Filmy dla młodzieży. Ranking najlepszych filmów o przyjaźni, miłości i dorastaniu [TOP30]

Filmy dla młodzieży obejmują szeroką i bogatą gamę produkcji, które poruszają zróżnicowaną tematykę i zaliczają się do różnych gatunków filmowych. Wśród nich dużą część zajmują filmy zaliczane do nurtu kina inicjacyjnego i nurtu „Young Adult”. Sprawdź, subiektywny ranking najlepszych filmów dla młodzieży!

Multimedia

Filmy dla młodzieży o miłości

Filmy dla nastolatków cieszą się bardzo dużą popularnością wśród młodych odbiorców. W ramach tego typu produkcji można wyodrębnić kilka różnych grup. Pierwszą z nich są filmy, w których protagonista (lub protagonistka) jest wycofanym nastolatkiem, zmagającym się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Wyróżnia go jednak dojrzałość uczuciowa, samoświadomość, a także ponadprzeciętna wrażliwość. Ważnym elementem takich produkcji jest choroba, z którą zmaga się główny bohater. Przykładem takich filmów jest „Szkoła uczuć” , „Earl, ja i umierająca dziewczyna” i „Gwiazd naszych wina”.

Drugą grupą filmów o miłości adresowanych do młodzieży są produkcje, których fabuła koncentruje się na buncie nastolatków przeciw zastanym zasadom i normom społecznym. Często towarzyszy temu także brak akceptacji ze strony rówieśników oraz brak wsparcia rodziców. Przykładem tego typu produkcji jest np. „Ostatnia piosenka”,„Wolny dzień” czy „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ostatni z wymienionych filmów.

Na ostatnią grupą filmów dla nastolatków o miłości składają się produkcje, których fabuła opiera się na cudownej przemianie - nie tylko fizycznej, ale również charakterologicznej - dziewczyny, która była ignorowana lub wyszydzana przez rówieśników. Popularną produkcją tego typu jest „Pamiętnik księżniczki”, który uchodzi za uwspółcześnioną historię o kopciuszku. Oprócz tego warto wymienić również: „Wredne dziewczyny” i „Gorzką siedemnastkę”.

Filmy dla młodzieży o szkole

Akcja produkcji rozgrywająca się w szkole to jeden z ulubionych motywów filmowych młodych miłośników kina. Tematyka ta jest tak interesująca prawdopodobnie z chęci uatrakcyjnienia wyobrażeń na temat rzeczywistości szkolnej, która w przeważającej większości przypadków kojarzona jest wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest to, że bohaterem filmów dla młodzieży o szkole jest zazwyczaj jednostka ponadprzeciętna, która wyróżnia się spośród rówieśników inteligencją, poczuciem humoru czy wrażliwością na świat. Szczególnie warte polecenia są produkcje, które zmuszają do refleksji. Mowa tu m.in. o „Szkole uczuć” czy „Stowarzyszeniu umarłych poetów”.

Komedie romantyczne idealne na letnie wieczory [DATY PREMIER]Zobacz więcej

Filmy dla młodzieży poruszające ważne problemy społeczne

Ważną grupę filmów dla młodzieży stanowią produkcje, które poruszają bardzo istotne problemy społeczne, a ich główną misją jest funkcja wychowawcza i uświadamiająca. Grupa ta obejmuje zarówno produkcje zagraniczne, jak i rodzime. Zwracają one uwagę na takie ważne kwestie jak: narkomania, przedwczesna ciąża czy brak akceptacji ze strony rówieśników. Nie należy zapominać również o nastoletniej prostytucji, konsumpcjonizmie i obsesji na punkcie bycia podziwianym i akceptowanym. Wśród filmów dla młodzieży, poruszających problemy społeczne można wymienić produkcje polskie - „Galerianki”, „Baby Blues”, „Salę Samobójców" oraz produkcje zagraniczne - „Hej, Skarbie”, „Juno” i „Charlie”.

"Galerianki", czyli seks w wielkim mieścieZobacz więcej

Filmy dla młodzieży - kino inicjacyjne

Sporą część na liście filmów adresowanych do młodzieży zajmują produkcje o dojrzewaniu i problemach związanych z wchodzeniem w życie dorosłe. Filmy te należą do nurtu kina inicjacyjnego, który charakteryzuje się schematyczną fabułą. Z reguły w tego typu produkcjach główny bohater ma jednego najlepszego przyjaciela (rzadziej grupę przyjaciół), a jego problemy koncentrują się na nieodwzajemnionej miłości i braku zrozumienia ze strony rodziców. Do tego często dochodzą także problemy w nauce i wyśmiewanie przez rówieśników. Co ważne, akcja filmów zaliczanych do tego nurtu bardzo często osadzona jest w rzeczywistości szkolnej. Wśród topowych produkcji należących do kina inicjacyjnego można wymienić m.in.: „Gorzką siedemnastkę”, „Dope” i „Sztukę dorastania" .

Filmy dla młodzieży- nurt „Young adult”

Od kilku lat dużą popularnością wśród nastolatków cieszą się produkcje filmowe zaliczane do nurtu „Young Adult”, które adresowane są do młodych dorosłych, mieszczących się w przedziale wiekowym od 12. do 17. roku życia. Fabuła tego typu filmów dla nastolatków skupia się na problemach typowych dla wieku młodzieńczego, przyjaźni i rozterkach miłosnych. Wbrew pozorom do tego nurtu zaliczane są nie tylko filmy „lekkie” w odbiorze, ale również takie, które odważnie podejmują różne problemy społeczne. Nie bez znaczenia, że akcja filmów dla nastolatków zaliczanych do tej grupy może być osadzona zarówno w realnym świecie, jak i tym wyimaginowanym, z fantastycznym istotami magicznymi w tle. Zarówno książki, jak i filmy, które należą do nurtu „Young Adult” powstały w celu wypełnienia luki, jaka powstała pomiędzy produkcjami dla dzieci a produkcjami dla osób dorosłych. Przykłady filmów zaliczanych do tego nurtu można mnożyć praktycznie bez końca, co związane jest przede wszystkim z tym że jest to kategoria bardzo pojemna. Wśród nich można wymienić m.in. serię filmów o najpopularniejszym czarodzieju świata: Harrym Potterze, czy też takie produkcje, jak: „Gwiazd naszych wina”, „Do wszystkich chłopców, których kochałam” czy też „Charlie”.

TOP20 najbardziej wzruszajacych filmów, podobnych do "Gwiazd naszych wina"Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×