"Gareth Jones". James Norton na pierwszym zdjęciu z nowego filmu Agnieszki Holland! [ZDJĘCIA Z PLANU]

Mamy zaszczyt zaprezentować pierwsze ekskluzywne zdjęcie z najnowszego filmu Agnieszki Holland, thrillera politycznego pt. „Gareth Jones”, jednej z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. W międzynarodowej obsadzie zobaczymy wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. Jamesa Nortona, Vanessę Kirby oraz nominowanego do Złotego Globu – Petera Sarsgaarda. Ekipa właśnie zakończyła zdjęcia w Polsce, by przenieść się do Szkocji.

Multimedia

Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.

Patrycja Volny na planach trzech międzynarodowych produkcji. Kariera córki Jacka Kaczmarskiego nabiera rozpędu [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Główna część zdjęć rozpoczęła się 3 marca br. na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Dziennikarz był naocznym świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie, będącego konsekwencją bezwzględnej polityki Stalina. Świadectwo Jonesa stało się niezwykle cennym, niezależnym źródłem informacji na temat przeprowadzonego z premedytacją ludobójstwa, które pochłonęło miliony ofiar i było skrzętnie ukrywane przez kremlowską propagandę, w imię wspólnych interesów wspieraną przez Brytyjczyków. Szczegółowe raporty Jonesa stały się podstawą prac dla wielu historyków, w tym Timothy’ego Snydera, autora książki „Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem”, który przy filmie Holland pełni funkcję konsultanta historycznego.

Filmowe sceny klęski głodowej były kręcone na Ukrainie w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Od 3 kwietnia br. produkcja była kontynuowana w Polsce. Zdjęcia powstawały w Warszawie, Katowicach, Sosnowcu, Krakowie i innych rejonach Małopolski. Po raz pierwszy na planie w Polsce spotkały się uznane międzynarodowe gwiazdy: James Norton, Vanessa Kirby i Peter Sarsgaard, który gra Waltera Duranty’ego, sprzyjającego sowieckiemu reżimowi i konsekwentnie zaprzeczającemu doniesieniom Garetha Jonesa.

Agnieszka Holland wyreżyseruje film o czeskim uzdrowicieluZobacz więcej

W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle, zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a gra Kenneth Cranham. Obsadę uzupełniają Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak, Patrycja Volny i Wojciech Urbański.

Tak o filmie mówi Agnieszka Holland:

Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George'a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc. Nasz bohater, Gareth Jones, jest zaangażowany w misję, która w brutalny sposób konfrontuje jego młodzieńczą odwagę i idealizm z rzeczywistością. Nikt tak jak on nie chce rzucić światła na okrucieństwa Stalina i nikt tak jak on nie jest na nie narażony. Dzisiaj nie brakuje nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam jednak Orwellów i Jonesów. Dlatego to właśnie ich powinniśmy przywrócić do życia.

Znamy szczegóły pierwszego polskiego serialu Netflix! Kto reżyseruje? Kto w obsadzie? [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Reżyserami castingu są Colin Jones („47 Meters Down”, „Love & Friendship”), Karen Lindsay Stuart, a ze strony polskiej Magda Szwarcbart. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa Łazarkiewicz („W ciemności”, „Pokot”).

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-ukraińską. Film produkowany jest przez polską firmę FILM PRODUKCJA. A producentami filmu są Andrea Serdaru-Barbul, Klaudia Śmieja i Stanisław Dziedzic. Film powstaje przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Film Produkcji, Kino Świat, Studia ORKA, Ukrainian State Film Agency oraz Creative Scotland. W gronie koproducentów znajdują się Jacek Kulczycki, Magda Zimecka oraz szkocki producent Angus Lamont z Jones Boy Films i ukraiński producent Egor Olesov z KINORO. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat. Zagranicznym agentem sprzedaży jest firma WestEnd Films.

"GARETH JONES" W KINACH W 2019 ROKU

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×