Filmy podobne do "Gwiazd naszych wina". Ranking najbardziej wzruszajacych filmów o chorobach

Wyszukaliśmy dla Was filmy, które są podobne do "Gwiazd naszych wina". Wszyscy ich bohaterowie to ludzie terminalnie chorzy, którym choroba odbiera nie tylko siły, ale komplikuje życie uczuciowe. Tak jak zdrowi mają marzenia, ale szybciej niż oni, muszą się spieszyć z ich realizacją.

Multimedia

"Gwiazd naszych wina" to historia Hazel - dziewczyny chorej na raka, który daje już przerzuty na płuca, a którą matka wysyła na spotkania grupy wsparcia. Wkrótce poznaje również chorego na raka Augustusa, który mimo amputacji nogi jest pełen życia i entuzjazmu. Między młodymi rodzi się przyjaźń, choć Hazel nie chce – biorąc pod uwagę swój stan – angażować siebie i chłopaka w związek, który nie ma przyszłości. Zakochany w dziewczynie Augustus wpada na pomysł spełnienia życzenia Hazel Grace, jakim jest poznanie mieszkającego w Amsterdamie autora jej ulubionej książki. Przyjaciele wraz z towarzysząca Hazel matką, wyruszają w ostatnią podróż życia.

Najlepsze filmowe romantyczne historie według Nicholasa Sparksa! Zobacz więcej

Osoby chore na nowotwory, tacy jak nasi bohaterowie z „Gwiazd naszych wina”, stanowią 90% chorych terminalne, czyli takich, którzy nie mają szansy na wyzdrowienie, a którym lekarze postawili ostateczną diagnozę w związku z brakiem możliwości wyzdrowienia. Określenie „terminalnie chorzy” ma swoją genezę w słowie „terminus”, które oznacza granicę, kres. Dni chorego szacuje się w dniach, miesiącach, ale kres osoby chorej jest czymś nieodwracalnym, nieodwołalnym i definitywnym.

Chorzy, którzy stopniowo tracą sprawność fizyczną i ruchową przeżywają oczywiście ogromne emocje takie jak smutek, bezradność, panika, ale też depresja, agresję czy bunt. Każdy człowiek to tak naprawdę inna reakcja. Ale chorobę przeżywają nie tylko sami chorzy, „choruje” też ich otoczenie: rodziny i ukochane osoby. Także opiekunowie, którzy emocjonalnie bardzo mocno wchodzą w tę sytuację, czy przyjaciele towarzyszący w odchodzeniu.

Wzruszające filmy o miłości i śmierci

Osobną właściwie kategorię stanowią filmy o umieraniu bardzo młodych ludzi, właśnie takich, którzy jak bohaterowie z „Gwiazd naszych wina” mają życie przed sobą. Kilkanaście lat temu kultowym filmem była „Szkoła uczuć” ( Adam Shankman 2002), dosyć hmmm kiczowata, straszliwie łzawa opowieść o miłości Landona, szkolnego lekkoducha, który niemalże doprowadza do śmierci kolegi i Jamie, pewnej skromnej córki pastora, na którą zapewne nie zwróciłby nigdy uwagi, gdyby nie konieczność odpokutowania swoich przewinień poprzez uczestnictwo w przedstawieniu szkolnego klubu dramatycznego. Landon stopniowo zaczyna podziwiać kruchą, ale, niezachwianą w swej postawie dziewczynę, a jego uczucie – wbrew sobie - zaczyna podzielać również Jamie. Dziewczyna robi wszystko, by go nie zranić, wie, bowiem że zostało jej niewiele czasu: jest chora na białaczkę. Jednak oboje zakochują się w sobie wbrew rozsądkowi. Jedyne, co może zrobić Landon to poślubić Jamie i dać jej jedno lato miłości. Mandy Moore i Shane Westem w rolach głównych stali się idolami pokolenia, a śpiewana przez Mandy Moore piosenka „Only Hope” przyprawiała o dreszcze.

Ranking najbardziej skandalicznych filmów erotycznych wszech czasów [GALERIA]Zobacz więcej

Podobna sytuacja ma miejsce w filmie „Keith” (2008, Todd Kessler) z tą różnicą ze chorym jest chłopak. To jednak okazuje się dopiero pod koniec filmu wyjaśniając, dlaczego Keith jest outsiderem, trzyma się na uboczu szkolnego życia, nie planuje swojej przyszłości, żyje chwilą i nie interesuje się opinią innych. Odwrotnością Keitha jest Natalie, szkolna prymuska i gwiazda tenisa, która dzięki grze, dostaje stypendium i trafi w przyszłości do prestiżowego college’u. Młodzi działają sobie na nerwy, ale coraz bardziej się nawzajem intrygują. Wkrótce pojawia się między nimi uczucie. Keith nie wyjawia prawdy o swej chorobie Natalie, a ta – gdy ją poznaje – postanawia być z nimi do końca. To wszystko wpłynie na jej przyszłe życiowe wybory. „Keith” to prawdziwszy psychologicznie film pełen ostrych dialogów, świeżego humoru i gorzkich prawd, na szczęście umiejętnie dawkowanych.

Najdojrzalszym i najbardziej współczesnym z tych filmów jest „Niech będzie teraz” (Ol Parker 2012). Jego bohaterką jest Tessa (Dakota Fanning) siedemnastolatka od lat chorującą na białaczkę. Niedawno zaniechała leczenia, bo chemioterapia nie odniosła skutku. Spisuje listę rzeczy do wykonania przed śmiercią: chce na przykład złamać prawo, spróbować narkotyków i uprawić seks. Choć ojciec, z którym mieszka patrzy na to krytycznie to wierna przyjaciółka Zoey i nowo poznany sąsiad, młody chłopak Adam, który niedawno stracił ojca, pomagają jej w realizacji tych pragnień. Wkrótce między Tessą i Adamem zaczyna kiełkować uczucie. Tessa ma świadomość, że mimo wielkiego pragnienia miłości – kiedy przyjdzie jej przegrać ze śmiertelną chorobą – bardzo zrani chłopaka. Jednak Adam chce z nią zostać do końca.

Ostatnie życzenie

Chorzy pragną spełnić swoje ostatnie życzenia albo zostawić coś po sobie, nawet jeśli będzie to wizyta w Disneylandzie czy graffiti na murze. Pragną też złagodzić ból po ich odejściu jaki odczuwają najbliżsi i zapełnić pustkę jaką pozostawią. Zostawiają dla najbliższych „instrukcje na życie”, albo próbują uciec od nich uciec, by nie cierpieli patrząc jak umierają. W rankingu filmów jakie prezentujemy staraliśmy się wybrać, te które w sposób najbardziej różnorodny pokazują te strategie jakie na przetrwanie jakie stosują chorzy bohaterowie. Zobaczmy jakie filmy wzruszają nas najbardziej i jakie są w tej kategorii najprawdziwsze, jeśli chodzi o postawy bohaterów.

TOP10 filmów podobnych do "Gladiatora"Zobacz więcej

Aha i drobna uwaga - chcąc nie chcą ranking sam w sobie jest spoilerem – nasi bohaterowie przeważnie przegrywają walkę z chorobą – więc jeśli ktoś nie chce znać ich losów, niech lepiej nie zgłębia się w tekst, ograniczając się do tytułów i fotosów.

Zobacz galerię

Filmy do zobaczenia we dwoje

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×