Filmy o magii. Jakie filmy o czarodziejach warto zobaczyć oprócz Harrego Pottera? [TOP20]

Niemal od początku istnienia kina świat czarodziejów i alternatywnej rzeczywistości, rządzącej się własnymi prawami, przyciągał przed ekrany miliony widzów. Filmy o magii to bardzo różnorodna grupa produkcji, w ramach której można wyróżnić zarówno filmy adresowane do najmłodszych widzów, jak i filmy dla nieco starszych amatorów kina. Sprawdź, nasz subiektywny ranking najlepszych filmów o magii i czarodziejach!

Multimedia

Filmy o magii a konwencja fantasy

Większość znanych i popularnych filmów o magii utrzymanych jest w konwencji fantasy, co w praktyce oznacza, że występujące w nich motywy związane są z magią, mitologią, elementami nadprzyrodzonymi czy też istnieniem alternatywnej rzeczywistości. Filmy fantasy, tuż obok horrorów i science fiction, uznawane są za formę fantastyki. Akcja tego typu produkcji zazwyczaj rozgrywa się w świecie odrębnym od świata realnego (może funkcjonować również jako świat alternatywny, jak to ma miejsce np. w „Harrym Potterze”, w którym świat magii i mugoli nawzajem się przenikają). Niemniej ważne jest to, że rzeczywistość przedstawiona w filmach o magii zazwyczaj rządzi się swoimi własnymi prawami. Natomiast wszystkie rozgrywające się wydarzenia mają swą wewnętrzną logikę. Charakterystyczną cechą filmów fantasy jest również istnienie, tuż obok ludzi, różnych nadprzyrodzonych istot - krasnoludów, trolli, elfów, smoków czy jednorożców.

Filmy na podstawie książek. TOP15 najlepszych ekranizacji powieści!Zobacz więcej

Filmy o magii dla dzieci i młodzieży

Przeważająca większość filmów o magii adresowanych jest do najmłodszych kinomaniaków. Tego typu produkcje charakteryzują się uproszczoną fabułą, prostym i uniwersalnym przesłaniem, a także wyraźną granicą pomiędzy dobrem a złem. Wyjątkowym przykładem filmu, który niejako dorastał wraz ze swoim widzem jest „Harry Potter”. Pierwsze części serii o nastoletnim czarodzieju, m.in. „Harry Potter i kamień filozoficzny” oraz „Harry Potter i komnata tajemnic” nie mają ograniczeń wiekowych, natomiast do kina na „Harry Potter i Czarę Ognia” wpuszczano widzów, który przekroczyli 12. rok życia.

Wśród filmów o magii dla najmłodszych fanów kina fantasy można wymienić m.in. takie produkcje jak: „Opowieść z Narnii”, „Złoty kompas” i „Willy Wonka i fabryka czekolady”. Nie oznacza to jednak, że dorosłym widzom filmy adresowane do dzieci, nie przypadną do gustu. Wręcz przeciwnie - wiele produkcji może stanowić dla nich sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa. Mowa tu głównie o dwóch filmach - „Hook” i „Alicja w Krainie Czarów”, których bohaterowie nie są już dziećmi, a dorosłymi ludźmi, a mimo to przeżywają podobne przygody jak przed laty.

TOP15 teorii spiskowych o bajkach z dzieciństwa! [NIE MÓW O TYM DZIECIOM]Zobacz więcej

Filmy o czarodziejach

Filmy o magii nierozerwalnie kojarzą się ze światem czarodziejów przede wszystkim ze względu na, bijącą rekordy popularności, serię o „Harrym Potterze”. Produkcje o Chłopcu, Który Przeżył na stałe wkroczyły do popkultury i stały się swego rodzaju fenomenem. Sukces tej serii tkwi przede wszystkim z tym że zmieniała się ona i niejako „dorastała” wraz z widzem. Niemniej jednak „Harry Potter” swą popularność zawdzięcza również spójnej i logicznej kreacji świata alternatywnego, w czym duża zasługa, nie tyle twórców filmowych, ile raczej autorki książek - J.K. Rowling. Wśród atutów produkcji o najsłynniejszym czarodzieju świata można wymienić również: uniwersalny przekaz oraz niezwykle ciekawe postacie bohaterów - zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowych.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Esf (gość)

    Vvvvvvvvv#$%^*_=/

    15.02.2021 17:37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×