Festiwal Filmowy w Gdyni 2017. Jakie filmy będą walczyć o nagrody na festiwalu filmowym w Gdyni? [WIDEO+GALERIA]

Właśnie ruszył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Jakie filmy zakwalifikowały się do Konkursu Głównego oraz Konkursu Inne Spojrzenie? Sprawdźcie, kto powalczy o Złote Lwy!

Multimedia

#42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku

Siedemnaście filmów zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 42. FPFF. Będą one rywalizować o Złote Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Więcej niż w poprzednich latach, bo aż osiem filmów, znalazło się w Konkursie Inne Spojrzenie.

Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu, mówi:

W dotychczasowym, dość powszechnym rozumieniu sekcja Inne Spojrzenie obejmowała filmy eksperymentujące, odmienne formalnie, często „galeryjne”, z naciskiem na odmienność i nowatorstwo. Postanowiliśmy rozszerzyć tę formułę. Już w samym pojęciu „Inne Spojrzenie” kryje się indywidualny, odmienny od powszechnie akceptowanego punkt widzenia autora (autorów) na skomplikowaną, wielowątkową rzeczywistość. Czasami prowadzi to do łamania uznanych norm gatunkowych, czasami do skrajnie osobistego opisu świata, czasami łączy je w nową, odkrywczą całość. Poszukiwania te mają głęboki sens, a czasami wytyczają nowe drogi w sztuce, jak i w rozpoznawaniu rzeczywistości. Zmieniają nawyki i przyzwyczajenia widzów, stają się inspiracją dla innych twórców.

TOP 25 najpiękniejszych amerykańskich aktorek młodego pokolenia!Zobacz więcej

Pragnęlibyśmy, by sekcja ta (podobnie jak Un Certain Regard w Cannes) stanowiła szeroki przekrój interesujących formalnie i tematycznie nowych propozycji filmowych. Dlatego też pozwalamy sobie zaprezentować w tegorocznym zestawie zarówno interesujące naszym zdaniem filmy fabularne, eksperymentalne, popularno-naukowe, jak również aktorski film dla dzieci. Ten ostatni gatunek filmowy niestety zanika, a jest szalenie potrzebny naszej kinematografii. Warto go wspierać! – podkreśla Wojciech Marczewski. Filmy w Konkursie Inne Spojrzenie ubiegają się o nagrodę Złotego Pazura.

W Konkursie Głównym jest osiem pełnometrażowych debiutów reżyserskich i dwa drugie filmy twórców. W Innym Spojrzeniu – trzy debiuty i dwa drugie filmy. Dwanaście filmów z Konkursu Głównego i sześć z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę na Festiwalu w Gdyni.

Festiwal w Gdyni to nie tylko filmy, ale też towarzyszące wydarzeniu akcje. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć plakaty przygotowane przez dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, przygotowane na konkurs "Filmowo na bank" organizowany przez PKO BP. Pracami szóstki laureatów zainspirował się Andrzej Pągowski, który stworzył autorskie wersje plakatów.

SPRAWDŹCIE, JAKIE FILMY ZNALAZŁY SIĘ W KONKURSIE GŁÓWNYM ORAZ KONKURSIE INNE SPOJRZENIE 42. FPFF

Zobacz galerię

Nie przegap naszych relacji, wywiadów i reportaży

SUBSKRYBUJ NOWY KANAŁ TELEMAGAZYNU NA YOUTUBE

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×