"Gra o tron 8". Przerażająca teoria o kryptach Winterfell nabiera sensu? Zmarli wstaną z grobów podczas wielkiej bitwy?!

Jeszcze przed premierą 8. sezonu "Gry o tron" niewielu brało na poważnie przerażającą teorię o kryptach Winterfell, według której Nocny Król miałby chcieć wskrzesić zmarłych Starków. Na chwilę przed premierą 3. odcinka wszystko jednak wydaje się możliwe, również to, że zmarli wstaną z grobów podczas wielkiej bitwy o Winterfell.

Multimedia

Zauważyliście, ile czasu twórcy i spece od marketingu "Gry o tron" poświęcili w materiałach promocyjnych kryptom Winterfell? Długie, mroczne korytarze i grobowce z kamiennymi podobiznami zmarłych lordów Winterfell pojawiały się w niemal każdej zapowiedzi serialu. Już sama scena z uciekającą krętymi korytarzami Aryą wzbudziła ogromne zainteresowanie fanów. Wszyscy zastanawiali się, co tak bardzo przeraziło jedną z najlepiej wyszkolonych zabójczyń w Westeros, że w popłochu próbuje wydostać się z rodzinnej twierdzy. Istotna wydaje się też nowa czołówka serialu i to, ile czasu poświęcono w niej wnętrzom siedziby Starków, w tym pękającej ziemi w kryptach Winterfell.

Śpieszmy się kochać bohaterów, tak szybko odchodzą. Sprawdź, jak oceniamy wstęp do epickiej bitwy! Zobacz więcej

O kryptach sporo mówiło się też w dotychczasowych odcinkach 8. sezonu "Gry o tron". To właśnie w podziemiach Winterfell Jon poznał prawdę o swoim pochodzeniu. Tutaj też podzielił się tymi rewelacjami z Daenerys. Pozostali bohaterowie — jak jeden mąż — podkreślali natomiast, że podziemia — które notabene znacząco wykraczają swoją powierzchnią poza tereny Winterfell — to najbezpieczniejsze miejsce podczas wielkiej bitwy żywych z umarłymi.

Czy aby na pewno? Nie ma wątpliwości, że krypty Winterfell skrywają mnóstwo tajemnic i mogą okazać się śmiertelną pułapką dla tych, którzy już wkrótce będą szukali w nich schronienia.

W sieci jeszcze przed premierą 8. sezonu "Gry o tron" krążyła teoria, według której Nocny Król miałby chcieć wykorzystać zalegające w kryptach Winterfell szczątki do zwiększenia zastępów swojego wojska. Początkowo niewielu w to wierzyło, ale na chwilę przed premierą 3. odcinka 8. sezonu "Gry o tron" wszystko wydaje się już możliwe, także teoria o tym, że zmarli wstaną z grobów podczas wielkiej bitwy o Winterfell. Tak niespodziewany atak mogłoby przecież przesądzić o losach krwawej potyczki sił Jona i Daenerys z Nocnym Królem.

O zmarłych Starkach spacerujących po kryptach Winterfell śnił już na stronicach I tomu "Gry o tron" młody Jon Snow:

Poprzedniej nocy znowu miał sen o Winterfell. Chodził po pustym zamku i szukał ojca. Tak jak wcześniej zszedł do krypty, lecz tym razem poszedł dalej. W ciemności usłyszał zgrzyt kamienia o kamień. Odwróciwszy się, zobaczył, że grobowce się otwierają. Kiedy martwi królowie wyszli ze swoich zimnych i ciemnych grobów na chwiejnych nogach, Jon obudził się. - Gra o tron. Pieśń Lodu i Ognia.

Przeciwnicy tej teorii twierdzą jednak, że wskrzeszenie pochowanych w kryptach Starków będzie dla Nocnego Króla niemożliwe. Wszystko za sprawą biologicznych procesów, które powodują rozkład zwłok. Istotne może być też rozczłonkowane niektórych ciał (Ned, Catlyn) lub ich istne spalenie (Brandon i Rickard). Niektórzy wysuwają jednak solidne kontrargumenty, przypominając, że rozkład ciał/kości zależy od wielu czynników m.in. wilgotności, dlatego podziemia sprzyjają zachowaniu się szkieletu, a nawet resztek skóry.

Warto też przypomnieć, że "Gra o tron" to serial, który rządzi się swoimi prawami. Twórcy na przestrzeni ostatnich sezonów udowodnili zresztą, że logika nie jest ich najmocniejszą stroną, albo nie zawsze się im opłaca.

Piosenka "Jenny of Oldstones" zdradza zakończenie serialu? Kim jest Książę, Którego Obiecano i Azor Ahai?Zobacz więcej

Sean Bean, czyli Ned Stark znowu w serialu?

W 2018 roku w mediach przewinęły się informacje o tym, że Ned Stark, którego spektakularna śmierć była jednym z największych zaskoczeń pierwszego sezonu serialu, po raz kolejny pojawi się na ekranie. Aktor zaprzeczał oczywiście tym rewelacjom, a w rozmowie z serwisem Telemagazyn.pl przyznał jedynie: - Mam nadzieję, że wydarzy się coś zupełnie niespodziewanego. Zwolennicy teorii o wskrzeszeniu przez Nocnego Króla zmarłych Starków uważają jednak, że aktor kłamał w rozmowach z mediami. Podobna sytuacja miała zresztą miejsce przed premierą 6. sezonu "Gry o tron". Wówczas to Kit Harington zapewniał, że na dobre pożegnał się z rolą Jona Snowa, a jednak... został wskrzeszony.

Czy ta teoria wydaje się Wam prawdopodobna i w 3. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" rzeczywiście może dojść do rzezi w kryptach Winterfell? A może umarli Starkowie staną (w jakiś sposób) po stronie swoich bliskich?

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
 • Saint (gość)

  Aktor zaprzeczał oczywiście tym rewelacjom, a w rozmowie z serwisem Telemagazyn.pl przyznał jedynie: ... A świnie zaczęły latać.

  01.05.2019 09:44
 • lol (gość)

  coś nie pyklo XD

  30.04.2019 16:19
 • do goscia (gość)

  Brandon to brat Neda, a Rickard to jego ojciec.

  30.04.2019 12:30
 • ... (gość)

  Brandon i Rickon nie zostali przeciez spaleni... Bran cały czas przeciez żyje, a Rickon poległ od strzały Ramseya. Ktos tu chyba przed pisaniem artykułu musi sie bardziej zagłębić w GoT.

  30.04.2019 08:23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×