu filmowym w Gdyni obrazu, który mogę nazwać wybitnym. (…) to kino dojrzałe i przenikliwe. Świetnie zagrane i precyzyjnie poprowadzone przez reżysera. To bez wątpienia najlepszy film festiwalu. Zasługuje na Złote Lwy* - Łukasz Adamski, wPolityce.pl

"Cicha noc" to nie tylko najlepszy film tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, lecz także jeden z najważniejszych i najbardziej dojrzałych polskich debiutów ostatnich lat - Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

Detaliczność, z jaką Domalewski punktuje nasze wigilijne rytuały (od "Kevina samego w domu" po pływające w barszczu uszka), jest chwilami zawstydzająca w swej trafności- Michał Oleszczyk

Debiuty rządzą w Gdyni, a debiutami rządzi jeden debiut. Tak, tak Piotr Domalewski. Uraczyłeś mnie dziś historią, w którą wierzę, która jest mega szczera, świetnie zagrana i świetnie opowiedziana. Bez szarżowania, bez szantażowania - Patrycja Wanat, TOK FM

Gwiazdy na czerwonym dywanie przed galą rozdania Złotych Lwów [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Poza Piotrem Domalewskim, nagrodę odebrał również Dawid Ogrodnik, który w "Cichej nocy" wcielił się w postać Adama. Ogrodnik po raz pierwszy w karierze został nagrodzony w Gdyni za główną rolę męską. Do tej pory na FPFF nagradzano go za role drugoplanowe: w "Obietnicy" Anny Kazejak i "Jesteś bogiem" Leszka Dawida.

Dzień przed finałową galą 42. FPFF w Gdyni odbyła się tzw. "Mala Gala", podczas której "Cicha noc" otrzymała aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagrodę "Don Kichot" Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu Konkursu Głównego oraz "Kryształową Gwiazdę" magazynu "ELLE" za najlepszy debiut dla Piotra Domalewskiego.

Piotr Domalewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz studentem Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas tegorocznego festiwalu prezentował także krótkometrażowy film "60 kilo niczego". Film powstał w ramach programu Studia Munka SFP "Trzydzieści Minut" i otrzymał Nagrodę firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia (autorstwa Bartosza Świniarskiego) w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Platynowy Lew dla Jerzego Gruzy! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Adam, główny bohater nagrodzonej Złotymi Lwami "Cichej nocy", na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze mają jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

CANAL+ i Studio Munka SFP współpracują przy programie "60 Minut". W 2017 odbywa się pilotażowa edycja, w której powstaną dwa godzinne filmy o tematyce współczesnej. W Radzie Artystycznej programu znaleźli się reżyserzy Agnieszka Smoczyńska, Jan Komasa, Michał Rogalski, dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński oraz przedstawicielka CANAL+ Alicja Gancarz.

"Cicha noc" trafi do kin w całej Polsce 24 listopada 2017

Dystrybutorem jest Forum Film Poland

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×