Filmy o dinozaurach to nie tylko "Jurassic Park". TOP10 produkcji o najpopularniejszych prehistorycznych zwierzętach!

Mimo że dinozaury wyginęły miliony lat temu to filmy o nich nadal cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Motyw tych prehistorycznych zwierząt wbrew pozorom pojawia się nie tylko w horrorach i filmach przygodowych, ale także w produkcjach dla dzieci i dokumentach. Zobacz nasz subiektywny ranking najlepszych filmów o dinozaurach!

Multimedia

Filmy o dinozaurach - monster movie

Fani filmów o dinozaurach w pierwszej kolejności powinni sięgnąć po produkcję należące do nurtu monster movie, który charakteryzuje się występowaniem złowrogich i imponujących potworów. Historia tego nurtu w kinematografii sięga lat 40. ubiegłego wieku. Jednym ze sztandarowych przykładów tego typu produkcji jest film „Godzilla”, której wygląd wyraźnie był inspirowany prehistorycznymi dinozaurami. Trudno jednak określić charakter tego potwora, ponieważ jego kreacja nieustannie się zmieniała - raz mieliśmy do czynienia z Godzillą dobrą, a innym razem - złą. Stałym elementem filmów zaliczanych do nurtu monster movie jest również walka z człowiekiem ze złowrogim potworem lub ich grupą. Taki motyw ujawnia się m.in. w „Parku Jurajskim”, w którym nie brakuje krwiożerczych dinozaurów, trzymających w napięciu scen oraz drastycznych obrazów dzikich mordów dokonywanych przez te prehistoryczne zwierzęta.

Zaginiony świat. Park Jurajski - film, recenzja, opinie, ocenaZobacz więcej

Filmy o dinozaurach - co stanowi o ich sukcesie?

Twórcy filmów o dinozaurach stosunkowo często posiłkują się światem nauki i badaniami nad czasami prehistorycznymi. Z tego powodu tego typu produkcje zaliczane są do fantastyki naukowej. Co więcej, z łatwością można dostrzec pewien schemat w konstruowaniu fabuły i kreowaniu głównych bohaterów. Często mamy do czynienia z szalonym naukowcem, który pracuje nad wskrzeszeniem dinozaurów i najczęściej przez przypadek mu się to udaje. Niestety z czasem traci kontrolę nad tymi groźnymi zwierzętami i zaczynają one terroryzować ludzi. Tak w zarysie można przedstawić fabułę takich filmów, jak np. „Krwawe ranczo”, „Atak dinozaurów”, „Zaginiony Ląd” czy nawet kultowy już - „Park Jurajski”.

Na przeciwległym krańcu stoją filmy o dinozaurach, które przenoszą nas do czasów prehistorycznych. Zwyczajowo te krwiożercze zwierzęta prezentowane są jako złowrogie potwory, które nigdy nie mają dobrych intencji, a ich nadrzędnym celem jest mordowanie niewinnych ludzi. Produkcją zaliczaną do tej grupy filmów jest m.in. „Milion lat przed naszą erą”.

Najlepsze filmy o przyjaźni, miłości i dorastaniu [TOP30]Zobacz więcej

Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że sukces filmu o dinozaurach determinowany jest nie tyle przez oryginalną fabułę i dobrą grę aktorską, ile raczej przez efekty specjalne, które wynikają bezpośrednio z budżetu danej produkcji. Za przykład może tu posłużyć „Park Jurajski”. Fabuła tego filmu nie jest zbyt oryginalna, jednakże nie stanowiła ona do tego, by podbić serca widzów na całym świecie.

Filmy o dinozaurach dla dzieci

W filmach animowanych przeznaczonych dla najmłodszych fanów kina stosunkowo często pojawiają się zwierzęta, w tym również prehistoryczne dinozaury. Trudno jednak wskazać dominującą tendencję w kreacji tych zwierząt. Pojawiają się zarówno bajki ze złowrogimi dinozaurami („Epoka lodowcowa: era dinozaurów”), jak i z tymi uczłowieczonymi. („Dobry dinozaur”). Co ważne, każdy z film o dinozaurach dla dzieci niesie ze sobą ważne i uniwersalne przesłanie, które nadaje produkcjom tonu moralizatorskiego. Przykładowo wspomniana wyżej bajka - „Epoka lodowcowa: era dinozaurów” uczy jak ważna jest rola matki i ojca, a także pokazuje, że rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego osobnika.

Filmy na podstawie książek. TOP15 najlepszych ekranizacji powieści!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×