"Gra Endera". Fabryka żołnierzy idealnych [RECENZJA]

Harrison Ford znów w kosmosie i tym razem w mocno dwuznacznej roli.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Ziemianom cudem udało się odeprzeć atak Obcych zwanych Formidami. Przez kolejne kilkadziesiąt lat żyją w strachu przed kolejna próbą inwazji. Aby przygotować się do ewentualnego ataku, rząd zakłada elitarną szkołę dla przyszłych przywódców armii, tak zwaną Szkołę Bojową. Na uczelni szkolą się od dziecka, poddani surowym rygorom i próbom, tocząc bezustanną rywalizację. Jednym z kadetów zostaje Ender Wiggin, który szybko ujawnia niezwykłe zdolności przywódcze, ale też potrafi zaskoczyć niespodziewanymi wybuchami gniewu. Czy faworyt odpowiedzialnego za szkolenie pułkownika Graffa okaże się liderem zdolnym poprowadzić ludzi do zwycięstwa nad Obcymi?

Film jest ekranizacją dość poczytnej powieści science fiction autorstwa Orsona Scotta Carda (powstała cała „Saga Endera”, ale czy kolejne części trafią na ekran,

nie wiadomo – „Gra Endera” przyniosła w kinach spore straty…). Wyrzucono i okrojono parę wątków, zwłaszcza tych związanych z relacjami głównego bohatera z rodzeństwem i z jego początkami w szkole, zdynamizowano fabułę, ale klimat pozostał dość wierny temu z powieści. To w dużej mierze typowy przykład filmu o szkoleniu i drodze na szczyt, odkrywaniu swego przeznaczenia, na szczęście większy nacisk położono tutaj na postać tytułowego Endera niż na efekty, które nie zdominowały obrazu. Przy okazji zadano też ważne pytania na temat manipulacji psychiką kadetów i wypaczania tejże podczas procesu szkolenia. Generalnie jednak „Gra Endera” przeznaczona jest dla nastoletniej widowni i pod nią zrealizowana: do klasyki gatunku pewnie nie wejdzie (ani pod względem treści, ani widowiskowości nie ma się co równać chociażby z „Igrzyskami śmierci”), ale młodzi fani gatunku powinni miło spędzić czas przed ekranem.

Beata Cielecka

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×