"Geniusze i Marzyciele". Życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców w 11 filmach dokumentalnych. Kiedy premiera?

Telewizja Polska przedstawia cykl filmów dokumentalnych według pomysłu i pod redakcją Anny Ferens. Wyprodukowały go Telewizja Polska SA oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). "Geniusze i marzyciele" zostali dofinansowani ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Multimedia

"Geniusze i Marzyciele" odcinek 1. w środę, 27.01.2021 o godz. 21:00 w TVP1! - sprawdź program tv

Jedenastu niezwykłych bohaterów w jedenastu filmach z udziałem naukowców i historyków z całego świata. "Geniusze i marzyciele" to cykl filmów dokumentalnych ukazujący życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie. Ręczna kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, podstawy produkcji mikroprocesorów, oznaczenie grup krwi, walkie-talkie czy kolorowa fotografia, to tylko kilka przykładów odkryć i wynalazków, z których korzysta cały świat.

Bohaterowie filmów to: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Henryk Magnuski, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Początki

Filmy dokumentalne powstają długo. Od pomysłu do realizacji często mija kilka lat. Pomysł na cykl o geniuszach zrodził się w roku 2014, podczas mojej pracy nad filmem „Rzeczpospolita. Reaktywacja”. Chciałam zaprezentować w nim ludzi o niezwykłych umysłach, którzy dzięki swojemu talentowi i wiedzy wnieśli ogromny wkład w rozwój zarówno Polski, jak i światowej cywilizacji. Szybko okazało się, że jest ich tak wielu, że nie wszyscy „zmieszczą się” w jednym filmie. Stworzyłam wówczas konspekt całego cyklu filmów dokumentalnych o każdym z geniuszy osobno. Kiedy w 2016 roku zostałam szefową redakcji dokumentu „Jedynki”, miałam gotowy pomysł i zaproponowałam realizację poszczególnych filmów różnym reżyserom. Dawało to szansę, że wszystkie części serii powstaną mniej więcej równocześnie.

Zależało mi na tym, żeby historia każdego bohatera była pokazana nie tylko z polskiego punktu widzenia. Reżyserzy mieli znaleźć rozmówców, uczelnie, laboratoria, naukowców, historyków, miejsca i archiwa poza Polską, żeby pokazać naszych pionierów nauki ze światowej perspektywy.

Jestem bardzo wdzięczna reżyserom, którzy zrealizowali wszystkie filmy. Włożyli w nie, nie tylko swój talent, ale i serce. Dzięki temu możemy zaprosić widzów na jedenaście niezwykłych spotkań z geniuszami i marzycielami.

Anna Ferens
pomysłodawczyni i opiekunka artystyczna serii "Geniusze i marzyciele"

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Jan (gość)

    To jest KRADZIEŻ kolejnego mojego projektu, który wysłałem do TVP w systemie ROPAT a który został odrzucony. Należą mi się tantiemy i odszkodowanie. ZŁODZIEJE !!!

    27.01.2021 10:10
  • Megi (gość)

    To super ze takie rzeczy powstaja juz sie ciesze, kazdy obejrze, mam nadzieje ,ze nie beda nudne.

    24.01.2021 12:59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×