Filmy podobne do "Gladiatora". Ranking najlepszych filmów o historycznych wojownikach

Uwielbiamy wojowników! Odważnego Jona Snowa z "Gry o tron", nieulękłego Króla Artura czy mężnego Maximusa z "Gladiatora". Po niemal 20 latach od premiery tego ostatniego czas na przypomnienie sobie filmów, które powstały już po filmie Ridleya Scotta i w jakiś sposób go przypominają, zostały nim zainspirowane czy też rozgrywają się w tej samej epoce.

Multimedia

"Gladiator" uruchomił wyobraźnie widzów na całym świece, ale też sprowokował zainteresowanie epoką starożytną, o której już trochę w kinie zapomniano. Najlepsze filmy o starożytności powstawały w latach 60., kiedy na ekranach brylował „Juliusz Cezar”, „Spartacus”, czy „Kleopatra” wtedy gdy kino zachwyciło się nowymi możliwościami jakie dawała obraz panoramiczny. Potem przez pół wieku zachwycaliśmy się serialami o starożytności – „Ja, Klaudiusz” czy „Rzymem”.

10 najlepszych filmów z końskimi bohateramiZobacz więcej

Kino przypomniało o tej cudownej i barwnej epoce w historii świata „Gladiatorem”, widowiskiem historycznym nie do końca zgodnym z faktami, ale którego bohaterowie mieli swe pierwowzory w rzeczywistości. Jeśli próżno szukać na kartach kronik historycznych głównej postaci dramatu, generała legionów Maximusa to oczywiście inicjująca film bitwa pod Vindoboną (dzisiejszym Wiedniem) z Markomanami odbyła się rzeczywiście i wkrótce po niej, 17 marca 180 roku n.e. cesarz filozof Marek Aureliusz zmarł. Faktem też jest, że towarzyszył mu wtedy syn Kommodus, ale prawdopodobnie ze śmiercią cesarza, który zapadł na przywleczoną ze Wschodu zarazę, nie miał nic wspólnego. Prawdą jest jednak, że okazał się władcą okrutnym i pozbawionym talentów przywódczych i politycznych.

Jeśli chodzi o głównego bohatera filmu, generała Maximusa (Russell Crowe) ów powstał w wyobraźni scenarzysty filmu i choć w realu nie istniał, ma osobowość i charyzmę, pod której wrażeniem pozostajemy do dziś. Poza podziwem dla jego tężyzny fizycznej i umiejętności walki, wzrusza nas historia człowieka, którego los doświadczył okrutnie zabierając mu najbliższe mu osoby. Ale też sekundujemy mu zarówno w chwili, gdy pałając zemstą zrobi wszystko, by zemścić się na cesarzu, jak też wtedy gdy przezwycięża tę chęć, by przywrócić Rzymowi zasady, którym hołdował.

TOP10 filmów o boksie. Czy jest produkcja lepsza od "Rocky'ego"?Zobacz więcej

Filmy podobne do "Gladiatora"

Przypomnijmy sobie filmy, w których znajdziemy pewne podobieństwa do „Gladiatora”, a które powstały po 2000 roku. Jedne dzieją się po prostu w tej samej epoce, inne mają podobny klimat czy sceny walki, czy odejmują podobne wątki a bohaterowie innych przypominają postaci z „Gladiatora”. Kryterium doboru filmów była ich „prawdziwość historyczna” toteż nie znajdziemy w zestawieniu filmów opartych na mitologii, na poły bajkowych, których bohaterowie istnieją tylko w zbiorowej wyobraźni. Nie będzie tu więc, pomimo akcji dziejącej się również w starożytności, takich filmów jak: „Immortals. Bogowie i herosi” Tarsema Singha, „Hercules” Bretta Ratnera, „Legenda Herculesa” Renny’ego Harlina, czy „Bogowie Egiptu” Alexa Proyasa.

Oto TOP10 filmów podobnych do "Gladiatora". Sprawdźcie, czy Wam też się z filmem Scotta kojarzą!

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×