"Gra o tron 8". Piosenka "Jenny of Oldstones" zdradza zakończenie serialu? Kim jest Książę, Którego Obiecano i Azor Ahai?

Piosenka "Jenny of Oldstones" może mieć ogromne znaczenie dla bohaterów "Gry o tron". Słowa utworu, który nuci Podrick Payne w finale 2. odcinka oraz Florence + the Machine podczas napisów końcowych mogą zdradzać, jak zakończy się "Gra o tron". O czym jest "Jenny of Oldstones" i jaki jest jej związek z Księciem, Którego Obiecano i Azorem Ahai?

Multimedia

"Gra o tron" - o czym jest "Jenny of Oldstones"?

W 2. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" mogliśmy się przekonać, że Podrick Payne (Daniel Portman) jest nie tylko świetnym kochankiem, ale również wokalistą. Uczeń Brienne (Gwendoline Christie) ujawnił swój wokalny talent na chwilę przed wielką bitwą o Winterfell. Zaśpiewał piosenkę zatytułowaną „Jenny of Oldstones”, która może mieć ogromne znaczenie dla bohaterów "Gry o tron" i ujawniać, jak zakończy się serial HBO.

Bohaterką "Jenny of Oldstones" jest ukochana Duncana Targaryena - Jenny ze Starych Kamieni (osada w Dorzeczu). To dla niej książę zerwał swoje wcześniejsze zaręczyny z córką Lyonela Baratheona, zrzekł się korony i poślubił ją wbrew woli swojego ojca - króla Aegona V Targaryena. Kobieta twierdziła, że jest potomkinią Dzieci Lasu. Jej przyjaciółka miała być z kolei autorką przepowiedni o Księciu Którego Obiecano Historia Duncana Targaryena i Jenny ze Starych Kamieni jest jedną z najbardziej romantycznych, jakie miały miejsce w Westeros.

Bronn zdradzi Jaimego i Tyriona? Zabije Lannisterów na zlecenie Cersei?Zobacz więcej

„Jenny of Oldstones” - tłumaczenie tekstu piosenki Podricka (Florence + the Machine)

Piosenka "Jenny of Oldstones" pochodzi z książek George'a R.R. Martina. Muzykę do utworu skomponował Ramin Djawadi, który odpowiada za ścieżką dźwiękową w serialu HBO. Utwór, który słyszymy podczas napisów końcowych 2. odcinka 8. sezonu "Gry o tron" zaśpiewała Florence Welch z Florence + the Machine.

Wysoko w komnatach królów minionych,
Jenny tańczyła ze swymi duchami.
Tych co straciła i tych co znalazła
oraz tych, których miłość posiadła.
Ci co odeszli tak dawno temu,
że ich imion zapomniała.
Krążyli z nią w koło po mokrych kamieniach,
Krążyli aż minął jej smutek i żal.
A ona nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Tańczyli tak dniem i nocą,
Aż śnieg zasypał komnatę.
Tańczyli zimą, latem, następnie znów zimą,
Aż mury runęły.
A ona nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
A ona nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.
Nigdy odejść nie chciała.

"Jenny of Oldstones" zdradza zakończenie "Gry o tron"?

Wielu widzów twierdzi, że historia Duncana Targaryena i Jenny ze Starych Kamieni do złudzenia przypomina relację Jona Snowa (Kit Harington) i Daenerys Targaryen (Emila Clarke). Matka Smoków wie już, że Jon jest synem jej brata Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark. To czyni go prawowitym dziedzicem Żelaznego Tronu. Czy ten mógłby jednak zrezygnować ze sprawowania władzy na Siedmioma Królestwami, by być z Daenerys, tak jak to przed laty uczynił książę Duncan? Jon nie raz powtarzał przecież, że nigdy nie chciał korony.

Tajemniczy symbol Nocnego Króla - wiemy, co oznacza!Zobacz więcej

"Gra o tron" - kim jest Książę, Którego Obiecano i Azor Ahai?

Jak już wspominaliśmy, przyjaciółka Jenny ze Starych Kamieni miała przepowiedzieć, że Książę, Którego Obiecano narodzi z linii brata Duncana: Jaeherysa II (Aerysa II i Rhaelli). Mowa tutaj więc o Rhaegarze, Viserysie, Jonie Snowie i Daenerys. Na chwilę przed finałem "Gry o tron" fani serialu ponownie poświęcają mnóstwo czasu na analizy przepowiedni o Azorze Ahai, czyli Księciu, Którego Obiecano i Ostatnim bohaterze. Proroctwa o jego przyjściu znajdziemy zarówno w „Starciu królów”, jak i „Tańcu ze smokami” George'a R.R. Martina. W płomieniach widziała je kapłanka Melisandre.

W starożytnych księgach Asshai napisane jest, że po długim lecie nadejdzie dzień, gdy gwiazdy spłyną krwią, a na świat spadnie ciężkie, zimne tchnienie ciemności. W owej strasznej godzinie wojownik wyciągnie z ognia płonący miecz. A oręż ów będzie Światłonoścą, Czerwonym Mieczem Bohaterów, ten zaś, kto ujmie go w dłonie, będzie Azorem Ahai narodzonym na nowo i ciemność przed nim pierzchnie.

Widziałam to w płomieniach, wyczytałam w starożytnym proroctwie. Gdy popłynie krew czerwonej gwiazdy i zbiorą się ciemności, Azor Ahai narodzi się ponownie pośród soli i dymu, by obudzić śpiące w kamieniu smoki.

Kto będzie rządził Westeros? W Londynie wiedzą już, jaki będzie finał!Zobacz więcej

Kandydatów do roli Azora Ahai nie brakuje. Oczywiście Daenerys Targaryen i Jon Snow wydają się idealnie pasować do słów wielkiego proroctwa, ale są też pewne mniej prawdopodobne opcje, takie jak Beric Dondarrion czy nawet Jaime Lannister i sam Nocny Król!

Kim według Was jest Książę, Którego Obiecano i Azor Ahai?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×