Filmowe i serialowe ekranizacje Sherlocka Holmesa. Znacie je wszystkie?

Na Netflix trafia młodzieżowa wersja historii Sherlocka Holmesa - "Ferajna z Baker Street"! Z tej okazji przypominamy inne filmowe i serialowe ekranizacje przygód sławnego Sherlocka Holmesa! Sprawdźcie koniecznie!

Multimedia

Sherlocka Holmesa znają chyba wszyscy. Postać genialnego detektywa stworzył szkocki pisarz Arthur Conan Doyle. Dzieje Sherlocka to gotowy materiał na scenariusz, więc nic dziwnego, że twórcy chętnie z tego korzystają i powstało wiele filmowych i serialowych ekranizacji przygód brytyjskiego detektywa.

Największe serialowe hity to adaptacje książek! Oglądalście i... czytaliście je wszystkie? [GALERIA]Zobacz więcej

Sherlock Holmes

Po raz pierwszy Arthur Conan Doyle zaprezentował światu postać Sherlocka Holmesa w swojej powieści "Studium w szkarłacie". Łącznie powstały o nim 4 powieści i aż 56 opowiadań! Holmes był genialnym detektywem, który do rozwiązywania zagadek używał dedukcji. Był człowiekiem opanowanym i rzadko okazywał emocje. Często pomagał mu jego przyjaciel doktor John Watson. Sherlock nie był jednak ideałem, ponieważ zdarzało mu się zażywać kokainę i morfinę.

Aktorzy, którzy wcielili się w Sherlocka Holmesa

W "Cyklu filmowych zagadek Holmesa" powstało aż 14 filmów o detektywie i w każdym z nich zagrał Basil Rathbone. Dwukrotnie w rolę Holmesa wcielił się też amerykański aktor - Robert Downey Jr. Obecnie chyba najbardziej znana jest kreacja Benedicta Cumberbatcha, który zagrał w czterech sezonach serialowego hitu "Sherlock".

Ekranizacje Sherlocka Holmesa

Pierwsza filmowa adaptacja Sherlocka Holmesa powstała już w 1916 roku! Była to jeszcze epoka kina niemego, w tytułową postać wcielił się William Gillette, ale niestety przez wiele lat nikt nie posiadał kopii tego filmu. Od tamtej pory powstało naprawdę wiele innych produkcji, ale nie były one wszystkie takie same. Mogliśmy liczyć na oryginalność twórców i dzięki temu zobaczyliśmy przygody młodego Sherlocka lub osadzone w obecnych czasach. Dużym zaskoczeniem był film "Elementary", w którym rolę doktora Watsona, przyjaciela Sherlocka, zagrała kobieta! Na tym nie koniec niespodzianek, ponieważ powstał też film animowany "Tom i Jerry i Sherlock Holmes", w którym znany detektyw rozwiązuje śledztwo z pomocą tytułowych kota i myszy!

Na Netflix pojawiła się także młodzieżowa wersja historii Sherlocka Holmesa - "Ferajna z Baker Street" - której fabułę osadzona w wiktoriańskim Londynie.

W naszej galerii znajdziecie przegląd filmowych i serialowych ekranizacji przygód Sherlocka Holmesa! Znacie je wszystkie?

Netflix planuje kolejny serial o detektywie! Będzie zupełnie inny niż wszystkie!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Benedict Cumberbatch jest dalece spokrewniony z sir Arthurem Conanem Doylem!

Źródło: Associated Press/x-news

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×