Filmy Johna Forda w maju w TCM

Filmy w reżyserii mistrza - w maju w każdą niedzielę o 15:00 w TCM

Multimedia

W maju TCM przygotował sezon filmów dla wielbicieli twórczości Johna Forda. W każdą niedzielę miesiąca o 15.00 stacja wyemituje jeden z klasycznych obrazów, który wyszedł spod ręki mistrza westernu.

Ford to twórca tzw. Kompanii Forda, w skład której wchodzili m.in: John Wayne, James Stewart, Henry Fonda, Harry Carey czy John Carradine. Na zagranie w westernie namówił także piękną Natalie Wood.

John Ford (właściwie John Martin Feeney) urodził w 1895 roku w Cape Elizabeth, w stanie Maine, w rodzinie irlandzkich imigrantów. W 1914 roku, idąc w ślady starszego brata Francisa, który pracował, jako aktor i reżyser, John przeprowadził się do Hollywood.

Był jednym z najbardziej wpływowych reżyserów w historii amerykańskiego kina, to on zdefiniował atrybuty westernu i uczynił z Johna Wayne’a ikoną gatunku. Ford rozpoczynał karierę w erze filmu niemego, następnie kręcił filmy krótkometrażowe, by w końcu stać się jednym z najbardziej uhonorowanych reżyserów Hollywood. W sumie zdobył cztery statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej za reżyserię. Na planie podobno był niezwykle ostry i wymagający w stosunku do aktorów. Mówiono nawet, że to "jedyny człowiek, który umie doprowadzić Wayne’a do łez". John Ford był także niezwykle utalentowanym dokumentalistą. W czasie II wojny światowej dostawał zlecenia od US Navy, za te filmy również został obsypany nagrodami.

Za jego reżyserskim geniuszem najlepiej przemawiają jego dzieła. W maju w każdą niedzielę o 15:00 będzie można zobaczyć jeden z westernów: Poszukiwacze (06.05), Mister Roberts (13.05), Jak zdobywano Dziki Zachód (20.05) i Na skrzydłach orłów (27.05).

Kinowe i telewizyjne hity na ekranie Twojego komputera: kino.telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×