"Geniusze i Marzyciele". Życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców w 11 filmach dokumentalnych. Kiedy premiera?

Kamila Glińska
Kamila Glińska
Kadr z filmu „Tadeusz i Czesław Tańscy. Niepokorni wizjonerzy”, reż. M. T. Pawłowski.fot. Andrzej Adamczak, TVP
Kadr z filmu „Tadeusz i Czesław Tańscy. Niepokorni wizjonerzy”, reż. M. T. Pawłowski.fot. Andrzej Adamczak, TVP
Telewizja Polska przedstawia cykl filmów dokumentalnych według pomysłu i pod redakcją Anny Ferens. Wyprodukowały go Telewizja Polska SA oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). "Geniusze i marzyciele" zostali dofinansowani ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Geniusze i Marzyciele" odcinek 1. w środę, 27.01.2021 o godz. 21:00 w TVP1! - sprawdź program tv

program tv

Jedenastu niezwykłych bohaterów w jedenastu filmach z udziałem naukowców i historyków z całego świata. "Geniusze i marzyciele" to cykl filmów dokumentalnych ukazujący życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie. Ręczna kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, podstawy produkcji mikroprocesorów, oznaczenie grup krwi, walkie-talkie czy kolorowa fotografia, to tylko kilka przykładów odkryć i wynalazków, z których korzysta cały świat.

Bohaterowie filmów to: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Henryk Magnuski, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Początki

Filmy dokumentalne powstają długo. Od pomysłu do realizacji często mija kilka lat. Pomysł na cykl o geniuszach zrodził się w roku 2014, podczas mojej pracy nad filmem „Rzeczpospolita. Reaktywacja”. Chciałam zaprezentować w nim ludzi o niezwykłych umysłach, którzy dzięki swojemu talentowi i wiedzy wnieśli ogromny wkład w rozwój zarówno Polski, jak i światowej cywilizacji. Szybko okazało się, że jest ich tak wielu, że nie wszyscy „zmieszczą się” w jednym filmie. Stworzyłam wówczas konspekt całego cyklu filmów dokumentalnych o każdym z geniuszy osobno. Kiedy w 2016 roku zostałam szefową redakcji dokumentu „Jedynki”, miałam gotowy pomysł i zaproponowałam realizację poszczególnych filmów różnym reżyserom. Dawało to szansę, że wszystkie części serii powstaną mniej więcej równocześnie.

Zależało mi na tym, żeby historia każdego bohatera była pokazana nie tylko z polskiego punktu widzenia. Reżyserzy mieli znaleźć rozmówców, uczelnie, laboratoria, naukowców, historyków, miejsca i archiwa poza Polską, żeby pokazać naszych pionierów nauki ze światowej perspektywy.

Jestem bardzo wdzięczna reżyserom, którzy zrealizowali wszystkie filmy. Włożyli w nie, nie tylko swój talent, ale i serce. Dzięki temu możemy zaprosić widzów na jedenaście niezwykłych spotkań z geniuszami i marzycielami.

Anna Ferens

pomysłodawczyni i opiekunka artystyczna serii "Geniusze i marzyciele"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn