"Forrest Gump" - fenomenalny film, oszałamiający sukces artystyczny i kasowy [RECENZJA]

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
"Forrest Gump" (fot. AplusC)AplusC
"Forrest Gump" (fot. AplusC)AplusC
Są filmy, które idą pod prąd kinowym modom, a jednak - a może właśnie dlatego - stają się przebojami.

NASZA OCENA: 10/10

Jedną z takich produkcji jest "Forrest Gump". To historia życia urodzonego w latach 50. na amerykańskiej prowincji tytułowego bohatera. A właściwie antybohatera. Gump ma iloraz inteligencji 75 IQ lokujący go w okolicach poważnego upośledzenia umysłowego, niedowład nóg i, oględnie rzecz ujmując, mało troskliwą matkę. Ojca nie zna. Te okoliczności mogłyby sprawić, że spędzi życie wegetując we własnym pokoju. A jednak los, przypadek, przeznaczenie (niepotrzebne skreślić) spowodowały, że stał się uczestnikiem - a czasem inspiratorem - najważniejszych wydarzeń w powojennej historii USA, a nawet świata. Choć sensem życia Forresta pozostaje niezmiennie uczucie do szkolnej koleżanki Jenny Curan i pogoń za jego odwzajemnieniem.

Obsypany nagrodami (m.in. 13 nominacji i sześć Oscarów, w tym dla reżysera i grającego główną rolę Toma Hanksa) "Forrest Gump" jest nie tylko przewrotnym spojrzeniem na 50 lat amerykańskiej historii, ale bardzo poważnym pytaniem o kondycję dzisiejszej ludzkości. Tytułowy bohater to współczesne wcielenie XVIII-wiecznego "naiwnego prostaczka" stworzonego przez Rousseau. Jednak ta naiwność i dobre serce nie stały się jego przekleństwem, lecz siłą i pancerzem. Los, przypadek, przeznaczenie? Może wszyscy w głębi duszy jesteśmy dobrzy i potrzebujemy tylko zachęty, by to okazać? A jeśli Forrest jest upośledzony umysłowo (odmiana autyzmu), dlaczego nikt tego nie zauważa? I w jaki sposób odnosi takie sukcesy? Więc może to świat jest nienormalny? Zresztą jakie są kryteria normalności?

Ta popularna filmowa lekcja filozofii jest wspomagana baterią zabawnych bon motów, z których najsłynniejszy - Życie jest jak pudełko czekoladek: nigdy nie wiesz, na co trafisz - trafił na 40. miejsce ogłoszonej w 2005 roku przez Amerykański Instytut Filmowy listy 100 najlepszych powiedzonek w historii kina. Warto też zwrócić uwagę na kwestię, którą wypowiada przyjaciel Forresta Dan Taylor (Gary Sinise): "Jeśli ty zostaniesz kapitanem kutra do połowu krewetek, ja zostanę astronautą". Rok po nakręceniu "Forresta Gumpa" Hanks i Sinise zagrali w "Apollo 13".

Piotr Radecki

Komediodramat USA 1994, reż. Robert Zemeckis

"Forrest Gump" w telewizji - sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn