Filmy z Robertem De Niro. Od młodego Don Vita Corleone do podstarzałego dziadka Dicka Kelly! [TOP 20]

Robert De Niro to jeden z najlepszych aktorów wszech czasów, dwukrotny zdobywca Oscara, a także ulubieniec wybitnego reżysera - Martina Scorsese. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim rolom w dramatach gangsterskich - zagrał on m.in. w „Ojcu chrzestnym II” i „Chłopcach z Ferajny”. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że niemal wszystkie filmy z Robertem De Niro odniosły ogromny sukces komercyjny. Sprawdź, nasz subiektywny ranking najlepszych filmów z Robertem De Niro.

Multimedia

Robert De Niro - jak zaczęła się jego kariera aktorska?

Debiut aktorski jednego z najlepszych aktorów wszech czasów przypada na 1963 r. - wówczas niespełna 20-letni Robert De Niro zagrał w filmie pt. „Wesele”, który ujrzał światło dzienne aż sześć lat później (sic!). Jednakże prawdziwą popularność przyniosła mu dopiero rola młodego Don Vita Corleone w „Ojcu chrzestnym II” z 1974 r. Co ciekawe, aktor bez większego powodzenia, starał się o angaż w pierwszej części filmu o najpopularniejszym gangsterze na świecie. Dzięki tej roli Robert De Niro został mianowany nie tylko jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów na świecie, ale także stał się właścicielem Oscara - najbardziej pożądanej statuetki w świecie filmowym. Co ważne, aktor jeszcze kilkukrotnie był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, w tym m.in. za rolę w „Taksówkarzu”, „Łowcy jeleni”, „Przebudzeniach”, „Przylądku strachu” i „Poradniku pozytywnego myślenia”, by w końcu ponownie otrzymać Oscara za tytułową rolę „Wściekłego byka”. Niektórzy uważają, że legenda Roberta De Niro narodziła się wraz z filmem pt. „Ulicami nędzy” Martina Scorsese, gdyż to właśnie dzięki temu filmowi aktor dostał angaż do drugiej części „Ojca chrzestnego”.

TOP15 filmowych kryminałów. Te produkcje trzymają w napięciu!Zobacz więcej

Filmy z Robertem De Niro - przygotowania do roli

Nie bez powodu mówi się, że Robert De Niro uchodzi za najbardziej wszechstronnego aktora na świecie. Dowodem na to jest jego bogata i różnorodna filmografia, w której można odnaleźć zarówno rolę podstarzałych i garbatych starców („Kamienne pięści”), jak i zawziętego boksera („Wściekły byk”). Sukces aktora wynika m.in. z umiejętności wchodzenia w rolę i gotowości poświęcenia się dla niej. Najbardziej spektakularną metamorfozą Roberta De Niro jest przytycie 30 kg w zaledwie dwa miesiące (sic!) dla roli Jacka LaMotty - legendy amerykańskiego boksu. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że aktor, dla uwiarygodnienia swojego scenicznego przekazu, zażyczył sobie, by przerwano zdjęcia na jakiś czas. Dzięki temu w „Wściekłym byku” możemy zobaczyć dwa wcielenia Roberta De Niro. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że wejście w rolę zarówno fizyczne, jak i psychiczne dużo kosztowało aktora. Po zakończeniu zdjęć zmagał się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z depresją, która wynikała przede wszystkim ze zbyt intensywnego utożsamienia się z tragizmem postaci Jacka LaMotty.

Robert De Niro - ulubiony aktor Martina Scorsese?

Robert De Niro swą sławę i tytuł jednego z najlepszych aktorów na świecie zawdzięcza Martinowi Scorsese - wybitnemu reżyserowi, który chętnie angażował aktora do różnych ról - często były to kreacje niejednoznaczne pod względem moralnym. Jedną z najważniejszych produkcji Roberta De Niro jest „Taksówkarz”. Wcieli się w nim w rolę Travisa Bickle’a, która do dzisiaj przez wielu uznawana jest za najwybitniejszą kreację aktorską wszech czasów. Jego nazwisko kojarzone jest ze słynną, improwizowaną, sceną z „Taksówkarza”, w której pada pytanie „Are you talking to me”. Następnie Martin Scorsese powierzył Robertowi De Niro rolę w psychopatycznego boksera w „Wściekłym byku”, za którą aktor dostał drugiego Oscara. Dalej należy wymienić „Chłopców z ferajny”, „Przylądek strachu” i wreszcie „Kasyno”. Scorsese i De Niro łącznie zrobili razem aż osiem filmów.

TOP10 filmów o boksie. Czy jest produkcja lepsza od "Rocky'ego"?Zobacz więcej

Robert De Niro - komedie czy dramaty gangsterskie?

Przez pierwszych kilkanaście lat kariery aktorskiej Roberta De Niro najchętniej obsadzano w dramatach gangsterskich. Zaczął być on kojarzony z kreacjami poważnymi, często dwuznacznymi pod względem moralnym, a już na pewno arcytrudnymi. Z czasem jednak, chcąc uniknąć zaszufladkowania, zaczął przyjmować role komediowe np. w „Poznaj mojego tatę” czy w „Depresji gangstera” - mimo że stosunkowo dobrze ogląda się tego typu produkcje, to niestety są to filmy komercyjne, należące do mainstreamu, które niestety niewiele mają wspólnego z wielkim kinem artystycznym.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×