Film dokumentalny "Joanna" coraz bliżej Oscarów

Wyprodukowany przez Wajda Studio film dokumentalny "Joanna" Anety Kopacz znalazł się na skróconej liście do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.

Multimedia

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę ośmiu dokumentów wybranych spośród 58 zakwalifikowanych tytułów w kategorii Documentary Short Subject. Wśród nich znalazła się "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz. Nominowane tytuły (od trzech do pięciu) poznamy 15 stycznia 2015.

CZYTAJ TAKŻE: AGATA KULESZA DOSTANIE NOMINACJĘ DO OSCARA? NEIL PATRICK HARRIS POPROWADZI GALĘ OSCARÓW [WIDEO]

"Joanna" to jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatniego roku. Zdobyła dotychczas ponad 20 nagród i była pokazywana na ponad 30stu festiwalach na całym świecie, wśród nich: Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona i wiele innych. Ostatnio "Joanna" znalazła się też na skróconej liście do prestiżowych amerykańskich nagród Cinema Eye Honors, a w ten weekend dostała nagrodę publiczności na zakończonym właśnie Warszawskim Festiwalu Filmowym.

  • Wyjątkowość "Joanny" opiera się na subtelnej wizji reżysera. Brak w tym filmie narracji, która mówiła by widzowi, co czuć lub przeżywać. I właśnie akcentowanie tego, co niewypowiedziane wywołuje tak silne przeżycia u widzów - pisała Kay Shackleton na łamach examiner.com.

  • Lubię dotykać życia. mam tak odkąd pamiętam. zatrzymuje mnie tu i teraz – pisze Joanna – autorka popularnego bloga „Chustka”. Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, a muzykę skomponował laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Zobacz wideo!

<iframe src="//player.vimeo.com/video/107024169" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe> <p><a href="http://vimeo.com/107024169">JOANNA by Aneta Kopacz - trailer for the short documentary (40')</a> from <a href="http://vimeo.com/user5992024">Wajda Studio</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×