“Gra o tron 8” odcinek 1. Spotkania po latach na dobry początek końca. Kto zginął już na początku sezonu?

Dwadzieścia miesięcy czekania i oto jest - “Gra o tron” powróciła z nowymi odcinkami po raz ostatni. Premierowy odcinek — najkrótszy w tym sezonie przynosi nam mnóstwo spotkań po... latach. I choć akcji w nim jak na lekarstwo, to jest to dobry początek końca kultowego serialu HBO.

Multimedia

“Gra o tron 8” odcinek 1. - co się wydarzyło?

Premiera ósmego i ostatniego sezonu “Gry o tron” za nami. Pierwszy odcinek stoi pod znakiem wielu spotkań. Poznajemy w nim też prawowitego króla Siedmiu Królestw... choć w zasadzie bardzo dobrze go znamy, ale zacznijmy od początku.

”Gra o tron” zyskała nową czołówkę

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy w 1. odcinku 8. sezonu “Gry o tron” to nowa czołówka. Przez siedem sezonów napisy początkowe hitowej produkcji HBO (w zależności od wydarzeń) zmieniały się niekiedy z odcinka na odcinek. Otwierające 90 sekund było dla widzów jak wirtualna wycieczka po najważniejszych lokacjach Westeros.

Z okazji premiery 8. sezonu “Gry o tron” twórcy zdecydowali się jednak odmienić sekwencję początkową serialu. Zespół odpowiedzialny za opening “Gry o tron” utrzymał oczywiście charakterystyczny sznyt wizualny czołówki, ale całość została udoskonalona. Zaczynając od astrolabium, które prezentuje historię Westeros, po Mur i siedzibę Umberów, która jako pierwsza zostanie zdobyta przez Armię Umarłych, aż wreszcie Winterfell i Królewską Przystań. Nowe napisy początkowe dają widzom jasny przekaz – serial zmierza ku końcowi, a bohaterowie kierują się w stronę Żelaznego Tronu.

Najostrzejsze sceny seksu z serialu HBO. Tak kochają i gwałcą w Westeros! [+18]Zobacz więcej

Twórcy "Gry o tron” przyzwyczaili już nas, że każdy sezon zaczyna się... powoli. Nie inaczej jest w przypadku premierowego odcinka 8. sezonu. Jeśli więc oczekujecie krwawej jatki od pierwszych minut, to będziecie rozczarowani. W najkrótszym odcinku ostatniej serii nie brakuje jednak interesujących momentów, które mogą zostawić was z szeroko otwartą buzią. Zobaczycie też mnóstwo scen zbiorowych i spotkań bohaterów, na które (prawdopodobnie) czekaliście od dawna.

Król(owa) przybywa do Winterfell

Już zwiastun 8. sezon Gry o tron” zapowiadał przybycie Jona, Daenerys, jej armii i smoków do Winterfell. -Klęknąłeś, żeby ratować Północ, czy dlatego, że ją kochasz? - pyta Jona Sansa i nie tylko ona chciałaby znać odpowiedź na to pytanie. Ludzie z Północy też są poruszeni decyzją króla i nieufnie podchodzą do nowoprzybyłych, zwłaszcza że to nie jedyna niespodzianka, jaką przygotował dla nich władca. Sojusz z Cersei i zbliżająca się armia Lannisterów budzi w nich jeszcze większy niepokój.

Starkowie murem za Winterfell! Daenerys nie będzie miała z nimi łatwo!Zobacz więcej

Nie ma wątpliwości, że Winterfell będzie kluczową lokacją w finałowym sezonie “Gry o tron”. Już w pierwszym odcinku dochodzi tutaj do najważniejszych spotkań po latach. Jon spotyka w końcu Aryę i Brana, dziewczynka bez twarzy staje za to oko w oko z Ogarem. Sansa pierwszy raz od czasu Purpurowego wesela widzi Tyriona, a w finale odcinka zaskoczony Jaime mierzy wzrokiem Brana, którego przed laty doprowadził do kalectwa.

To właśnie na Północy Jon dowiaduje się też od Sama, że jest prawowitym królem Siedmiu Królestw, bo jego rodzicami byli tak naprawdę Rhaegar Targaryen i Lyanna Stark. Tutaj też po raz pierwszy dosiada smoka, że swoją przyszłą małżonką — taki plan knują przynajmniej za ich plecami Varys, Tyrion i Cebulowy Rycerz. -Stary, to jest twoja ciotka! — zdają się myśleć smoki podglądające romantyczny pocałunek Targaryenów, a my — powiedzmy sobie szczerze — podzielamy ich “entuzjazm”.

Tyrion umrze od własnej broni?

Mimo skumulowania najważniejszych wydarzeń w Winterfell, twórcy nie zapominają w 1. odcinku 8. sezonu “Gry o tron” o Królewskiej Przystani. Euron przybywa w końcu na południe ze Złotą Kompanią, co zostaje mu solidnie wynagrodzone przez Cersei (ciii, tylko nie mówcie Jaimemu). Interesujący wydaje się również wątek Bronna, dla którego królowa przygotowała już skrzynie pełne złota, jeśli tylko uda się na Północ i zabije... jej braci! Qyburn wręcza mu przy tym kuszę, którą Tyrion zastrzelił swojego ojca Tywina w 4. sezonie “Gry o tron”.

Fakty i liczby dotyczące najbardziej kultowego serialu HBO! Kto spędzał najwięcej czasu w charakteryzatorni?Zobacz więcej

Tu pojawia się oczywiście miejsce na snucie pierwszych teorii i domysłów dotyczących kolejnych odcinków finałowego sezonu. Istnieje bowiem możliwość, że karzeł (jak wielu już w “Grze o tron”) zginie od własnej broni.

Myślę, że (Tyrion) dostał bardzo dobre zakończenie swojego wątku. Bez względu na to, co się wydarzy, śmierć może być świetną drogą ucieczki. - mówił w jednym z wywiadów Peter Dinklage.

To, co jest martwe, nie może umrzeć

Jeśli przez ostatnie dwadzieścia miesięcy zastanawialiście się, jaki los spotkał Yarę, to 1. odcinek 8. sezonu przynosi na nie odpowiedź. Dziedziczka Żelaznych Wysp została jeńcem swojego wuja, ale na ratunek przybywa nie kto inny, jak jej brat Theon. Po krótkiej, acz solidnej wymianie uprzejmości, Greyjoy’owie rozdzielają się — Yara chce odzyskać Żelazne Wyspy, a Theon udaje się do Winterfell.

”Gra o tron 8” odcinek 1. - kto ginie?

W finale premierowego epizodu “Gry o tron” wracają ulubieńcy widzów. Tormund, Beric oraz ich kompanii odkrywają, że armia Umarłych dotarła już do siedziby rodu z Ostatniego Domostwa. Tam znajdują małego lorda Umbera zawieszonego “finezyjnie” na ścianie. Cóż wygląda na to, że Nocny Król przesyła pozdrowienia...

Symbol, w który "wkomponowane" zostało ciało małego Umbera widzieliśmy już w serialu wiele razy. Pojawił się on przy okazji historii o Dzieciach Lasu, które stworzyły Białych Wędrowców. Był on też widoczny na ścianach pod Smoczą Skałą w 7. sezonie "Gry o tron". Jakiego znaczenia nabierze w finałowym sezonie?

W najkrótszym odcinku ostatniego sezonu “Gry o tron” nie zobaczymy więc spektakularnych walk, ale nie brakuje w nim momentów, które zapadają w pamięć. Twórcy nie szarżują, a w sprawny i miejscami żartobliwy sposób wprowadzają nas w dobry początek końca “Gry o tron”. Oby jednak to wprowadzanie nie trwało zbyt długo, bo zostało nam już tylko 5. odcinków.

Najsłabsze momenty z 1. odcinka. O tych fragmentach wolelibyśmy zapomnieć!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×