"Geniusz" sezon 3. Mary Shelley - autorka "Frankensteina" bohaterką kolejnej serii w National Geographic!

Kamila Glińska
Kamila Glińska
fot. Richard Rothwell [Public domain], via Wikimedia Commons
fot. Richard Rothwell [Public domain], via Wikimedia Commons
National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym "Geniuszem". Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka "Frankensteina" Mary Shelley.

Jeszcze przed premierą 2. sezonu głośnej telewizyjnej antologii "Geniusz", kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.

Międzynarodowa premiera trzeciej odsłony serialu "Geniusz", wyprodukowanego przez prowadzoną przez Briana Grazera i Rona Howarda spółkę Imagine Entertainment, MWM Studios i EUE/Sokolow odbędzie się na antenie National Geographic w 172 krajach i 43 wersjach językowych w 2019 roku. Pierwszy sezon telewizyjnej antologii „Geniusz” obejrzało na całym świecie ponad 45 milionów widzów, co daje mu największą oglądalność wśród nowych produkcji National Geographic.

Mary Shelley - kobieta, która wyprzedzała swoje czasy

Mary Shelley (1797-1851) była obdarzona żywą inteligencją i wnikliwym umysłem. Była wybitną intelektualistką i prekursorką feminizmu. Mając zaledwie kilkanaście lat napisała powieści, które nadal rozpalają naszą wyobraźnię. „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” to niezwykła opowieść o tragicznych konsekwencjach realizacji naukowych ambicji oraz wnikliwe studium społeczeństwa, wolności osobistych i miłosierdzia. Choć dzieło powstało 200 lat temu, nadal pozostaje aktualne i przemawia do masowej wyobraźni. Mary Shelley dała początek gatunkowi science-fiction historią monstrum stworzonego przez doktora Wiktora Frankensteina. Jej powieść "Ostatni człowiek" jest z kolei zapowiedzią fantastyki postapokaliptycznej. Genialna intelektualistka wychowała się w niecodziennym domu. Duży wpływ na jej poglądy miała twórczość jej obdarzonej niezwykle silną osobowością matki, Mary Wollstonecraft. Mary Shelley chciała za wszelką cenę udowodnić, że kobiety dorównują mężczyznom intelektem i wyobraźnią. Była też jedną z nielicznych kobiet swoich czasów, które na początku XIX wieku utrzymywały się z pisarstwa. Dorobek Mary Shelley obejmuje krótkie opowiadania, recenzje, książki podróżnicze, liczne opisy haseł do pierwszej na świecie encyklopedii oraz sześć powieści. Do kręgu jej najbliższych znajomych zaliczali się najsłynniejsi naukowcy i pisarze tamtych czasów, m.in. lord Byron, Samuel Taylor Coleridge, Mary i Charles Lambowie, Humphry Davy, Leigh Hunt, Luigi Galvani, Giovanni Aldini i Erasmus Darwin, dziadek Karola.

Zafascynowana nauką

Mając zaledwie 16 lat Mary Shelley poznała miłość swojego życia - poetę romantycznego i naukowca-amatora Percy'ego Busshe'a Shelley'a, który był wówczas żonaty. Para skonsumowała swój związek przy grobie matki Mary. Niedługo potem dziewczyna uciekła z domu z ukochanym, za co jej ojciec, wybitny XVIII-wieczny myśliciel William Godwin, zerwał z nią kontakty. Jej dalsze życie było naznaczone licznymi tragediami. Mary pochowała troje z czwórki swoich dzieci. Wielu jej przyjaciół i krewnych popełniło samobójstwo. Przeżyła także swojego męża, który utonął w morzu. Jak przystało na autorkę gotyckich powieści, po śmierci Shelley'a Mary zachowała na pamiątkę jego zabalsamowane serce. Ogromny wpływ na twórczość Mary Shelley miały przełomowe naukowe odkrycia i eksperymenty prowadzone na początku XIX wieku, bo pisarka utrzymywała bliskie kontakty z wieloma wybitnymi naukowcami. Historia doktora Frankensteina była częściowo zainspirowana jedną z najgłośniejszych naukowych teorii tamtych czasów - galwanizmem, czyli nauką o wpływie energii elektrycznej na martwe ciała zwierząt i ludzi. Mary Shelley spędziła ostatnie lata swojego życia pod opieką syna, Percy'ego Florence'a Shelley'a, który jako jedyny z jej dzieci dożył pełnoletniości. Pisarka chorowała na guza mózgu i zmarła w wieku 53 lat. Carolyn Bernstein, wiceprezes i dyrektor ds. opracowania i produkcji programów fabularnych kanału National Geographic wskazuje:

Napisana przez Mary Shelley powieść "Frankenstein" jest ponadczasowa i nadal przemawia do naszej wyobraźni. Równie fascynujące są niezwykła twórcza inwencja Shelley i jej upór, by żyć na własnych warunkach, które wymykały się ówczesnym społecznym i obyczajowym konwencjom. Nie mogę doczekać się chwili, w której nasz zespół przeniesie na mały ekran tę niezwykłą i aktualną historię i przedstawi literacki dorobek Mary Shelley w trzecim sezonie serii "Geniusz".

Pierwszy sezon serialu "Geniusz" z Geoffreyem Rushem w tytułowej roli zdobył dziesięć nominacji do nagród Emmy, jedną nominację do Złotych Globów oraz Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Produkcja została doskonale przyjęta przez krytyków. Dziennik Los Angeles Times napisał, że "ogląda się ją z przyjemnością", The New York Times dodał, że jest to "pasjonujący" serial, a recenzent San Francisco Chronicle podkreślił, że grający w nim aktorzy „po mistrzowsku wcielili się w swoje role”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn