Film dokumentalny "Miłosz" już 4 sierpnia w TVP2

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
(fot. "Czeslaw Milosz, 1986" by MDCarchives - Praca własna/Creative Commons)
(fot. "Czeslaw Milosz, 1986" by MDCarchives - Praca własna/Creative Commons)
Blaski i cienie biografii jednej z najważniejszych, ale też najciekawszych postaci polskiej literatury XX wieku już w najbliższy poniedziałek, 4 sierpnia, w TVP2.

"Miłosz" to film dokumentalny poświęconym Czesławowi Miłoszowi, który w oparciu o nieznane wcześniej fakty, dokumenty czy świadectwa ukaże zarówno jego pełną biografię, jak i zmierzy się z najważniejszymi kontrowersjami, związanymi z autorem „Zniewolonego umysłu".

Dzięki pracy Andrzeja Franaszka, biografa Czesława Miłosza, a zarazem scenarzysty dokumentu, możliwe jest dziś o wiele pełniejsze niż dotychczas ukazanie długiej i pełnej zakrętów drogi życiowej Czesława Miłosza. Archiwa gromadzące materiały związane z pisarzem – Beinecke Library na uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych, Archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte, Archiwum Czesława Miłosza w Krakowie, państwowe i uniwersyteckie archiwa w Wilnie, czy wreszcie zbiory warszawskiego Muzeum Literatury – przynoszą bogactwo listów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, pozwalających bardzo dokładnie sportretować poetę.

CZYTAJ TAKŻE:
RADEK BRZÓZKA POPROWADZI WIADOMOŚCI NAUKOWE W TVP1
ANNA MUCHA, TOMASZ KAROLAK I ROMAN MŁODKOWSKI W JURY NOWEGO PROGRAMU TVP

Także w tych częściach jego życiorysu, które były dotąd mało lub w ogóle nie znane, jak choćby młodzieńcza próba samobójcza, niezwykły, bardzo emocjonalny związek z Jarosławem Iwaszkiewiczem, wielka studencka niespełniona miłość, która powracała w jego poezji do końca życia, osobiste napięcia i lęki, które w dużej mierze kierowały jego wyborami życiowymi, młodzieńcze lewicowe, radykalne zaangażowanie polityczne, praca w dyplomacji Polski Ludowej czy bolesne wydarzenia rodzinne u schyłku lat 70. To właśnie dzięki takim materiałom możliwe jest stworzenie wizerunku prawdziwego i zarazem pasjonującego, najdalszego od rocznicowej „laurki".

Temu zadaniu ma też służyć podjęcie tych wątków biografii Miłosza, które wzbudzały szczególnie silne kontrowersje, czy też owiane były (zwykle: czarną) legendą. Tajemniczy epizod z pobytem w Bukareszcie po wybuchu wojny i przedostaniem się przez Związek Sowiecki do Wilna, przyjęcie tamtejszego dokumentu tożsamości (tzw. „litewskiego paszportu") i ewentualne posługiwanie się nim w okupowanej przez Niemców Warszawie, stosunek Miłosza do AK i powstania warszawskiego, a także „polskości" jako takiej; jego „flirt" z władzami komunistycznymi, gra o wyjazd z Polski, rola „czerwonego dyplomaty", czy wreszcie słynny konflikt ze Zbigniewem Herbertem – wszystkie te punkty twórcy filmu starają się obiektywnie ukazać.

„Miłosz" nie jest sztampowym filmem „o wielkim człowieku", ale pełnym świateł i cieni portretem jednej z najważniejszych, ale też najciekawszych postaci polskiej literatury XX wieku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn