"Fuga". Premiera nowego filmu Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes! Kiedy trafi do polskich kin? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Już 15 maja, w trakcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, swoją światową premierę będzie mieć film „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nowe dzieło autorki głośnych i docenionych „Córek dancingu”, zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique).

Multimedia

Jest to prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera.

Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro („Kształt wody”, Labirynt Fauna”), Alejandro González Iñárritu („Birdman”, „Zjawa”), François Ozon („Frantz”, „Podwójny kochanek”) czy Bernardo Bertolucci („Marzyciele”, „Ostatnie tango w Paryżu”). W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d'Or.

Nowy film Pawła Pawlikowskiego już po światowej premierze! Jakie są pierwsze recenzje? [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

„Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

Dokładna data data polskiej premiery "Fugi" jeszcze nie jest znana. Film do polskich kin wprowadzi dystrybutor Kino Świat.

Gatunek: mystery
Produkcja: Polska/ Czechy/ Szwecja 2018
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”)
Scenariusz: Gabriela Muskała
Producent: Agnieszka Kurzydło („Baby blues” „W imię…”, „Kebab i Horoskop” „Czerwony pająk”)
Obsada: Gabriela Muskała („Wołyń”, „Moje córki krowy”, „Chce się żyć”, „Wymyk”), Łukasz Simlat („Amok”, „Belfer” – serial TV, „Konwój”, „Karbala”, „Drogówka”), Małgorzata Buczkowska („Volta”, „Facet (nie) potrzebny od zaraz”, „Kołysanka”), Zbigniew Waleryś („Sztuka kochania”, „Wołyń”, „Body/Ciało”, „Papusza”)

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×